Chris FroomeChris Froome (Sky) wygrał piąty etap Tour of Oman i umocnił się na pozycji lidera. Tuż za nim finiszowali Alberto Contador (Saxo – Tinkoff) i Joaquim Rodriguez (Katusha). Z powodu zapalenia oskrzeli z wyścigu wycofał się zwycięzca dwóch etapów, Peter Sagan (Cannondale), a 26 miejsce zajął dziś na etapie jego kolega z zespołu, Maciej Bodnar.

Piąty etap omańskiej etapówki liczył 144 km i był rozgrywany z Al Alam Palace do Ministry of Housing in Boshar. Na kolarzy czekało wzniesienie Bousher Alamrat, które mieli w końcówce etapu trzykrotnie pokonać.  Dziś na ucieczkę zdecydowała się spora grupa kolarzy, którzy maksymalnie osiągnęli ponad 3 minuty przewagi. W jej skład weszli: Stybar i Trentin (Omega Pharma-Quick Step), Van Avermaet (BMC), Irizar (RadioShack-Leopard), Hernández (Saxo-Tinkoff), Grivko (Astana), Schillinger (NetApp-Endura), Minard (AG2R) i Kuschynski (Katusha).

Peleton dziś był prowadzony przed wszystkim przez Sky, który z kilometra na kilometr zmniejszał dystans do uciekającej grupy. Wzniesienie Bousher Alamrat spowodowało, że chęci do ataku nabrał Contador, za którym podążył Nibali (Astana). Pomocnicy Froome’a kontrolowali atak faworytów, a podkręcenie tempa poskutkowało tym, że obie ucieczki zostały złapane.  Na czele wyścigu mieliśmy 18 zawodników, która w miarę pokonywania ostatnich kilometrów sukcesywnie się zmniejszała.

Na ponowny atak na ostatniej górce zdecydował się “El Pistolero”, za którym podążył lider Froome oraz „Purito”. Końcowy sprint wygrał Froome, który powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej. Drugi w GC jest Contador,a trzeci Evans (BMC), który przyjechał w drugiej grupce, 4 sekundy za najlepszymi. Mamy dopiero połowę lutego, a najlepsi górale nie chcą odpuszczać żadnej okazji do etapowego triumfu. Wygląda na to, że zapowiadają się nam bardzo ciekawe Wielkie Toury.

Etap 5, Al Alam Palace – Ministry of Housing in Boshar 144km:
1 Christopher FROOME SKY PROCYCLING 3:29:19
2 Alberto CONTADOR TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:00
3 Joaquim RODRIGUEZ OLIVER KATUSHA TEAM 0:00:00
4 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 0:00:04
5 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:04
6 Rinaldo NOCENTINI AG2R LA MONDIALE 0:00:04
7 Johann TSCHOPP IAM CYCLING 0:00:04
8 Cadel EVANS BMC RACING TEAM 0:00:04
9 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:04
10 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:00:08
11 Geoffrey SOUPE FDJ 0:00:34
12 Matti BRESCHEL TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:34
13 Daniele RATTO CANNONDALE 0:00:34
14 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:00:34
15 Yannick EIJSSEN BMC RACING TEAM 0:00:34
16 Marco MARCATO VACANSOLEIL-DCM 0:00:34
17 Paul VOSS TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:34
18 Maxime BOUET AG2R LA MONDIALE 0:00:34
19 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:00:34
20 Peter VELITS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:34
21 Kenny ELISSONDE FDJ 0:00:34
22 Tony GALLOPIN RADIOSHACK LEOPARD 0:00:34
23 Matthew BUSCHE RADIOSHACK LEOPARD 0:00:34
24 Matteo TRENTIN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:34
25 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 0:00:34
26 Maciej BODNAR CANNONDALE 0:00:34
27 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 0:00:34
28 Richie PORTE SKY PROCYCLING 0:00:34
29 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 0:00:34
30 Stephen CUMMINGS BMC RACING TEAM 0:00:34
31 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:00:34
32 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:00:34
33 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:00:34
34 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:51
35 Gianni MEERSMAN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:51
36 Andrea PASQUALON BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:01:51
37 Nikias ARNDT TEAM ARGOS-SHIMANO 0:01:51
38 Arnold JEANNESSON FDJ 0:01:51
39 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:51
40 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:51
41 Marco CANOLA BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:01:51
42 Taiji NISHITANI JAPAN 0:01:51
43 Marco BANDIERA IAM CYCLING 0:01:51
44 Brent BOOKWALTER BMC RACING TEAM 0:01:51
45 Ryota NISHIZONO CHAMPION SYSTEM 0:01:51
46 Markel IRIZAR RADIOSHACK LEOPARD 0:01:51
47 Chun Kai FENG CHAMPION SYSTEM 0:01:51
48 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:01:51
49 Luka MEZGEC TEAM ARGOS-SHIMANO 0:01:51
50 Pavel BRUTT KATUSHA TEAM 0:01:51
51 Rob RUIJGH VACANSOLEIL-DCM 0:01:51
52 Peter KENNAUGH SKY PROCYCLING 0:01:51
53 Dario CATALDO SKY PROCYCLING 0:01:51
54 Sergey LAGUTIN VACANSOLEIL-DCM 0:01:51
55 Sonny COLBRELLI BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:04:45
56 Brett Daniel LANCASTER ORICA GREENEDGE 0:04:45
57 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:04:45
58 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:04:45
59 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:04:45
60 Roy CURVERS TEAM ARGOS-SHIMANO 0:08:07
61 John DEGENKOLB TEAM ARGOS-SHIMANO 0:08:07
62 Boy VAN POPPEL VACANSOLEIL-DCM 0:08:07
63 Joseph DOMBROWSKI SKY PROCYCLING 0:08:07
64 Kristof GODDAERT IAM CYCLING 0:08:07
65 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:08:07
66 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:08:07
67 Gregory RAST RADIOSHACK LEOPARD 0:08:07
68 Fumiyuki BEPPU ORICA GREENEDGE 0:08:07
69 Hayden ROULSTON RADIOSHACK LEOPARD 0:08:07
70 Fabian CANCELLARA RADIOSHACK LEOPARD 0:08:07
71 Aliaksandr KUCHYNSKI KATUSHA TEAM 0:08:07
72 Yaroslav POPOVYCH RADIOSHACK LEOPARD 0:08:07
73 Anders LUND TEAM SAXO-TINKOFF 0:08:07
74 Matteo TOSATTO TEAM SAXO-TINKOFF 0:08:07
75 Bradley WIGGINS SKY PROCYCLING 0:08:07
76 Jonathan FUMEAUX IAM CYCLING 0:08:07
77 Taylor PHINNEY BMC RACING TEAM 0:12:48
78 Gatis SMUKULIS KATUSHA TEAM 0:12:48
79 Ramon SINKELDAM TEAM ARGOS-SHIMANO 0:12:48
80 Tom VEELERS TEAM ARGOS-SHIMANO 0:12:48
81 David BOUCHER FDJ 0:12:48
82 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 0:12:48
83 Sam BEWLEY ORICA GREENEDGE 0:12:48
84 Steve CHAINEL AG2R LA MONDIALE 0:12:48
85 William BONNET FDJ 0:12:48
86 Nacer BOUHANNI FDJ 0:12:48
87 Elia VIVIANI CANNONDALE 0:12:48
