Lotto-BelisolDrużyna Lotto-Belisol przebywa na zgrupowaniu w hiszpańskim Mojacar. Temperatura powietrza wynosi 20 stopni i jest słonecznie – w takich warunkach kolarze przygotowują się do sezonu 2013, a dodatkowym bodźcem motywującym była dla nich z pewnością wiadomość o otrzymaniu licencji WorldTour.

Plan dnia wygląda następująco: pobudka, jedzenie, jazda na rowerze, odpoczynek, masaż, jedzenie i spanie. Te rutynowe czynności są od czasu do czasu przerywane sesjami fotograficznymi, wywiadami oraz indywidualnymi rozmowami z dyrektorami sportowymi oraz ludźmi, którzy pojawią się na terenie hotelu, w którym przebywają kolarze.

Każdego dnia zawodnicy są dzieleni na trzy grupy, których trasy treningowe i zawartość treningu zależą od planów startowych poszczególnych kolarzy. Jazda na szosie trwa od trzech do pięciu godzin.

Dyrektor sportowy, Herman Frison: Cała nasza ekipa nie może doczekać się następnego sezonu. Kiedy zakończyliśmy starty każdy był zadowolony, że będzie mógł odpocząć przez kilka tygodni, ale my ciągle uwielbiamy jeździć na rowerze. Zgrupowanie, które odbywa się w grudniu jest jedyną okazją, kiedy mogą spotkać się wszyscy, ponieważ od połowy stycznia każdy uda się na swój wyścig i z niektórymi zobaczymy się dopiero we wrześniu. Kolarze, którzy tu przyjechali mają dobrą bazę kondycyjną. Jako dyrektor sportowy natychmiast zauważyłbym, gdyby ktoś  nie był przygotowany właściwie. Sezon zaczyna się teraz dużo wcześniej wyścigami w Australii, Argentynie i Gabonie.

Myślę, że oficjalnie rozpoczniemy nasz sezon w Tour Down Under. Po wczesnych wyścigach nadejdą klasyki oraz Tour de France. Przygotowujemy się do tego. Nie znamy jeszcze szczegółów, ale mamy zaplanowane treningi na Korsyce, w Alpach i Pirenejach. To jest istotne dla Jurgena [Van Den Broecka- przyp.red.], dobry plan daje spokój. Oczywiście z niecierpliwością czekam na 100. edycję Touru. Gdyby Jurgen stanął na podium w Paryżu to byłoby coś niesamowitego. Ale na razie jesteśmy na początku przygotowań, które zajmą kilka miesięcy.

Źródło + foto: Team Lotto-Belisol

Marta Wiśniewska