Lars Boom (Rabobank), wygrał prolog, otwierający wyścig Critérium du Dauphiné. Holender pokonał Alexandre`a Vinokourova (Pro Team Astana) oraz Bradley`a Wigginsa (Sky Procycling). Polacy daleko.
Wyścig rozpoczął się od prologu, rozgrywanego po ulicach Saint-Jean-de-Maurienne, o długości 5,4 kilometra. Na tym płaskim odcinku, jedyną przeszkodą były trudne zakręty oraz przejazdy przez ronda, które nie łatwo pokonuje się na czasowych rowerach oraz aerodynamicznych kołach.
Na początku rywalizacji, dobry czas wykręcił Cyrille Lemoine (Saur-Sojasun), który z trasą uporał się w 6 minut i 28 sekund. Francuz utrzymywał się długo na prowadzeniu, wraz z Geraintem Thomasem (Sky) oraz Paulem Martensem (Rabobank).
Ostatecznie, triumfował jednak były przełajowiec Lars Boom. Holender z czasem 6:18, o dwie sekundy pokonał Vinokurova. Trzeci Wiggins, do zwycięzcy miał 5 sekund.
Najlepiej z Polaków wypadł Michał Gołaś (Vacansoleil-DCM). Świeżo upieczony mąż, był 76 ze stratą 27 sekund do Booma. Rafał Majka (SaxoBank), stracił 35s, plasując się na 108. miejscu. Maciej Paterski (Liquigas-Cannondale), był 131, z czasem gorszym o 39 sekund od pierwszego zawodnika. Nasza nadzieja na generalkę, Przemysław Niemiec (Lampre-ISD) stracił 52 sekundy, zajmując 162. miejsce.
Wyniki prologu Critérium du Dauphiné:
1 | Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team | 6:18:12 | |
2 | Alexandre Vinokourov (Kaz) Pro Team Astana | 0:00:02 | |
3 | Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling | 0:00:05 | |
4 | John Degenkolb (Ger) HTC-Highroad | 0:00:06 | |
5 | Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale | 0:00:08 | |
6 | Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek | 0:00:09 | |
7 | Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team | ||
8 | Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale | ||
9 | Cyril Lemoine (Fra) Saur – Sojasun | 0:00:10 | |
10 | Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun | 0:00:11 | |
11 | Paul Martens (Ger) Rabobank Cycling Team | 0:00:12 | |
12 | Rui Alberto Faria Costa (Por) Movistar Team | ||
13 | Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo | 0:00:13 | |
14 | Fredrik Kessiakoff (Swe) Pro Team Astana | ||
15 | Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto | 0:00:14 | |
16 | Markel Irizar Aranburu (Spa) Team RadioShack | ||
17 | Janez Brajkovic (Slo) Team RadioShack | ||
18 | Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale | 0:00:15 | |
19 | Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling | ||
20 | Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
21 | Matthew Busche (USA) Team RadioShack | ||
22 | Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
23 | Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling | ||
24 | Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
25 | Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto | 0:00:16 | |
26 | Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ | ||
27 | Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling | ||
28 | Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack | ||
29 | Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
30 | Jérémy Roy (Fra) FDJ | ||
30 | Andrey Kashechkin (Kaz) Lampre – ISD | ||
32 | Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne | 0:00:17 | |
33 | Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
34 | Tony Martin (Ger) HTC-Highroad | ||
35 | Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale | ||
36 | Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team | 0:00:18 | |
37 | Jurgen Roelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
38 | Simon Gerrans (Aus) Sky Procycling | ||
39 | Maxim Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana | 0:00:19 | |
40 | Christophe Kern (Fra) Team Europcar | ||
41 | Sandy Casar (Fra) FDJ | ||
42 | Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale | ||
43 | William Bonnet (Fra) FDJ | ||
44 | Jonathan Hivert (Fra) Saur – Sojasun | ||
45 | Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad | ||
46 | Thibaut Pinot (Fra) FDJ | 0:00:20 | |
47 | Dario Cataldo (Ita) Quickstep Cycling Team | 0:00:21 | |
48 | Oliver Zaugg (Swi) Leopard Trek | ||
49 | Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
50 | Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team | ||
50 | Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team | ||
52 | Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar | ||
53 | Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team | 0:00:22 | |
54 | David Zabriskie (USA) Team Garmin-Cervelo | ||
55 | Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard | ||
56 | Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale | 0:00:23 | |
57 | Ben Hermans (Bel) Team RadioShack | ||
58 | John Murphy (USA) BMC Racing Team | ||
59 | Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana | ||
60 | Bruno Pires (Por) Leopard Trek | ||
61 | Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team | ||
62 | David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
63 | Egor Silin (Rus) Katusha Team | ||
64 | Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling | 0:00:24 | |
65 | Cyril Bessy (Fra) Saur – Sojasun | ||
66 | Sven Vandousselaere (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
67 | Carlos Barredo Llamazales (Spa) Rabobank Cycling Team | ||
68 | Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:00:25 | |
69 | Brice Feillu (Fra) Leopard Trek | ||
70 | Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
71 | Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale | ||
72 | Christian Knees (Ger) Sky Procycling | ||
73 | Sébastien Joly (Fra) Saur – Sojasun | 0:00:26 | |
74 | Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team | ||
75 | Vladimir Karpets (Rus) Katusha Team | ||
76 | Michal Golas (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:00:27 | |
77 | Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team RadioShack | 0:00:28 | |
78 | Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo | ||
79 | Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team | ||
80 | Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo | ||
81 | Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Cannondale | 0:00:29 | |
82 | Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
83 | Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana | ||
84 | Frantisek Rabon (Cze) HTC-Highroad | ||
85 | Stefan Denifl (Aut) Leopard Trek | ||
86 | Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team | ||
87 | Vincent Jerome (Fra) Team Europcar | ||
88 | Francesco Reda (Ita) Quickstep Cycling Team | 0:00:30 | |
89 | Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team | ||
90 | Cyril Gautier (Fra) Team Europcar | ||
91 | Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo | ||
92 | Maxim Belkov (Rus) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
93 | Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun | ||
94 | Rémi Pauriol (Fra) FDJ | ||
95 | Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team | 0:00:31 | |
96 | Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale | ||
97 | Arnold Jeannesson (Fra) FDJ | ||
98 | Julian Dean (NZl) Team Garmin-Cervelo | 0:00:32 | |
99 | Pello Bilbao Lopez De Armentia (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:00:33 | |
100 | Geoffroy Lequatre (Fra) Team RadioShack | ||
101 | Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale | ||
102 | Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale | 0:00:34 | |
103 | Jan Tratnik (Slo) Quickstep Cycling Team | ||
104 | Rémy Di Gregorio (Fra) Pro Team Astana | ||
104 | Frederik Willems (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
106 | Francis Mourey (Fra) FDJ | ||
107 | Yannick Talabardon (Fra) Saur – Sojasun | 0:00:35 | |
108 | Rafal Majka (Pol) Saxo Bank Sungard | ||
109 | Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
110 | Tristan Valentin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
111 | Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team | ||
112 | Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar | ||
113 | Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team | ||
113 | Thomas Rohregger (Aut) Leopard Trek | ||
115 | Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard | ||
116 | Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre – ISD | ||
117 | Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto | 0:00:36 | |
118 | Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
119 | José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team | ||
120 | Danny Pate (USA) HTC-Highroad | ||
121 | Julien Vermote (Bel) Quickstep Cycling Team | ||
122 | Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar | ||
123 | Andy Cappelle (Bel) Quickstep Cycling Team | ||
124 | Chris Anker Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard | 0:00:37 | |
125 | Anders Lund (Den) Leopard Trek | ||
126 | Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling | ||
127 | Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne | 0:00:38 | |
128 | Marco Marzano (Ita) Lampre – ISD | 0:00:39 | |
129 | Juan José Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard | ||
130 | Pierre Rolland (Fra) Team Europcar | ||
131 | Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale | ||
132 | Brian Vandborg (Den) Saxo Bank Sungard | 0:00:40 | |
133 | Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:00:41 | |
134 | Tomas Vaitkus (Ltu) Pro Team Astana | ||
135 | Marc De Maar (AHo) Quickstep Cycling Team | ||
136 | Jason McCartney (USA) Team RadioShack | ||
136 | Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale | ||
138 | Michael Schär (Swi) BMC Racing Team | 0:00:42 | |
139 | Fabian Wegmann (Ger) Leopard Trek | ||
140 | Grega Bole (Slo) Lampre – ISD | ||
141 | Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad | ||
142 | Francisco Perez Sanchez (Spa) Movistar Team | ||
143 | Dmitriy Fofonov (Kaz) Pro Team Astana | ||
144 | Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Cervelo | ||
145 | Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
146 | Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team | 0:00:43 | |
147 | Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne | 0:00:44 | |
148 | Santo Anza (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
149 | Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD | ||
150 | Balint Szeghalmi (Hun) Lampre – ISD | ||
151 | Jurgen Van De Walle (Bel) Omega Pharma-Lotto | 0:00:45 | |
152 | Julien Simon (Fra) Saur – Sojasun | ||
153 | Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team | ||
154 | Marco Bandiera (Ita) Quickstep Cycling Team | ||
155 | Kevin Seeldraeyers (Bel) Quickstep Cycling Team | 0:00:46 | |
156 | Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale | ||
157 | Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team | ||
158 | Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo | 0:00:47 | |
159 | Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha Team | ||
160 | Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:00:48 | |
161 | Kanstantsin Sivtsov (Blr) HTC-Highroad | 0:00:50 | |
162 | Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – ISD | 0:00:52 | |
163 | Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team | 0:00:53 | |
164 | Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale | 0:00:55 | |
165 | Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale | 0:00:57 | |
166 | Iván Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
167 | Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team | 0:00:58 | |
168 | Óscar Pujol Muñoz (Spa) Omega Pharma-Lotto | 0:01:00 | |
169 | Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar | 0:01:02 | |
170 | Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:01:04 | |
171 | Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard | 0:01:05 | |
172 | David Lopez Garcia (Spa) Movistar Team | 0:01:24 | |
173 | Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard | 0:01:32 | |
174 | Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne | 0:01:41 | |
175 | Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD | 0:02:54 |
Andrzej