88 Fabio SABATINI CANNONDALE 0:12:48
89 Murilo Antoniobil FISCHER FDJ 0:12:48
90 Jacopo GUARNIERI ASTANA PRO TEAM 0:12:48
91 Evan HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:12:48
92 Marko KUMP TEAM SAXO-TINKOFF 0:12:48
93 Arman KAMYSHEV ASTANA PRO TEAM 0:12:48
94 Christian KNEES SKY PROCYCLING 0:12:48
95 Marcel KITTEL TEAM ARGOS-SHIMANO 0:12:48
96 Alexander WETTERHALL TEAM NETAPP-ENDURA 0:12:48
97 Tom STAMSNIJDER TEAM ARGOS-SHIMANO 0:12:48
98 Wouter MOL VACANSOLEIL-DCM 0:12:48
99 Valentin IGLINSKIY AG2R LA MONDIALE 0:12:48
100 Baden COOKE ORICA GREENEDGE 0:12:48
101 Stijn DEVOLDER RADIOSHACK LEOPARD 0:12:48
102 Vasili KIRYIENKA SKY PROCYCLING 0:12:48
103 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:12:48
104 Yuzuru SUZUKI JAPAN 0:12:48
105 Andrea DI CORRADO BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:12:48
106 Marco COLEDAN BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:12:48
107 Christian DELLE STELLE BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:12:48
108 Matt BRAMMEIER CHAMPION SYSTEM 0:12:48
109 Gediminas BAGDONAS AG2R LA MONDIALE 0:12:48
110 Tom BOONEN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:12:48
111 Matthew Harley GOSS ORICA GREENEDGE 0:12:48
112 Blaz JARC TEAM NETAPP-ENDURA 0:12:48
113 Alexander KRISTOFF KATUSHA TEAM 0:12:48
114 Kohei UCHIMA JAPAN 0:12:48
115 Pirmin LANG IAM CYCLING 0:12:48
116 Erick ROWSELL TEAM NETAPP-ENDURA 0:12:48
117 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:12:48
118 Wesley KREDER VACANSOLEIL-DCM 0:12:48
119 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:12:48
120 Russell DOWNING TEAM NETAPP-ENDURA 0:12:48
121 Daniele BENNATI TEAM SAXO-TINKOFF 0:12:48
122 Filippo FORTIN BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:12:48
123 Matthias FRIEDEMANN CHAMPION SYSTEM 0:13:23
124 Rüdiger SELIG KATUSHA TEAM 0:13:23
125 Kenny Robert VAN HUMMEL VACANSOLEIL-DCM 0:13:23
126 Vladimir ISAICHEV KATUSHA TEAM 0:13:23
127 Marco HALLER KATUSHA TEAM 0:13:23
128 Chan Jae JANG CHAMPION SYSTEM 0:13:23
129 Gang XU CHAMPION SYSTEM 0:13:23
130 Bobbie TRAKSEL CHAMPION SYSTEM 0:13:23
131 Markus EICHLER TEAM NETAPP-ENDURA 0:13:23
132 Danny VAN POPPEL VACANSOLEIL-DCM 0:13:23
133 Jonas JORGENSEN TEAM SAXO-TINKOFF 0:13:23
134 Kazuhiro MORI JAPAN 0:13:23
135 Tomohiro KINOSHITA JAPAN 0:13:23
136 Junya SANO JAPAN 0:13:23
137 Davide APPOLLONIO AG2R LA MONDIALE 0:13:23
138 Pengda JIAO CHAMPION SYSTEM 0:19:06
139 Yusuke HATANAKA JAPAN 0:20:55
Guillaume BOIVIN CANNONDALE Abandon
Dominique ROLLIN FDJ Abandon
Peter SAGAN CANNONDALE Non Partant

Klasyfikacja generalna po 5 etapie:
1 Christopher FROOME SKY PROCYCLING 20:04:13
2 Alberto CONTADOR TEAM SAXO-TINKOFF 0:00:27
3 Cadel EVANS BMC RACING TEAM 0:00:39
4 Joaquim RODRIGUEZ OLIVER KATUSHA TEAM 0:00:50
5 Rinaldo NOCENTINI AG2R LA MONDIALE 0:01:13
6 Johann TSCHOPP IAM CYCLING 0:01:13
7 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 0:01:19
8 Kenny ELISSONDE FDJ 0:01:34
9 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:01:44
10 Maxime BOUET AG2R LA MONDIALE 0:02:00
11 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 0:02:01
12 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:02:08
13 Yannick EIJSSEN BMC RACING TEAM 0:02:09
14 Paul VOSS TEAM NETAPP-ENDURA 0:02:21
15 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:02:35
16 Stephen CUMMINGS BMC RACING TEAM 0:02:39
17 Matthew BUSCHE RADIOSHACK LEOPARD 0:02:47
18 Geoffrey SOUPE FDJ 0:02:52
19 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 0:03:00
20 Peter VELITS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:03:02
21 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:03:04
22 Arnold JEANNESSON FDJ 0:03:25
23 Tony GALLOPIN RADIOSHACK LEOPARD 0:03:38
24 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:04:03
25 Marco CANOLA BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:04:20
26 Sergey LAGUTIN VACANSOLEIL-DCM 0:04:35
27 Andrea PASQUALON BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:04:52
28 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:04:54
29 Rob RUIJGH VACANSOLEIL-DCM 0:05:10
30 Marco MARCATO VACANSOLEIL-DCM 0:05:43
31 Pavel BRUTT KATUSHA TEAM 0:05:59
32 Chun Kai FENG CHAMPION SYSTEM 0:06:08
33 Taiji NISHITANI JAPAN 0:06:20
34 Matti BRESCHEL TEAM SAXO-TINKOFF 0:06:57
35 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 0:07:11
36 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TEAM SAXO-TINKOFF 0:07:46
37 Ryota NISHIZONO CHAMPION SYSTEM 0:07:55
38 Richie PORTE SKY PROCYCLING 0:09:14
39 Gianni MEERSMAN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:09:18
40 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:09:57
41 Dario CATALDO SKY PROCYCLING 0:10:17
42 Fabian CANCELLARA RADIOSHACK LEOPARD 0:11:08
43 Jonathan FUMEAUX IAM CYCLING 0:11:23
44 Markel IRIZAR RADIOSHACK LEOPARD 0:11:26
45 Daniele RATTO CANNONDALE 0:11:46
46 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:11:54
47 Matteo TRENTIN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:11:54
48 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:12:09
49 Brent BOOKWALTER BMC RACING TEAM 0:12:13
50 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:13:14
51 Sonny COLBRELLI BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:13:16
52 Luka MEZGEC TEAM ARGOS-SHIMANO 0:13:27
53 Marco BANDIERA IAM CYCLING 0:14:02
54 Maciej BODNAR CANNONDALE 0:14:07
55 Hayden ROULSTON RADIOSHACK LEOPARD 0:14:55
56 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:15:04
57 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:15:57
58 Fumiyuki BEPPU ORICA GREENEDGE 0:16:03
59 Aliaksandr KUCHYNSKI KATUSHA TEAM 0:16:19
60 Joseph DOMBROWSKI SKY PROCYCLING 0:16:27
61 Yaroslav POPOVYCH RADIOSHACK LEOPARD 0:16:34
62 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:16:34
63 Brett Daniel LANCASTER ORICA GREENEDGE 0:16:39
64 Kristof GODDAERT IAM CYCLING 0:16:45
65 Boy VAN POPPEL VACANSOLEIL-DCM 0:17:13
66 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:17:48
67 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:18:18
68 Bradley WIGGINS SKY PROCYCLING 0:18:46
69 Nikias ARNDT TEAM ARGOS-SHIMANO 0:18:46
70 Peter KENNAUGH SKY PROCYCLING 0:19:02
71 John DEGENKOLB TEAM ARGOS-SHIMANO 0:19:28
