Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) wygrał ostatni, 4. etap Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Cały wyścig padł łupem Roberta Vrecera (Perutnina Ptuj).

8. maja to czas na królewski, 167 kilometrowy etap ze Świdnicy do Dzierżoniowa. Punkty w klasyfikacji górskiej były do rozdania na pięciu premiach 1. kategorii oraz na czterech 2. Pierwsze 16 kilometrów, na „dzień dobry” prowadziło pod górę, a szczyt zlokalizowany był na wzniesieniu Palczyk, który oznaczono 2. kategorią. Pierwszą górę peleton wjechał dość spokojnie. Premię zgarnął lider klasyfikacji górskiej, Jarosław Dąbrowski (Kadra Polski MTB).

Zaraz po zjeździe, kolejny podjazd 2. kategorii, czyli krótka choć sztywna Niedzwiedzica. Tutaj zaatakowali Jacek Morajko (CCC Polsat Polkowice), Jack Bauer (Endura Racing) i Matija Kvasina (Laborika Favorit Team). Czołówka zgodnie współpracowała, pokonując następne górskie premie czyli 10 kilometrowy podjazd pod Przełęcz Walimską, która po części pokryta jest kostką brukową.

Po zjeździe, kolarze pierwszy raz przejechali przez linię mety w Dzierżoniowie i wjechali na rundy na której znajdowały się podjazdy pod Przełęcz Jugowską (1), Przełęcz Sokola (2) oraz Przełęcz Walimską (1). Wtedy zaczęły ważyć się losy wyścigu. Z peletonu pozostała grupka faworytów w której jechali: Rutkiewicz, Danculovic, Camano, Łukasz Bodnar (CCC Polsat Polkowice), Vrecer, Milan Kadlec (ASC Dukla Praha), Stanislav Kozubek (PSK Whiripool) oraz Cesare Benedetti (NetApp).

Na mecie w Dzierżoniowie najszybszy był Rutkiewicz Polak pokonał Chorwata Tomislava Danculovica (Loborika Favorit Team) i Hiszpana Ikera Camano (Endura Racing).

W klasyfikacji generalnej, prowadzenie do końca utrzymał triumfator czasówki – Robert Vrecer. Słoweniec o 34 sekundy wyprzedził Rutkiewicza. Trzeci był Łukasz Bodnar (CCC Polsat Polkowice), ze stratą 38 s do zwycięzcy.

Klasyfikację górską CCC wygrał Jarosław Dąbrowski. Najlepszym sprinterem Pol-Miedź trans został… Rutkiewicz, najwyżej sklasyfikowanym młodzieżowcem był Tomas Dancik (PSK Whirpool), a najlepszą drużyną CCC Polsat Polkowice.