Bradley Wiggins (Sky Team) wygrywając czasówkę pod Col d’Eze, przypieczętował zwycięstwo w wyścigu Paryż-Nicea. Dobrze spisał się Sylwester Szmyd (Liquigas-Cannondale). Polak wykręcił 13. rezultat.

Słynna czasówka pod Col d’Eze powróciła na trasę wyścigu Paryż-Nicea. 9,6 kilometrowe wzniesienie nie było z pewnością bardzo wymagającym podjazdem, jednak jazda indywidualna na czas w płaskim terenie wymusza wielkie zmęczenie, a co dopiero jeśli kolarze muszą dać ze swojego organizmu wszystko gdy jadą pod górę.

Jako pierwszy na trasę wyruszył ostatni w klasyfikacji generalnej – Jarosław Marycz (SaxoBank). Polak podobnie jak w całym wyścigu, nie zaprezentował się najlepiej. Długo na czele utrzymywał się Bart De Clercq (Lotto-Belisol), który uzyskał czas 20:56. Rezultat Belga pokonali w krótkim odstępie czasu Francuzi Jean-Christophe Peraud (Ag2r La Mondiale) oraz David Moncoutie (Cofidis). Prowadzenie objął ten pierwszy, który uporał się z trasą w czasie 19:46.

Wkrótce na szczycie zameldował się Sylwester Szmyd (Liquigas-Cannondale). Polak, który bardzo liczył na dobry występ podczas tego etapu, przejechał trasę 20 minut i 28 sekund i gdy wjechał na metę, zajął 3. pozycję.

Najlepszy czas pobił dopiero vice lider, Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM). Holender pokonał Peraud o 31 sekund. Jego radość nie trwała jednak zbyt długo, gdyż na metę wjechał rewelacyjny Bradley Wiggins (Sky Team). Brytyjczyk nie tylko wygrał etap, ale także cały wyścig Paryż-Nicea.

49. wyścig skończył Sylwek Szmyd. Jarosław Marycz został „czerwoną latarnią” Paryż-Nicea 2012.

Wyniki:

