Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto), został zwycięzcą klasyfikacji generalnej cyklu UCI WorldTour. Jego ekipa została najlepszym zespołem, podczas gdy Hiszpanie okazali się najlepszym narodem.

Belg, głównie dzięki zwycięstwom w pięciu klasykach zaliczanych do WorldTour, zapewnił sobie końcowy triumf. Łącznie uzbierał 718 pkt., wyprzedzając w klasyfikacji zwycięzcę Tour de France – Cadela Evansa (BMC-Racing) (574 pkt). Na najniższym stopniu podium, stanął triumfator Giro d`Italia, Alberto Contador (Saxobank Sungard). Hiszpan uzbierał w sumie 471 pkt. Najlepiej z Polaków w klasyfikacji indywidualnej, wypadł Przemysław Niemiec. Kolarz Lampre-ISD zdobył punkty podczas Tour de Pologne oraz Giro di Lombardia. Z 52. oczkami na koncie, został sklasyfikowany na 83. miejscu. Podczas Volta a Catalunya, 1. pkt zdobył Michał Gołaś (Vacansoleil-DCM).

Najlepszym krajem została Hiszpania. Kolarze z Półwyspu Iberyjskiego, zgromadzili łącznie 1427 pkt. Wyprzedzili tym samym Belgów (1184 pkt, gdzie ponad trzy czwarte punktów to dorobek Gilberta) oraz Włochów (1172 pkt). Polska została 24. drużyną, z 53. uzbieranymi punktami.

W rankingu drużynowym, najlepsi okazali się „Aptekarze”, czyli Omega Pharma-Lotto (1099. pkt). Brytyjski Sky (1059. pkt), uplasował się na drugiej pozycji. Trzecia lokata powędrowała do Leopard-Trek (1024. pkt)

Poprzedni artykułPrzemysław Niemiec: „Kończę sezon naprawdę zadowolony”