Rekordowa ilości 223 uczestników stawiła się w Ustroniu na kolejnej odsłonie imprez kolarstwa szosowego ROAD Maraton.

Start z ustrońskiego rynku do trzeciej edycji „Pucharu Równicy” przebiegał jeszcze w ciepłych i słonecznych warunkach. Punktualnie o godz. 10.00 w sobotę 12 maja barwny peleton kolarzy w asyście policjantów z cieszyńskiej „drogówki” na zamkniętym odcinku trasy rundą honorową przez Zawodzie wyruszył w kierunku Równicy, na której usytuowano premie górską. Już na pierwszych metach stromego podjazdu rozpoczęła się ostra walka 8 kategoriach wiekowych o zdobycie premii i zajęcie jak najlepszej pozycji do zjazdu i walki ze 100-kilometrową trasa maratonu. Szczęśliwie dla wszystkich nagłe załamanie pogody nastąpiło już po zjeździe z Równicy, jednak to właśnie bardzo trudne warunki pogodowe: przenikliwe zimno, wiatr i deszcz były powodem, że ponad 40 zawodników nie dotarło do mety na Równicy po raz drugi tego dnia.

Trudna trasa licząca początkowo ok. 140 km z powodu zimna i deszczu została skrócona dla wszystkich kategorii do dystansu niespełna 100 km i prowadziła przez miejscowości: Lipowiec, Górki, Pogórze, Skoczów, Kisielów, Międzyświeć, Iskrzyczyn, Simoradz, Dębowiec, Kostkowice, Ogrodzona, Goleszów, Dzięgielów, Leszna, Cisownica, z metą na Równicy.

Zwycięzcami maratonu zostali wszyscy którym udało się w tak trudnych warunkach pokonać całą trasę i dotrzeć do mety, na której każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal uczestnictwa ufundowany przez Miasto Ustroń.

Najlepsze czasy w poszczególnych kategoriach wiekowych uzyskali: Patryk Domagała z Mikołowa (kat. H), Dominik Omiotek z Pabianic (kat. A), Marcin Cieluch z Siemianowic Śląskich (kat. B), Wojciech Słup z Katowic (kat. C), Bogusław Kramarczyk z Kęt (kat. D), Henryk Bryś z Komprachcic (kat. E). Wśród kobiet dominowały Iza Włosek z Dąbrowy Górniczej (K2) oraz Dorota Radomańska z Krakowa (K1).

Specjalnym gościem imprezy był Ryszard Szurkowski, 4-krotny zwycięzca Wyścigu Pokoju. Wspólnie z przedstawicielem sponsora głównego Banku BGŻ oraz organizatorem Wiesławem Legierskim uczestniczył w ceremonii nagradzania i dekoracji najlepszych zawodników, którzy za zajęte miejsca od 1 do 3 otrzymali specjalne, ręcznie malowane puchary ze szkła ufundowane przez Miasto Ustroń.

W ramach imprezy pod patronatem Związku Banków Polskich odbyły się także drugie Mistrzostwa Polski Bankowców w maratonie szosowym sponsorowane przez Bank BGŻ pod hasłem „Kocham rower”. Wygrali je: Dorota Curyło i Michał Kwiatkowski, oboje z TEAM PKO BP.

Nagrody ufundowane przez sponsora tytularnego sieć sklepów „Dobre Sklepy Rowerowe” o łącznej wartości ponad 4 tys. zł zostały przekazane uczestnikom maratonu za zajęcie odpowiednich miejsc w kategorii open i według uznania organizatora.

Zamknięta przez godzinę drogą z rynku na Równicę zabezpieczali funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji na czele z Dariuszem Hanzelem, ustrońskie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej pod dowództwem Mirosława Melcera, policjanci z Komisariatu Policji w Ustroniu oraz Straż Miejska z Ustronia. Imprezę zorganizował pochodzący z Ustronia – Wiesław Legierski – Road Maraton Team, który od kilku lat aktywnie zajmuje się promocją kolarstwa szosowego wśród amatorów. Patronat nad maratonem objął Starosta Cieszyński, a wsparcia finansowego udzieliło Miasto Ustroń.

Foto: Michał Kuźma

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments