Juan Jose Cobo (Geox-TMC) po ataku na morderczym Alto de L’ Angliru został nowym liderem hiszpańskiej Vuelty! Pecha miał Rafał Majka (SaxoBank SunGard), który leżał w kraksie na kilkadziesiąt kilometrów przed metą.

Kolarze musieli dziś przejechać 142 kilometrów z miejscowości Avila do Angliku. Na trasie, znajdowały się trzy górskie premie. Najtrudniejsze, były dwie ostatnie. Alto de Cordal to 510 metrów przewyższenia na dystansie 5300 metrów. Finałowe Alto de L’ Angliru, to premia specjalna. Na zawodników czekało 12 kilometrów wspinaczki, a przewyższenie wynosiło 1245 m! Na podjeździe, były odcinki które miały ponad 21% nachylenia.

Na harce, zdecydowali się: Andrew Talansky (Garmin), Simon Geschke (Skil) i Dimitri Champion (AG2R). Trójka, osiągnęła maksymalnie 6 minut przewagi nad resztą stawki. Głównie za sprawą drużyny Vacansoleil-DCM, trio zostało skasowana na Alto de Cordal. Chwilę wcześniej, w jednej z kraks leżał Rafał Majka.

Gdy tempo na tym sztywnym podjeździe wzrosło, do przodu ruszyli David Moncoutie (Cofidis), Carlos Sastre Candil (Geox), Daniel Martin (Garmin) i Marzio Bruseghin (Movistar), z tyłu zostali: Majka, Fredrik Kessiakoff (Astana), Jarosław Marycz (SaxoBank SunGard), Janez Brajkovic (RadioShack).

Moncoutie pierwszy zameldował się na górskiej premii, umacniając się tym samym na fotelu lidera klasyfikacji górskiej. W grupce faworytów, tempo dyktował Liquigas-Cannondale, na czele z Peterem Saganem.

Najdłużej na czele utrzymał się Bruseghin. Włocha dobił jednak ponowny skok Sastre oraz ataki kolarzy z peletonu, m.in. Igora Antona (Euskaltel-Euskadi). Kropkę nad „i”, postawił jednak Cobo, który wyszedł na prowadzenie i mocnym tempem oderwał się od Bradleya Wigginsa (Sky Team) i spółki.

Mimo wysiłku Brytyjczyka, Hiszpan nie dał się już dogonić. Wiggins w końcu sam osłabł i odpadł od swojego klubowego kolegi Chrisa Froome`a, Woutera Poelsa (Vacansoleil-DCM) i Denisa Menchova (Geox-TMC).

W klasyfikacji generalnej, Cobo ma teraz 20 sekund nad Froome`m i 46 s nad Wigginsem.

Jutro kolarze Vuelty odpoczną.

Pełne wyniki 15 etapu > tutaj

Andrzej

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments