Piąty etap wyścigu Le Tour de Bretagne padł łupem Evaldasa Siskeviciusa (La Pomme Marseille). Tomasz Olejnik, który na trasie przez cały czas jechał bardzo aktywnie, zajął drugie miejsce!

Dzisiejszy etap liczył sobie 158.4 km i prowadził z Mature-de-Bretagne do Douarnenez. Na starcie stanęło 120 zawodników, którzy zmagali się z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Kolarzom towarzyszył deszcz i niska temperatura.

Tomasz Olejnik wraz z trzema zawodnikami w składzie Guillaume Faucon (Auber 93), Emmanuel Keo (Sojasun Espoir), Pierre Luc Perichon (La Pomme Marseille) na 12 kilometrze oderwali się od peletonu. Przewaga jaką udało im się osiągnąć wynosiła ponad 4 minuty. Z czołowej czwórki na 72 kilometrze najpierw odpadł Keo. Kolejni „towarzysze” Polaka słabli i od około 102 kilometra Olejnik uciekał samotnie.

Niestety, gdy do mety zostało 15 kilometrów z peletonu oderwał się Siskevicius. Następnie dogonił Polaka i jako pierwszy minął linie mety. Drugi był Tomasz Olejnik, który do zwycięzcy stracił zaledwie 11 sekund. Jego brat Michał dziś był 36.

W klasyfikacji generalnej prowadzi Eric Berthou (Bretagne Schuller). Michał jest 11, traci 40 sekund, a Tomek 58 ze stratą prawie 8 minut.