72 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:19:30
73 Taylor PHINNEY BMC RACING TEAM 0:19:34
74 Yuzuru SUZUKI JAPAN 0:20:20
75 Junya SANO JAPAN 0:20:30
76 Roy CURVERS TEAM ARGOS-SHIMANO 0:21:17
77 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:22:07
78 Gregory RAST RADIOSHACK LEOPARD 0:23:59
79 Andrea DI CORRADO BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:24:03
80 Steve CHAINEL AG2R LA MONDIALE 0:24:08
81 Alexander KRISTOFF KATUSHA TEAM 0:24:19
82 Pirmin LANG IAM CYCLING 0:24:31
83 David BOUCHER FDJ 0:24:40
84 Gatis SMUKULIS KATUSHA TEAM 0:24:49
85 Gang XU CHAMPION SYSTEM 0:24:58
86 Fabio SABATINI CANNONDALE 0:25:01
87 Murilo Antoniobil FISCHER FDJ 0:25:29
88 Alexander WETTERHALL TEAM NETAPP-ENDURA 0:25:32
89 Vladimir ISAICHEV KATUSHA TEAM 0:25:44
90 William BONNET FDJ 0:25:46
91 Tom BOONEN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:26:17
92 Pengda JIAO CHAMPION SYSTEM 0:26:26
93 Sam BEWLEY ORICA GREENEDGE 0:26:49
94 Ramon SINKELDAM TEAM ARGOS-SHIMANO 0:27:05
95 Nacer BOUHANNI FDJ 0:27:18
96 Russell DOWNING TEAM NETAPP-ENDURA 0:27:18
97 Gediminas BAGDONAS AG2R LA MONDIALE 0:27:22
98 Markus EICHLER TEAM NETAPP-ENDURA 0:27:33
99 Matteo TOSATTO TEAM SAXO-TINKOFF 0:27:36
100 Stijn DEVOLDER RADIOSHACK LEOPARD 0:27:44
101 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 0:27:51
102 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:28:07
103 Erick ROWSELL TEAM NETAPP-ENDURA 0:28:09
104 Arman KAMYSHEV ASTANA PRO TEAM 0:28:18
105 Christian KNEES SKY PROCYCLING 0:28:32
106 Elia VIVIANI CANNONDALE 0:28:41
107 Wesley KREDER VACANSOLEIL-DCM 0:28:57
108 Davide APPOLLONIO AG2R LA MONDIALE 0:29:04
109 Danny VAN POPPEL VACANSOLEIL-DCM 0:29:28
110 Rüdiger SELIG KATUSHA TEAM 0:29:36
111 Blaz JARC TEAM NETAPP-ENDURA 0:30:06
112 Wouter MOL VACANSOLEIL-DCM 0:30:09
113 Baden COOKE ORICA GREENEDGE 0:30:11
114 Daniele BENNATI TEAM SAXO-TINKOFF 0:30:28
115 Evan HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:30:28
116 Anders LUND TEAM SAXO-TINKOFF 0:30:30
117 Tom STAMSNIJDER TEAM ARGOS-SHIMANO 0:30:54
118 Matt BRAMMEIER CHAMPION SYSTEM 0:31:25
119 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:32:23
120 Marko KUMP TEAM SAXO-TINKOFF 0:32:49
121 Matthew Harley GOSS ORICA GREENEDGE 0:33:28
122 Kazuhiro MORI JAPAN 0:33:28
123 Valentin IGLINSKIY AG2R LA MONDIALE 0:33:37
124 Marcel KITTEL TEAM ARGOS-SHIMANO 0:33:55
125 Marco HALLER KATUSHA TEAM 0:34:10
126 Tom VEELERS TEAM ARGOS-SHIMANO 0:34:39
127 Matthias FRIEDEMANN CHAMPION SYSTEM 0:34:42
128 Jacopo GUARNIERI ASTANA PRO TEAM 0:35:12
129 Jonas JORGENSEN TEAM SAXO-TINKOFF 0:35:21
130 Kohei UCHIMA JAPAN 0:35:21
131 Chan Jae JANG CHAMPION SYSTEM 0:35:42
132 Christian DELLE STELLE BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:35:45
133 Marco COLEDAN BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:35:47
134 Filippo FORTIN BARDIANI VALVOLE-CSF INOX 0:35:49
135 Vasili KIRYIENKA SKY PROCYCLING 0:36:46
136 Kenny Robert VAN HUMMEL VACANSOLEIL-DCM 0:37:31
137 Tomohiro KINOSHITA JAPAN 0:41:10
138 Bobbie TRAKSEL CHAMPION SYSTEM 0:42:30
139 Yusuke HATANAKA JAPAN 0:48:17

Arek Waluga

Foto: Roberto Bettini