Edvald Boasson Hagen (Sky Team) popisując się wielkim sprytem i szybkością na ostatnich metrach wygrał 2. etap Volta ao Algarve. Dla Norwega to pierwsze zwycięstwo w sezonie. W końcówce na przedzie peletonu pracował Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step).

Podczas drugiego odcinka portugalskiej etapówki, kolarze ścigali się w idealnych warunkach pogodowych. Blisko 188 kilometrowa trasa z Faro do Lagoa w całości była oświetlona przez piękne słońce na bezchmurnym niebie.

Dwa kilometry po starcie, do przodu wyrwali:  Raul Alarcon (Efapel-Glassdrive), Niels Wytinck (An Post-Sean Kelly) oraz Tomás Swift-Metcalfe (Carmim-Prio). Trio dzielnie współpracowało, jednak na jednej z premii górskich do przodu wyskoczył Swift-Metcalfe. Jego dwaj wcześniejsi partnerzy zostali złapani przez peleton. Niestety dzielny kolarz wkrótce podzielił losy swoich kolegów.

Następnie atakować próbował duet: Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen-Mercator) oraz César Fonte (Efapel-Glassdrive). Wchłonęła go jednak koalicja drużyn WorldTour, która mocno pracowała na czele grupy. W dalszej części odcinka z przodu kręcili jeszcze Christophe Riblon (Ag2R-La Mondiale) oraz Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM). Dwójka już bardziej znanych od swoich poprzedników kolarzy, na 11 km przed końcem, miała jeszcze ponad 20 sekund przewagi. Na nic jednak zdał się ich wysiłek, bo do pracy w peletonie zabrały się drużyny BMC-Racing i Omega Pharma – Quick Step.

Na ostatnich kilometrach to właśnie kolarze belgijskiej drużyny panowali na czele zasadniczej grupy. Mocne tempo na około 3 km przed końcem podyktował Michał Kwiatkowski. Praca młodego Polaka rozciągnęła peleton, co spowodowało, że jego lider Gerald Ciolek był na komfortowej pozycji. W samej końcówce gdzie znajdowało się parę zakrętów, jeden z zawodników Omega Pharma – Quick Step nieco zwolnił co spowodowało, że przed Ciolkiem znalazł się sprytny Hagen. Norweg nie pozostawił już cienia złudzeń co do tego, kto będzie triumfatorem 2. etapu Volta ao Algarve. Drugi na mecie był Kris Boeckmans (Vacansoleil-DCM), trzeci Ciolek.

Michał Kwiatkowski dziś zajął 36 pozycję, a w generalce jest na 25 miejscu.

Ostatnie kilometry:

Top 10:

1. Edvald Boasson Hagen (Sky) 4:57:23
2. Kris Boeckmans (Vacansoleil) m.t.
3. Gerald Ciolek (Omega Pharma-Quick Step) m.t.
4. Matti Breschel (Rabobank) m.t.
5. Francesco Lasca (Caja Rural) m.t.
6. Koldo Fernández de Larrea (Garmin-Barracuda) m.t.
7. Nikolas Maes (Omega Pharma-Quick Step) m.t.
8. Pieter Vanspreybouck (Topsport Vlaanderen) m.t.
9. Filipe Cardoso (Efapel) m.t.
10. Bjorn Leukemans (Vacansoleil) m.t.

Top 10 klasyfikacja generalna:

1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 8:59:30
2 Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol
3 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM 0:00:04
4 Greg van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
5 Matti Breschel (Den) Rabobank 0:00:06
6 Anthony Ravard (Fra) Ag2R-La Mondiale 0:00:10
7 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM
8 Fabian Wegmann (Ger) Garmin-Barracuda
9 Rui Costa (Por) Movistar Team
10 Lloyd Mondory (Fra) Ag2R-La Mondiale

Andrzej

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments