Doceniając dotychczasowy wysoki poziom organizacyjny Mistrzostw Kolarskich, które od ośmiu lat odbywają się w Psarach, Polski Związek Kolarski podjął decyzję o przyznaniu Gminie Psary organizacji Szosowych Mistrzostw Polski Masters. Organizacja  imprezy tej rangi to wyróżnienie, ale także duże wyzwanie.

17 czerwca 2012 odbędzie się już IX Wyścig Kolarski, skierowany zarówno do kolarzy kategorii Masters, czyli amatorów z licencja kolarską, jak i wszystkich miłośników rowerów nieposiadających licencji kolarskiej i niezrzeszonych w klubach kolarskich. Wydarzenie ma na celu przede wszystkim popularyzację kolarstwa, jako aktywnej formy wypoczynku oraz zachęcenie młodzieży do czynnego uprawiania sportu. Kolarze z kategorii Masters rywalizują ze sobą w ciągu całego roku, a Szosowe Kolarskie Mistrzostwa Polski Masters są dla nich najważniejszą imprezą sportową w sezonie.

Impreza co roku przyciąga coraz większą rzeszę amatorów i profesjonalistów. W ubiegłym roku w zawodach wzięło udział blisko 400 osób. Na całość tej imprezy sportowej składają się dwa wyścigi: Szosowe Kolarskie Mistrzostwa Polski „Masters” 2012 ze startu wspólnego  oraz  Otwarty Wyścig o Puchar Wójta Gminy Psary skierowany do szerokiego grona amatorów kolarstwa w wieku od 6 lat.

Tradycyjnie, jak co roku wyścigi rozpoczną najmłodsi uczestnicy, którzy będą rywalizować na murawie stadionu. Pozostali uczestnicy będą mieli do pokonania dystans na szosie 29,5km, jadąc w peletonie wspólnie z kolarzami kategorii „Masters” po drogach Gminy Psary, Bobrowniki, Mięrzęcice i Siewierz.

Szosowe Mistrzostwa Kolarskie  Masters,  w których uczestniczyć będą licencjonowani kolarze, obejmą różne dystanse w zależności od wieku uczestnika. Jak co roku  organizatorzy zadbali o elektroniczny pomiar czasu oraz możliwość zapisu poprzez stronę internetową.

Podczas IX Mistrzostw Kolarskich odbędzie się również szereg imprez towarzyszących  w ramach   rodzinnego festynu rowerowego z grami i zabawami.

Organizatorami wyścigu są:  UKS „Gimnazjum” Psary, Urzędy Gmin w Psarach, Bobrownikach,  Mierzęcicach, Starosta Będziński, Komendant Powiatowy Policji w Będzinie. Więcej informacji na temat wyścigu można znaleźć na stronie internetowej: www.wyscig.psary.pl. Jak zwykle rowerowi entuzjaści spotykają się na boisku sportowym LKS „Iskra Psary”, ul. Malinowicka, 42 -512 Psary. Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowane jest na godzinę 10:00.

Zapraszamy!