Ekipa HTC-Highroad zwyciężyła jazdę drużynową na czas otwierającą pierwszy w wielkich tourów – Giro d’Italia. Amerykanie pokonali grupę Radioshack oraz Liquigas-Cannondale z Sylwestrem Szmydem.

Pierwsi na trasę drużynowej jazdy na czas, otwierającej tegoroczne Giro, wyruszyli kolarze Omega Pharma Lotto. Zawodnicy belgijskiej ekipy, wykręcając czas 21:21  długo utrzymywali prowadzenie. Jednak godzinę po nich na trasę wyruszyli uznawani za faworytów, zawodnicy HTC-Highroad, którzy pojechali poniżej 21 minut.

Pozostałe grupy nie zdołały wykręcić lepszego czasu niż ekipa ze Stanów Zjednoczonych. Drugie miejsce zajęł Radioshack, a trzecie Liquigas-Cannondale z Sylwestrem Szmydem. Lampre z Przemysławem Niemcem było dziś szóste, a Vacansoleil z Michałem Gołasiem uplasowało się na dziesiątej pozycji.

Pierwszym liderem Giro d’Italia 2011 został Marco Pinotti. Mistrz Włoch w jeździe na czas pierwszy przekroczył linię mety w HTC-Highroad i na niedzielnym etapie pojedzie w różowej koszulce lidera. Drugi w generalce jest Lars Bak, a trzeci Kanstantsin Sivtsov.

Sylwester Szmyd zajmuje 16 pozycję, Przemysław Niemiec jest 38, a Michał Gołaś 67.