Chris Froome (Sky Team) po emocjonującej końcówce na Pena Cabarga wygrał 17 etap wyścigu Vuelta a Espana. Pozycję lidera obronił Juan Jose Cobo (Geox-TMC).

Kolarze wystartowali z Faustino i kierowali się w stronę wybrzeża, by po 211,0 km dojechać do Peña Cabarga. Finałowe wzniesienie to tylko 6,1 kilometra podjazdu, za to przewyższenie na tym odcinku miało aż 545 m. W końcówce znajdowały się ściany, które osiągały po 19% nachylenia.

Z wyścigu wycofali się Rafał Majka (SaxoBank SunGard) oraz Fabian Cancellara (Leopard-Trek). Polak poważnie poobijał się po wczorajszej kraksie, a Szwajcar przygotowuje się do Mistrzostw Świata w Kopenhadze.

Od samego startu, wielu kolarzy miało chrapkę na odjazd. Na czele była już kilkunastoosobowa grupka, w której m.in. kręcili: Sylvain Chavanel (Quick-Step), Pablo Lastras (Movistar), Christophe Le Mevel (Garmin-Cervelo) i kilku innych dobrych górali.

W peletonie, mocno pracowała drużyna Katushy, która nie pozwoliła odjechać harcownikom. Dalej jednak, ukształtowała się już mniejsza grupka. Znalazło się w niej nieco mniej zawodników i zdołali oni odjechać. A byli to: Greg Van Avermaet (BMC), Oliver Kaisen (Omega), Guillaume Bonnafond (AG2R), Johannes Fröhlinger (Skil), Evgeni Petrov (Astana) i  Sylvain Chavanel.

Ta ucieczka również się nie powiodła i na Pena Cabarga wjechała cała grupa. Pierwszy na atak zdecydował się Daniel Martin (Garmin-Cervelo). Do Irlandczyka doskoczył Włoch Marzio Bruseghin (Movistar), a między nimi a grupką faworytów „zawisł” Chris Anker Soerensen (Saxo Bank SunGard).

Z tyłu, mocne tempo podyktował Jurgen Van Den Broeck (Omega Pharma-Lotto). Belg skasował uciekinierów i po chwili znów poprawił. Ten atak skontrował lider oraz vice lider wyścigu, czyli Juan Jose Cobo oraz Chris Froome. Dwójka oderwała się od reszty stawki, a na sztywnym odcinku, szaleńcze tempo podyktował urodzony w Nigerii Brytyjczyk. Froome zgubił Cobo i wydawało się, że to on dzięki bonifikacie zostanie nowym liderem. Jednak na ostatnim kilometrze, Hiszpan zebrał się w sobie i dojechał do rywala. W końcówce lepszy okazał się kolarz Sky. 21 sekund, stracił do nich Bauke Mollema (Rabobank).

Pełne wyniki 17 etapu > tutaj

Andrzej