Anthony Charteau (Europcar) pokonując Vasilia Kiryienkę (Movistar), wygrał 2. etap wyścigu Route du Sud. Francuz został również nowym liderem imprezy.

Drugi dzień rywalizacji w południowej części Francji, to górski odcinek z St Gaudens do Cauterets o długości 177 km. Zawodnicy musieli zmierzyć się ze słynnymi, pirenejskimi podjazdami Col de l’Aspin oraz Col du Tourmalet, znane nam znakomicie z tras Tour de France.

Po starcie, zaatakowała grupka: Laurent Mangel (Saur-Sojasun), Benoît Vaugrenard i Arthur Vichot (obaj FDJ), Lars-Petter Nordhaug (Sky), Antonio Piedra (Andalucia) oraz David Arroyo (Movistar). Szóstka zgodnie współpracowała, jednak pod Col de l’Aspin ich przewaga nad peletonem zaczęła spadać.

Po zjazdach, czekała już legendarna przełęcz Tourmalet (kat H; 2115 m n.p.m.; 18,6 km; 7,5%). Szybkie tempo porwało peleton, a grupka faworytów w której jechali m.in.: Anthony Charteau, Vasil Kiryienka, Davide Rebellin (Miche-Guerciotti), Hubert Dupont i John Gadret (obaj AG2R-La Mondiale), Nicolas Vogondy (Cofidis) oraz Alexandre Geniez (Skil-Shimano). Jak można było się spodziewać, faworyci do zwycięstwa w generalce przegonili uciekinierów, a przed szczytem na przodzie znaleźli się Charteru oraz Kiryienka.

Ze szczytu wzniesienia, do mety było około 40 kilometrów. Prowadząca dwójka nie dała już się doścignąć. Lepiej finiszował Francuz, zwycięzca klasyfikacji górskiej Tour de France. Drugi był Białorusin. Grupkę pościgową po 47 sekundach, przyprowadził Rebellin.

W generalce, Anthony Charteau ma 8 sekund nad Kiryienką. Rebellin do lidera traci 55 sekund.

Poprzedni artykułMistrzostwa Polski Juniorów 2011
Następny artykułTdS: De Gendt ucieka i wygrywa królewski etap. Generalka na remis.