Wszyscy kolarze drużyny Lotto-Belisol są medycznie przygotowani do sezonu 2013– tak wykazały obligatoryjne badania zlecane przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Koncentrowały się one przede wszystkim na wykrywaniu problemów z sercem.

Jak mówi lekarz drużyny – Jan Mathieu – UCI już od 10 lat wymaga takich badań: To logiczne, aby starać się jak najbardziej ograniczyć błędy związane z wykrywaniem wad serca. Wszyscy kolarze przeszli trzy testy: tradycyjny kardiogram w spoczynku, połączenie elektrokardiogramu z ultradźwiękowym badaniem serca oraz sprawdzenie funkcjonowania mięśnia sercowego i zastawek.

Ale to nie wszystko. Kolarze badali także maksymalną wydolność tlenową mięśni (VO2 max). Natomiast podczas obozu treningowego zostali poddani badaniu Holtera (urządzenia monitorującego pracę serca przez całą dobę). Wszystkie badania u kolarzy Lotto nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Jurgen Roelandts, zawodnik Lotto: Z jednej strony to jest oczywiście bardzo istotne, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Dla profesjonalisty odkrycie jakiejś wady zbyt późno mogłoby się okazać niebezpieczne, dlatego jest to tak istotne. Ale z drugiej strony wiemy także w jakiej jesteśmy formie, co zawsze jest pomocną informacją. Znajduję się w środku przygotowań do kolejnego seoznu. Mój złamany obojczyk został całkowicie wyleczony, więc mogę skupić się na następnym sezonie.

Marta Wiśniewska