Philippe GilbertPhilippe Gilbert nie pojawi się na starcie Omloop Het Nieuwsblad i nie powtórzy sukcesów z 2006 i 2008 roku, gdy zwyciężał na otwarcie północnych klasyków. Ekipa BMC w tym wyścigu jako liderów wystawi dwóch kolarzy: Thora Hushovda i Grega Van Avermaeta.

Mistrz świata Philippe Gilbert ma zmieniony plan startów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Po występie w Australii, przebywa obecnie w Omanie, a przed docelowym Mediolan-San Remo zobaczymy go jeszcze w GP Lugano i Paris – Nice. Belg jest w miarę zadowolony z obecnej formy: „Mój występ w Omanie nie jest zły. Wspinaczka na Green Mountain jednak mocno dała się we znaki. Jak na początek sezonu to odcinki z nachyleniem około 17 procent wydają się dla mnie zbyt duże.”

Dyrektor sportowy BMC, John Lelangue tak motywuje decyzje o zmianie kalendarza startowego swoich zawodników: „Gilbert nie może jeździć wszędzie, dlatego zamiast belgijskiego klasyka pojawi się w Szwajcarii. W Omloop Het Nieuwsblad bardzo liczę na Hushovda i Van Avermaeta, którzy są specjalistami od takich wyścigów. Greg w Omanie pokazuje się z dobrej strony, więc można być dobrej myśli.”

Arek Waluga