Powoli dobiega końca sezon kolarski 2012. Gdy za kilka lat będziemy go wspominać z pewnością hasło „brytyjskie kolarstwo” będzie nam najczęściej przemykało przez myśli. Znakomitym zwieńczeniem tego seoznu będzie Tour of Britain. Dla Brytyjczyków to będą szczególne dni, zatem warto zwrócić uwagę na ten wyścig. Oto mały przewodnik po tej imprezie w której pojedzie dwóch Polaków. Wyścig wyemituje stacja Eurosport.

Wyścig potrwa od 9 do 16 września. Kolarze podczas ośmiu etapów pokonają 1349,9 kilometrów i odwiedzą Anglię, Szkocję i Walię. Peleton będzie liczył około stu kolarzy, a każda z drużyn może wystawić sześciu zawodników. Lider założy złotą koszulkę.

Etap 1, Ipswich-Royal Norfolk Showground- 199,6km

Lotne finisze: 3
Premie górskie: 3 (wszystkie 3. kategorii)

Etap 2, Nottingham- Knowsley- 177,8km

Premie górskie: 3 (wszystkie 1. kategorii)

Etap 3, Jedburgh-Dumfries- 161,4km

Premie górskie: 3 (dwie 1. i jedna 2. kategorii)

Etap 4, Carlisle-Blackpool- 156km

Premie górskie: 3 (dwie 2. i jedna 3. kategorii)

Etap 5, Stoke-on-trent- 147km

Premie górskie: 3 (dwie 2. i jedna 1. kategorii)

Etap 6, Welshpool-Caerphilly- 189,6km ETAP KLUCZOWY

Premie górskie: 4 (wszystkie 1. kategorii)

Etap 7, Barnstaple- Dartmouth- 170,7km

Lotne finisze: 1
Premie górskie: 2 (jedna 2. kategorii i jedna 1.)

Etap 8, Reigate-Guilford- 147,8km

Lotne finisze: 2
Premie górskie: 4 (dwie 2. kategorii, jedna 3. i jedna 1.)

Drużyny, które wystartują w wyścigu dookoła Wielkiej Brytanii: AN Post Sean Kelly Cycling Team, Endura Racing, Euskaltel Euskadi, Garmin-Sharp, Liquigas-Cannondale, Node4Giordana Racing, Orica GreenEDGE, Rapha Condor, Saur Sojasun, Team IG-Sigma Sport, Team NetApp, Team Raleigh-GAC, Team Sky Pro Cycling, Team UK Youth, UnitedHealthCare, Vacansoleil-DCM.

W ToB 2012 wystartuje dwóch Polaków: Marcin Białobłocki (Node4 Giordana Racing Team) i Bartosz Huzarski (NettApp).

W 2011 roku zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Lars Boom (Rabobank). Klasyfikację punktową wygrał Geraint Thomas (Sky), górską Jonathan Tiernan-Locke (Rapha Condor-Sharp), a punktową Pieter Ghyllebert (An Post-Sean Kelly).

Transmisja z pierwszego etapu w niedzielę od 14:45 w Eurosporcie.

Marta Wiśniewska

Poprzedni artykułVuelta a Espana: Długi finisz daje drugie zwycięstwo Gilbertowi!
Następny artykułDrugie złoto Rafała Wilka!