Lars Boom (Rabobank), wygrał prolog, otwierający wyścig Critérium du Dauphiné. Holender pokonał Alexandre`a Vinokourova (Pro Team Astana) oraz Bradley`a Wigginsa (Sky Procycling). Polacy daleko.

Wyścig rozpoczął się od prologu, rozgrywanego po ulicach Saint-Jean-de-Maurienne, o długości 5,4 kilometra. Na tym płaskim odcinku, jedyną przeszkodą były trudne zakręty oraz przejazdy przez ronda, które nie łatwo pokonuje się na czasowych rowerach oraz aerodynamicznych kołach.

Na początku rywalizacji, dobry czas wykręcił Cyrille Lemoine (Saur-Sojasun), który z trasą uporał się w 6 minut i 28 sekund. Francuz utrzymywał się długo na prowadzeniu, wraz z Geraintem Thomasem (Sky) oraz Paulem Martensem (Rabobank).

Ostatecznie, triumfował jednak były przełajowiec Lars Boom. Holender z czasem 6:18, o dwie sekundy pokonał Vinokurova. Trzeci Wiggins, do zwycięzcy miał 5 sekund.

Najlepiej z Polaków wypadł Michał Gołaś (Vacansoleil-DCM). Świeżo upieczony mąż, był 76 ze stratą 27 sekund do Booma. Rafał Majka (SaxoBank), stracił 35s, plasując się na 108. miejscu. Maciej Paterski (Liquigas-Cannondale), był 131, z czasem gorszym o 39 sekund od pierwszego zawodnika. Nasza nadzieja na generalkę, Przemysław Niemiec (Lampre-ISD) stracił 52 sekundy, zajmując 162. miejsce.

Wyniki prologu Critérium du Dauphiné:

1 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 6:18:12
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Pro Team Astana 0:00:02
3 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 0:00:05
4 John Degenkolb (Ger) HTC-Highroad 0:00:06
5 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:08
6 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek 0:00:09
7 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
8 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
9 Cyril Lemoine (Fra) Saur – Sojasun 0:00:10
10 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun 0:00:11
11 Paul Martens (Ger) Rabobank Cycling Team 0:00:12
12 Rui Alberto Faria Costa (Por) Movistar Team
13 Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo 0:00:13
14 Fredrik Kessiakoff (Swe) Pro Team Astana
15 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:14
16 Markel Irizar Aranburu (Spa) Team RadioShack
17 Janez Brajkovic (Slo) Team RadioShack
18 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:15
19 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
20 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team
21 Matthew Busche (USA) Team RadioShack
22 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi
23 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling
24 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
25 Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:16
26 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ
27 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
28 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack
29 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team
30 Jérémy Roy (Fra) FDJ
30 Andrey Kashechkin (Kaz) Lampre – ISD
32 Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:17
33 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
34 Tony Martin (Ger) HTC-Highroad
35 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
36 Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:00:18
37 Jurgen Roelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
38 Simon Gerrans (Aus) Sky Procycling
39 Maxim Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana 0:00:19
40 Christophe Kern (Fra) Team Europcar
41 Sandy Casar (Fra) FDJ
42 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
43 William Bonnet (Fra) FDJ
44 Jonathan Hivert (Fra) Saur – Sojasun
45 Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad
46 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:00:20
47 Dario Cataldo (Ita) Quickstep Cycling Team 0:00:21
48 Oliver Zaugg (Swi) Leopard Trek
49 Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
50 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team
50 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team
52 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
53 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team 0:00:22
54 David Zabriskie (USA) Team Garmin-Cervelo
55 Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard
56 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale 0:00:23
57 Ben Hermans (Bel) Team RadioShack
58 John Murphy (USA) BMC Racing Team
59 Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana
60 Bruno Pires (Por) Leopard Trek
61 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
62 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
63 Egor Silin (Rus) Katusha Team
64 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling 0:00:24
65 Cyril Bessy (Fra) Saur – Sojasun
66 Sven Vandousselaere (Bel) Omega Pharma-Lotto
67 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Rabobank Cycling Team
68 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:25
69 Brice Feillu (Fra) Leopard Trek
70 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
71 Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale
72 Christian Knees (Ger) Sky Procycling
73 Sébastien Joly (Fra) Saur – Sojasun 0:00:26
74 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team
75 Vladimir Karpets (Rus) Katusha Team
76 Michal Golas (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:27
77 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team RadioShack 0:00:28
78 Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo
79 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team
80 Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo
81 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:29
82 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi
83 Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana
84 Frantisek Rabon (Cze) HTC-Highroad
85 Stefan Denifl (Aut) Leopard Trek
86 Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
87 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
88 Francesco Reda (Ita) Quickstep Cycling Team 0:00:30
89 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
90 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
91 Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo
92 Maxim Belkov (Rus) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
93 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun
94 Rémi Pauriol (Fra) FDJ
95 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team 0:00:31
96 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale
97 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ
98 Julian Dean (NZl) Team Garmin-Cervelo 0:00:32
99 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:33
100 Geoffroy Lequatre (Fra) Team RadioShack
101 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
102 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:34
103 Jan Tratnik (Slo) Quickstep Cycling Team
104 Rémy Di Gregorio (Fra) Pro Team Astana
104 Frederik Willems (Bel) Omega Pharma-Lotto
106 Francis Mourey (Fra) FDJ
107 Yannick Talabardon (Fra) Saur – Sojasun 0:00:35
108 Rafal Majka (Pol) Saxo Bank Sungard
109 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
110 Tristan Valentin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
111 Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team
112 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
113 Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team
113 Thomas Rohregger (Aut) Leopard Trek
115 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard
116 Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre – ISD
117 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:36
118 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
119 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team
120 Danny Pate (USA) HTC-Highroad
121 Julien Vermote (Bel) Quickstep Cycling Team
122 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
123 Andy Cappelle (Bel) Quickstep Cycling Team
124 Chris Anker Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard 0:00:37
125 Anders Lund (Den) Leopard Trek
126 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
127 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:38
128 Marco Marzano (Ita) Lampre – ISD 0:00:39
129 Juan José Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard
130 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
131 Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale
132 Brian Vandborg (Den) Saxo Bank Sungard 0:00:40
133 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:41
134 Tomas Vaitkus (Ltu) Pro Team Astana
135 Marc De Maar (AHo) Quickstep Cycling Team
136 Jason McCartney (USA) Team RadioShack
136 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale
138 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:00:42
139 Fabian Wegmann (Ger) Leopard Trek
140 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD
141 Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad
142 Francisco Perez Sanchez (Spa) Movistar Team
143 Dmitriy Fofonov (Kaz) Pro Team Astana
144 Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Cervelo
145 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
146 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:00:43
147 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:44
148 Santo Anza (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
149 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD
150 Balint Szeghalmi (Hun) Lampre – ISD
151 Jurgen Van De Walle (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:45
152 Julien Simon (Fra) Saur – Sojasun
153 Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team
154 Marco Bandiera (Ita) Quickstep Cycling Team
155 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quickstep Cycling Team 0:00:46
156 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale
157 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
158 Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo 0:00:47
159 Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha Team
160 Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:48
161 Kanstantsin Sivtsov (Blr) HTC-Highroad 0:00:50
162 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – ISD 0:00:52
163 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 0:00:53
164 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:55
165 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:57
166 Iván Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi
167 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team 0:00:58
168 Óscar Pujol Muñoz (Spa) Omega Pharma-Lotto 0:01:00
169 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 0:01:02
170 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:04
171 Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard 0:01:05
172 David Lopez Garcia (Spa) Movistar Team 0:01:24
173 Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard 0:01:32
174 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:01:41
175 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 0:02:54

Andrzej