1 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 0:19:12
2 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM 0:00:02
3 Jean-Christophe Peraud (Fra) Ag2R La Mondiale 0:00:33
4 Simon Spilak (Slo) Katusha Team 0:00:47
5 Jerome Coppel (Fra) Saur-Sojasun 0:00:51
6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:00:52
7 Andreas Klöden (Ger) RadioShack-Nissan 0:00:58
8 David Moncoutie (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 0:00:59
9 Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD
10 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:01:06
11 Daniel Navarro Garcia (Spa) Team Saxo Bank
12 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ-Bigmat 0:01:07
13 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 0:01:15
14 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
15 Maxime Bouet (Fra) Ag2R La Mondiale 0:01:16
16 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team 0:01:21
17 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:01:26
18 Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD 0:01:27
19 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale
20 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM 0:01:28
21 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan 0:01:32
22 Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-Quick Step 0:01:33
23 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan 0:01:35
24 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team
25 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step 0:01:37
26 Fränk Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 0:01:41
27 Bart De Clercq (Bel) Lotto-Belisol Team 0:01:43
28 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 0:01:44
29 Hubert Dupont (Fra) Ag2R La Mondiale
30 Jonathan Hivert (Fra) Saur-Sojasun
31 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:01:46
32 David Lelay (Fra) Saur-Sojasun 0:01:48
33 David Lopez Garcia (Spa) Movistar Team
34 Alexandre Geniez (Fra) Project 1T4i 0:01:49
35 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Bigmat
36 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:01:52
37 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:01:54
38 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team
39 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 0:01:55
40 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team 0:01:57
41 Gianni Meersman (Bel) Lotto-Belisol Team 0:01:58
42 Nicolas Roche (Irl) Ag2R La Mondiale 0:02:01
43 Romain Sicard (Fra) Euskaltel – Euskadi 0:02:03
44 Kevin Seeldrayers (Bel) Astana Pro Team 0:02:08
45 Vasil Kiryienka (Blr) Movistar Team 0:02:09
46 Robert Kiserlovski (Cro) Astana Pro Team
47 Danny Pate (USA) Sky Procycling 0:02:17
48 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale 0:02:18
49 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis Le Credit En Ligne 0:02:21
50 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM 0:02:22
51 Julien Simon (Fra) Saur-Sojasun 0:02:23
52 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team 0:02:24
53 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team 0:02:27
54 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ-Bigmat
55 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling
56 Kanstantsin Sivtsov (Blr) Sky Procycling 0:02:29
57 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:02:31
58 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar 0:02:33
59 Gaëtan Bille (Bel) Lotto-Belisol Team 0:02:34
60 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
61 Sébastien Minard (Fra) Ag2R La Mondiale 0:02:36
62 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Rabobank Cycling Team 0:02:37
63 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack-Nissan 0:02:38
64 David Arroyo Duran (Spa) Movistar Team
65 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
66 Tristan Valentin (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 0:02:42
67 Simon Clarke (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:02:43
68 Michael Albasini (Swi) GreenEdge Cycling Team
69 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:02:47
70 Thomas Dekker (Ned) Garmin – Barracuda
71 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD 0:02:48
72 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:02:49
73 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team 0:02:50
74 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar 0:02:54
75 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
76 Xavier Florencio Cabre (Spa) Katusha Team 0:02:55
77 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM 0:02:56
78 Cédric Pineau (Fra) FDJ-Bigmat 0:02:57
79 Yannick Talabardon (Fra) Saur-Sojasun 0:02:58
80 Simon Geschke (Ger) Project 1T4i 0:03:03
81 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:03:04
82 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:03:06
83 Simon Gerrans (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:03:08
84 Rein Taaramae (Est) Cofidis Le Credit En Ligne 0:03:16
85 Wesley Sulzberger (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:03:18
86 Grischa Jan Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 0:03:19
87 Anthony Geslin (Fra) FDJ-Bigmat
88 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar 0:03:20
89 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team 0:03:21
90 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel – Euskadi
91 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team 0:03:22
92 Heinrich Haussler (Aus) Garmin – Barracuda 0:03:25
93 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar 0:03:27
94 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD 0:03:28
95 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:03:31
96 John Degenkolb (Ger) Project 1T4i 0:03:34
97 Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:03:36
98 Patrick Gretsch (Ger) Project 1T4i 0:03:38
99 Tiziano Dall’Antonia (Ita) Liquigas-Cannondale
100 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM 0:03:39
101 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale
102 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 0:03:42
103 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 0:03:43
104 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Pro Team 0:03:44
105 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 0:03:46
106 Jan Ghyselinck (Bel) Cofidis Le Credit En Ligne 0:03:50
107 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 0:03:51
108 Christophe Le Mevel (Fra) Garmin – Barracuda
109 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM
110 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 0:03:56
111 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD 0:04:02
112 Andreas Klier (Ger) Garmin – Barracuda 0:04:03
113 Michael Mørkøv (Den) Team Saxo Bank 0:04:04
114 Mikaël Cherel (Fra) Ag2R La Mondiale
115 Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale 0:04:06
116 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quick Step
117 Adrian Saez (Spa) Euskaltel – Euskadi
118 Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre – ISD 0:04:11
119 Edward King (USA) Liquigas-Cannondale 0:04:17
120 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank 0:04:20
121 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM 0:04:22
122 Martijn Maaskant (Ned) Garmin – Barracuda
123 Anthony Ravard (Fra) Ag2R La Mondiale 0:04:27
124 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
125 Koen De Kort (Ned) Project 1T4i 0:04:28
126 Jens Keukeleire (Bel) GreenEdge Cycling Team 0:04:29
127 Daniele Righi (Ita) Lampre – ISD 0:04:30
128 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team 0:04:37
129 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank 0:04:41
130 Murilo Antonio Fischer (Bra) Garmin – Barracuda 0:04:48
131 Greg Henderson (NZl) Lotto-Belisol Team 0:04:56
132 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank 0:04:57
133 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 0:04:58
134 Koldo Fernandez (Spa) Garmin – Barracuda 0:04:59
135 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:05:05
136 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 0:05:18
137 Sep Vanmarcke (Bel) Garmin – Barracuda 0:05:51
138 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ-Bigmat 0:06:20
HD Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
DNS Marcel Kittel (Ger) Project 1T4i
DNS Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team
DNS Matthew Lloyd (Aus) Lampre – ISD
DNS Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team
DNS Matthew Wilson (Aus) GreenEdge Cycling Team
DNS Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling

Klasyfikacja generalna:

