Zawodowe ekipy kolarskie co roku przy okazji rejestracji w Międzynarodowej Unii Kolarskiej, musza przedstawiać swoje budżety na dany sezon. Hiszpański portal velofutur.es opublikował konkretne sumy, które są potrzebne na działanie drużyny.

W procesie rejestracji – UCI wprowadziła minimalne wymagania budżetowe, które są potrzebne do uzyskania licencji UCI WorldTour i ProfessionalContinental. W pierwszym przypadku najniższa wartość powinna wynosić 9 mln euro, a w drugim 1 mln euro.

Firma audytorska Ernst&Young, która co roku przygotowuje raporty dla Międzynarodowej Unii Kolarskiej obliczyła, że najniższy budżet ekipy z “drugiej dywizji” w sezonie 2013 będzie wynosił 1 mln euro. Średnia wartość wszystkich to 3,5 mln euro, a najbogatszy team dysponuje sumą 10 milionów euro.

W przypadku “pierwszej dywizji”, najbiedniejsza będzie drużyna z budżetem 9 milionów euro, a najbogatsza z 23 mln euro! Średnia wartość wynosi 15 mln euro.

Przeliczając na złotówki dochodzimy do wniosku, że na stworzenie polskiej ekipy WorldTour potrzebne byłoby 37-40 mln złotych.

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej