Jimmy Casper (Saur-Sojasun), odniósł szóste zwycięstwo w sezonie, triumfując na pierwszym etapie Tour de l’Ain. Liderem pozostał młody Wilco Kelderman (Rabobank Continental).

Pierwszy etap francuskiego wyścigu, to odcinek z  Meximieux do Saint-Vulbas. Profil był płaski, a dystans do pokonania wynosił 139 kilometrów.

Bohaterami dnia, została czwórka zawodników: Eric Berthou (Bretagne-Schuller), Arthur Vichot (FDJ), Jonathan Thire (Big Mat-Auber 93) i Yoann Michaud (Francja U-23).

Berthou, Thire i Michaud ostatecznie zostali złapani przez peleton na pięć kilometrów przed kreską. Vichot zachował więcej sił, jednak został złapany po przekroczeniu flamme rouge.

Laurent Mangel (Saur – Sojasun) znakomicie rozprowadził Caspera i 33-letni zawodnik mógł cieszyć się ze zwycięstwa. Druga pozycja dla Romaina Hardy (Bretagne – Schuller), trzeci był Robin Chaigneau (Skil – Shimano).

Na pozycji lidera utrzymuje się 20-letni Kelderman. Rewelacyjny Holender z takim samym czasem wyprzedza Jana Barta (Team NetApp). Dzięki bonifikacie, na trzecią pozycję ze stratą 1 sekundy wskoczył Casper.