1 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 28:12:16
2 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM 0:00:08
3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:01:10
4 Simon Spilak (Slo) Katusha Team 0:01:24
5 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:01:54
6 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ-Bigmat 0:02:13
7 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan 0:02:21
8 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:02:42
9 Robert Kiserlovski (Cro) Astana Pro Team 0:03:30
10 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team 0:03:59
11 Jerome Coppel (Fra) Saur-Sojasun 0:04:28
12 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:04:40
13 Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD 0:04:41
14 Maxime Bouet (Fra) Ag2R La Mondiale 0:04:50
15 Daniel Navarro Garcia (Spa) Team Saxo Bank 0:05:26
16 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:05:33
17 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team 0:05:54
18 Andreas Klöden (Ger) RadioShack-Nissan 0:06:11
19 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Bigmat 0:06:13
20 Nicolas Roche (Irl) Ag2R La Mondiale 0:06:28
21 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team 0:06:33
22 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan 0:06:38
23 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:06:39
24 Fränk Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 0:06:46
25 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 0:06:52
26 Gianni Meersman (Bel) Lotto-Belisol Team 0:07:12
27 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team 0:07:14
28 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD 0:07:35
29 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM
30 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:07:45
31 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team 0:08:32
32 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar 0:08:55
33 Xavier Florencio Cabre (Spa) Katusha Team 0:09:02
34 David Lelay (Fra) Saur-Sojasun 0:09:05
35 Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-Quick Step 0:09:09
36 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar 0:09:19
37 Michael Albasini (Swi) GreenEdge Cycling Team 0:09:26
38 Mikaël Cherel (Fra) Ag2R La Mondiale 0:09:38
39 Romain Sicard (Fra) Euskaltel – Euskadi 0:09:49
40 Julien Simon (Fra) Saur-Sojasun 0:10:39
41 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar 0:10:47
42 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:11:00
43 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team 0:11:06
44 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale 0:11:56
45 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 0:13:05
46 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM 0:13:06
47 Anthony Geslin (Fra) FDJ-Bigmat 0:13:36
48 Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD 0:14:32
49 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 0:14:34
50 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:14:38
51 Yannick Talabardon (Fra) Saur-Sojasun 0:14:45
52 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:14:54
53 Sébastien Minard (Fra) Ag2R La Mondiale 0:14:55
54 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 0:15:58
55 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team 0:16:54
56 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 0:17:05
57 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team 0:17:11
58 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM 0:18:34
59 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack-Nissan 0:18:36
60 David Lopez Garcia (Spa) Movistar Team 0:18:56
61 Hubert Dupont (Fra) Ag2R La Mondiale 0:18:57
62 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step 0:19:02
63 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Rabobank Cycling Team 0:19:42
64 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ-Bigmat 0:19:46
65 Kevin Seeldrayers (Bel) Astana Pro Team 0:21:02
66 Koen De Kort (Ned) Project 1T4i 0:21:07
67 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM 0:22:13
68 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 0:22:16
69 Jonathan Hivert (Fra) Saur-Sojasun 0:22:22
70 David Arroyo Duran (Spa) Movistar Team 0:22:36
71 Simon Geschke (Ger) Project 1T4i 0:22:40
72 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:22:43
73 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:25:56
74 Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre – ISD 0:26:03
75 Simon Gerrans (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:26:06
76 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:26:23
77 Simon Clarke (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:26:49
78 Alexandre Geniez (Fra) Project 1T4i 0:27:08
79 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD 0:27:14
80 Heinrich Haussler (Aus) Garmin – Barracuda 0:27:20
81 Kanstantsin Sivtsov (Blr) Sky Procycling 0:27:38
82 Wesley Sulzberger (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:28:18
83 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team 0:28:27
84 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:28:28
85 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team 0:30:15
86 Vasil Kiryienka (Blr) Movistar Team 0:30:45
87 Rein Taaramae (Est) Cofidis Le Credit En Ligne 0:31:09
88 Thomas Dekker (Ned) Garmin – Barracuda 0:33:53
89 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:34:45
90 Jean-Christophe Peraud (Fra) Ag2R La Mondiale 0:35:18
91 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM 0:35:26
92 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:35:49
93 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank 0:36:56
94 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 0:37:26
95 Cédric Pineau (Fra) FDJ-Bigmat 0:38:48
96 John Degenkolb (Ger) Project 1T4i 0:39:12
97 David Moncoutie (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 0:40:12
98 Anthony Ravard (Fra) Ag2R La Mondiale 0:40:52
99 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling 0:41:03
100 Tristan Valentin (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 0:41:35
101 Jens Keukeleire (Bel) GreenEdge Cycling Team 0:41:48
102 Christophe Le Mevel (Fra) Garmin – Barracuda 0:41:51
103 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis Le Credit En Ligne 0:41:57
104 Gaëtan Bille (Bel) Lotto-Belisol Team 0:42:42
105 Greg Henderson (NZl) Lotto-Belisol Team 0:42:53
106 Murilo Antonio Fischer (Bra) Garmin – Barracuda 0:44:11
107 Andreas Klier (Ger) Garmin – Barracuda 0:44:44
108 Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:44:49
109 Koldo Fernandez (Spa) Garmin – Barracuda 0:45:13
110 Bart De Clercq (Bel) Lotto-Belisol Team 0:45:21
111 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 0:45:33
112 Sep Vanmarcke (Bel) Garmin – Barracuda 0:46:24
113 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM 0:47:26
114 Daniele Righi (Ita) Lampre – ISD 0:47:32
115 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:48:19
116 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank 0:49:01
117 Grischa Jan Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 0:51:02
118 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team 0:51:10
119 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar 0:51:22
120 Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale 0:53:53
121 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD 0:54:00
122 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ-Bigmat 0:54:59
123 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 0:55:20
124 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 0:56:04
125 Jan Ghyselinck (Bel) Cofidis Le Credit En Ligne 0:58:55
126 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel – Euskadi 1:00:36
127 Martijn Maaskant (Ned) Garmin – Barracuda 1:01:04
128 Michael Mørkøv (Den) Team Saxo Bank 1:01:59
129 Adrian Saez (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:03:43
130 Patrick Gretsch (Ger) Project 1T4i 1:05:14
131 Danny Pate (USA) Sky Procycling 1:05:27
132 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team 1:06:21
133 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Pro Team 1:06:32
134 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 1:08:13
135 Tiziano Dall’Antonia (Ita) Liquigas-Cannondale 1:08:15
136 Edward King (USA) Liquigas-Cannondale 1:08:39
137 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank 1:11:05
138 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank 1:23:13

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments