Marcin Sapa (BDC Team) wygrał 3. etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, zostając jego nowym liderem! Polak pokonał towarzyszy ucieczki, Oleksandra Sheydyka (ISD – Lampre Continental) oraz Romana Bronisa (AC Sparta Praga).

Trzeci etap tegorocznej odsłony Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków prowadził z Jędrzejowa do Kielc (166,8 km). W końcówce zlokalizowane były trzy górskie premie, które miały rozstrzygnąć o losach wyścigu.

Od startu, bardzo aktywny był Sapa. Podopieczny Dariusza Banaszka, oderwał się od reszty stawki wraz z Ukraińcem Shedydkiem oraz Słowakiem Bronisem, który w przeszłości ścigał się dla ekipy DHL-Author.

Trudne warunki atmosferyczne (padający deszcz), utrudniały pogoń za uciekinierami. Tempo dyktowała m.in ekipa CCC Polsat Polkowice, jednak mimo tego, nie udało się złapać uciekającej trójki, która między sobą rozdawała punkty na lotnych i górskich premiach.

Ostatecznie, dzielni harcownicy nie dali się złapać i z przewagą 3:16 nad resztą stawki, czołówkę przyprowadził Marcin Sapa. Doświadczony zawodnik pokonał 31-letniego Ukraińca oraz 35-letniego Słowaka. Z peletonu najszybciej finiszował także kolarz BDC Team  – Dariusz Rudnicki.

Dzięki tej przewadze, „Saper” został nowym liderem imprezy. Ma 14 sekund przewagi nad Sheydykiem i 20 sekund nad Bronisem. Kolejny, czwarty kolarz w generalce, Tino Meier ma stratę 3:28.

Jutro ostatni etap wyścigu z Radomska do Łodzi o długości prawie 170 kilometrów.