Lars Boom (Rabobank), wyprzedził Marka Cavendisha (Sky Team) podczas sprintu na 3. etapie Ster ZLM Toer. Brytyjczyk prowadzi w klasyfikacji generalnej. W ucieczce znalazł się Jarosław Marycz (SaxoBank).

Trzeci odcinek tego wyścigu to pofałdowana trasa pomiędzy Verviers, a  La Gileppe (Jalhay) o długości 184 km. Uciekali: Dion Beukeboom (De Rijke), Marco Haller (Katusha), Jaroslaw Marycz (Saxo Bank) oraz Nélson Oliveira (RadioShack-Nissan), jednak drużyna Sky Team skasowała czołówkę z Polakiem w składzie w końcowych kilometrach.

W deszczowym sprincie z mocno okrojonego peletonu,  najszybszy był Holender Lars Boom. Drugi był mistrz świata Mark Cavendish, który dość sensacyjnie dojechał w “czubie” na ciężkiej trasie. Trzecia lokata przypadła dla Juan`a Antonio Flechy (Sky Team).

Wyniki:

1 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 4:52:46
2 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling
3 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling
4 Koen De Kort (Ned) Argos – Shimano
5 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan
6 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team
7 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
8 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol Team
9 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team
10 Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
11 Tom Dumoulin (Ned) Argos – Shimano
12 Nikolay Trusov (Rus) RusVelo
13 Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan
14 Sven Vandousselaere (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:00:04
15 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team
16 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep
17 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
18 Leopold Konig (Cze) Team NetApp 0:00:08
19 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
20 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank
21 Marcel Wyss (Swi) Team NetApp
22 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
23 Dmitry Kozontchuk (Rus) RusVelo
24 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
25 Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team
26 Christoph Pfingsten (Ger) Cycling Team De Rijke 0:00:17
27 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team
28 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:00:22
29 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:25
30 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan
31 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:00:29
32 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol Team 0:00:41
33 Sergey Firsanov (Rus) RusVelo
34 Bart Van Haaren (Ned) Koga Cycling Team 0:01:21
35 Arnoud Van Groen (Ned) Accent Jobs – Willems Veranda’s
36 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Euphony
37 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 0:01:25
38 Wouter Mol (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:26
39 Lars Vierbergen (Ned) Koga Cycling Team 0:01:30
40 Sergey Klimov (Rus) RusVelo
41 Huub Duijn (Ned) Cycling Team De Rijke 0:01:32
42 Sven Van Luijk (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:01:34
43 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team
44 Vinnie Braet (Bel) Sunweb Revor
45 Dries Hollanders (Bel) Metec Continental Cycling Team
46 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma-Quickstep
47 Raymond Kreder (Ned) Garmin – Barracuda
48 Kristof Vandewalle (Bel) Omega Pharma-Quickstep
49 Nikita Eskov (Rus) RusVelo
50 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin – Barracuda
51 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:01:46
52 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:01:48
53 Jim Aernouts (Bel) Sunweb Revor
54 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 0:01:57
55 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quickstep
56 Jacob Rathe (USA) Garmin – Barracuda
57 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
58 Marco Haller (Aut) Katusha Team 0:02:18
59 Mats Boeve (Ned) Cycling Team De Rijke 0:02:21
60 Nathan Haas (Aus) Garmin – Barracuda 0:03:09
61 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:08:25
62 Kurt Hovelynck (Bel) Landbouwkrediet-Euphony 0:08:53
63 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet-Euphony
64 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank 0:08:54
65 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling
66 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
67 Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet-Euphony 0:09:40
68 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:10:23
69 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team
70 Jérôme Baugnies (Bel) Team NetApp
71 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan
72 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet-Euphony 0:12:15
73 Dennis Smit (Ned) Metec Continental Cycling Team 0:13:06
74 Ronan Van Zandbeek (Ned) Argos – Shimano
75 Rob Goris (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s 0:13:10
76 Jerome Gilbert (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
77 Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet-Euphony
78 Geert-Jan Jonkman (Ned) Koga Cycling Team
79 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
80 Pim De Beer (Ned) Cycling Team Jo Piels
81 Geert Van Der Weijst (Ned) Cycling Team Jo Piels
82 Jurrien Bosters (Ned) Metec Continental Cycling Team
83 Grischa Janorschke (Ger) Team NetApp
84 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma-Quickstep
85 James Vanlandschoot (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
86 Sjors Roosen (Ned) Cycling Team Jo Piels
87 Stefan Poutsma (Ned) Cycling Team Jo Piels
88 Benjamin King (USA) RadioShack-Nissan
89 Jesper Schipper (Ned) Cycling Team De Rijke
90 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
91 Rens Te Stroet (Ned) Cycling Team Jo Piels
92 Albert Timmer (Ned) Argos – Shimano
93 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team
94 Patrick Gretsch (Ger) Argos – Shimano
95 André Greipel (Ger) Lotto Belisol Team
96 Merlier Tim (Bel) Sunweb Revor
97 Jean-Pierre Drucker (Lux) Accent Jobs – Willems Veranda’s
98 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan
99 Roy Curvers (Ned) Argos – Shimano
100 Alex Rasmussen (Den) Garmin – Barracuda
101 Marcel Kittel (Ger) Argos – Shimano
102 Stefan Van Dijk (Ned) Accent Jobs – Willems Veranda’s
103 Alexey Tsatevich (Rus) Katusha Team
104 Tijmen Eising (Ned) Sunweb Revor
105 Tom Veelers (Ned) Argos – Shimano
106 Arno Van Der Zwet (Ned) Koga Cycling Team
107 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol Team
108 Sander Oostlander (Ned) Cycling Team Jo Piels
109 Martijn Maaskant (Ned) Garmin – Barracuda
110 Robin Chaigneau (Ned) Koga Cycling Team
111 Robert Hunter (RSA) Garmin – Barracuda
112 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep
113 Sierk Jan De Haan (Ned) Cycling Team Jo Piels
114 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank
115 Rudiger Selig (Ger) Katusha Team
116 Robert Wagner (Ger) RadioShack-Nissan
117 Markus Eichler (Ger) Team NetApp
118 Dion Beukeboom (Ned) Cycling Team De Rijke
119 Luc Hagenaars (Ned) Metec Continental Cycling Team
120 Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
121 Matthias Bossuyt (Bel) Sunweb Revor
122 Dylan Groenewegen (Ned) Cycling Team De Rijke
123 Jetse Bol (Ned) Rabobank Cycling Team
124 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
125 Remco Te Brake (Ned) Cycling Team De Rijke
126 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
127 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
128 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb Revor
129 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team
130 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-Quickstep
131 Matt Brammeier (Irl) Omega Pharma-Quickstep 0:13:18
132 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 0:13:31
133 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling
134 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling
135 Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team 0:13:39
136 Joost Van Leijen (Ned) Lotto Belisol Team
137 Jim Van Den Berg (Ned) Koga Cycling Team 0:13:45
138 Adrie Lindeman (Ned) Metec Continental Cycling Team 0:27:13
139 André Schulze (Ger) Team NetApp 0:27:14
DNF Michel Kreder (Ned) Garmin – Barracuda
DNF Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank
DNF Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank
DNF Reinier Honig (Ned) Landbouwkrediet-Euphony
DNF Bobbie Traksel (Ned) Landbouwkrediet-Euphony
DNF Blaz Jarc (Slo) Team NetApp
DNF Michael Schwarzmann (Ger) Team NetApp
DNF Valery Kaykov (Rus) RusVelo
DNF Valery Valynin (Rus) RusVelo
DNF Wim De Vocht (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
DNF Roy Eefting (Ned) Koga Cycling Team
DNF Flavio Pasquino (Ned) Metec Continental Cycling Team
DNF Jeffrey Wiersma (Ned) Metec Continental Cycling Team

Klasyfikacja generalna:

1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 12:36:01
2 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:08
3 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:00:14
4 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 0:00:18
5 Sven Vandousselaere (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
6 Nikolay Trusov (Rus) RusVelo
7 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team
8 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol Team
9 Koen De Kort (Ned) Argos – Shimano
10 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
11 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team
12 Tom Dumoulin (Ned) Argos – Shimano
13 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:00:22
14 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank 0:00:26
15 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
16 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
17 Marcel Wyss (Swi) Team NetApp
18 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:00:47
19 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep
20 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:50
21 Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team 0:00:53
22 Leopold Konig (Cze) Team NetApp
23 Dmitry Kozontchuk (Rus) RusVelo
24 Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan 0:00:59
25 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 0:01:02
26 Christoph Pfingsten (Ger) Cycling Team De Rijke
27 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:01:07
28 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 0:01:10
29 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
30 Sergey Firsanov (Rus) RusVelo 0:01:26
31 Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:01:29
32 Arnoud Van Groen (Ned) Accent Jobs – Willems Veranda’s 0:01:39
33 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 0:01:41
34 Wouter Mol (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:44
35 Raymond Kreder (Ned) Garmin – Barracuda 0:01:52
36 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 0:02:03
37 Jim Aernouts (Bel) Sunweb Revor 0:02:06
38 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Euphony
39 Huub Duijn (Ned) Cycling Team De Rijke 0:02:17
40 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 0:02:18
41 Sven Van Luijk (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:02:19
42 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin – Barracuda
43 Nikita Eskov (Rus) RusVelo
44 Bart Van Haaren (Ned) Koga Cycling Team 0:02:29
45 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:02:33
46 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team
47 Kristof Vandewalle (Bel) Omega Pharma-Quickstep
48 Vinnie Braet (Bel) Sunweb Revor 0:02:43
49 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma-Quickstep
50 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol Team 0:02:55
51 Lars Vierbergen (Ned) Koga Cycling Team 0:02:59
52 Sergey Klimov (Rus) RusVelo
53 Marco Haller (Aut) Katusha Team 0:03:01
54 Dries Hollanders (Bel) Metec Continental Cycling Team 0:03:03
55 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:03:06
56 Nathan Haas (Aus) Garmin – Barracuda 0:03:51
57 Jacob Rathe (USA) Garmin – Barracuda 0:04:04
58 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:04:57
59 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team 0:05:59
60 Mats Boeve (Ned) Cycling Team De Rijke 0:06:23
61 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank 0:09:08
62 Kurt Hovelynck (Bel) Landbouwkrediet-Euphony 0:09:11
63 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:10:23
64 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:10:27
65 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet-Euphony 0:11:00
66 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 0:11:08
67 Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet-Euphony 0:11:16
68 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan 0:11:22
69 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 0:12:05
70 Jérôme Baugnies (Bel) Team NetApp 0:12:30
71 André Greipel (Ger) Lotto Belisol Team 0:13:16
72 Marcel Kittel (Ger) Argos – Shimano 0:13:18
73 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:13:28
74 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
75 Alexey Tsatevich (Rus) Katusha Team
76 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol Team
77 Tom Veelers (Ned) Argos – Shimano
78 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
79 Remco Te Brake (Ned) Cycling Team De Rijke
80 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank
81 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team 0:13:55
82 Roy Curvers (Ned) Argos – Shimano
83 Dylan Groenewegen (Ned) Cycling Team De Rijke
84 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb Revor
85 Stefan Van Dijk (Ned) Accent Jobs – Willems Veranda’s 0:14:09
86 Martijn Maaskant (Ned) Garmin – Barracuda
87 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
88 Jetse Bol (Ned) Rabobank Cycling Team
89 Dennis Smit (Ned) Metec Continental Cycling Team 0:14:12
90 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:14:19
91 Grischa Janorschke (Ger) Team NetApp
92 Tijmen Eising (Ned) Sunweb Revor
93 Luc Hagenaars (Ned) Metec Continental Cycling Team
94 Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
95 Matt Brammeier (Irl) Omega Pharma-Quickstep 0:14:27
96 Rens Te Stroet (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:14:55
97 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 0:15:03
98 Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet-Euphony 0:15:12
99 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet-Euphony 0:15:14
100 Jesper Schipper (Ned) Cycling Team De Rijke 0:15:17
101 Markus Eichler (Ger) Team NetApp
102 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
103 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-Quickstep
104 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 0:15:20
105 Rob Goris (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s 0:15:24
106 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep
107 Dion Beukeboom (Ned) Cycling Team De Rijke 0:15:41
108 Merlier Tim (Bel) Sunweb Revor 0:15:44
109 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 0:15:45
110 Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team 0:15:46
111 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:16:18
112 Rudiger Selig (Ger) Katusha Team 0:16:45
113 Stefan Poutsma (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:16:47
114 Arno Van Der Zwet (Ned) Koga Cycling Team 0:16:49
115 James Vanlandschoot (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s 0:17:04
116 Ronan Van Zandbeek (Ned) Argos – Shimano 0:17:57
117 Pim De Beer (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:18:01
118 Albert Timmer (Ned) Argos – Shimano
119 Benjamin King (USA) RadioShack-Nissan
120 Patrick Gretsch (Ger) Argos – Shimano
121 Sjors Roosen (Ned) Cycling Team Jo Piels
122 Jean-Pierre Drucker (Lux) Accent Jobs – Willems Veranda’s
123 Robert Wagner (Ger) RadioShack-Nissan
124 Robert Hunter (RSA) Garmin – Barracuda
125 Sander Oostlander (Ned) Cycling Team Jo Piels
126 Robin Chaigneau (Ned) Koga Cycling Team
127 Sierk Jan De Haan (Ned) Cycling Team Jo Piels
128 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team
129 Jim Van Den Berg (Ned) Koga Cycling Team 0:18:33
130 Jerome Gilbert (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s 0:19:04
131 Geert Van Der Weijst (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:19:05
132 Jurrien Bosters (Ned) Metec Continental Cycling Team 0:19:20
133 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling 0:19:26
134 Alex Rasmussen (Den) Garmin – Barracuda 0:20:23
135 Matthias Bossuyt (Bel) Sunweb Revor 0:25:25
136 Joost Van Leijen (Ned) Lotto Belisol Team 0:29:16
137 Geert-Jan Jonkman (Ned) Koga Cycling Team 0:30:03
138 André Schulze (Ger) Team NetApp 0:33:09
139 Adrie Lindeman (Ned) Metec Continental Cycling Team 0:39:58

Foto: corvospro.com

Andrzej