Damiano Cunego (Lampre-ISD) zameldował się pierwszy na wzniesieniu Romont, wygrywając 2. etap wyścigu Tour de Romandie. Na podium stanęli jeszcze Cadel Evans (BMC Racing Team) oraz Alexandre Vinokourov (Pro Team Astana). Liderem pozostał Pavel Brutt (Katusha). Sylwester Szmyd (Liquigas-Cannondale) był 24., a młody Rafał Majka (SaxoBank SunGard) 27.

Kolarze przygotowujących się do włoskiego Giro d`Italia, rywalizowali dziś na 171 kilometrowej trasie z metą na wzniesieniu Romont. Na dzisiejszym etapie mieliśmy kilka odjazdów. Najpierw próbowali Tom Stamsnijder (Leopard Trek) oraz Chris Anker Søresensen (Saxo Bank-Sungard), jednak gdy ta akcja się nie powiodła, do przodu ruszyła duża grupka w której jechali m.in.: Bradley Wiggins (Sky) oraz Vladimir Karpets (Katusha). Jednak i ta próba się nie udała.

Peleton odpuścił dopiero dwóch dzielnych Francuzów, Christopha Kerna (Team Europcar) i Maxime`a Bouet (AG2R La Mondiale). Duet śmiałków został skasowany na około 20 kilometrów przed kreską.

Ostatnie kilka kilometrów prowadziło pod górę. W zasadniczej grupie, panowało zabójcze tempo oraz wiele ataków, które miały za zadanie zgubić lidera – Pavla Brutta. Najbardziej w harce zaangażowani byli:  Tony Martin (HTC-Highroad), Sylwester Szmyd (Liquigas-Cannondale), Roman Kreuziger (Pro Team Astana), David Millar (Team Sky) oraz Rui Costa (Team Movistar). Jednak wszystkich pogodził Damiano Cunego. Włoch zaatakował na ostatnim kilometrze i dojechał 2 sekundy przed 26 osobową grupką faworytów. Drugie miejsce dla Australijczyka Evansa, trzecie dla Kazacha Vinokurova. Sylwek Szmyd przyjechał na 24. miejscu. Z dobrej strony pokazał się neopro, Rafał Majka. 20-latek zameldował się w pierwszej grupce, zajmując 27. lokatę.

W generalce, Rosjanin już trochę stracił ze swojej przewagi. Na drugie miejsce wskoczył Cunego, który ma do niego 38 sekund straty. 2 s do Włocha traci były Mistrz Świata, Cadel Evans. „Sylwas” jest 28. ze stratą minuty i 55 sekund do lidera. Majka awansował na 33. Młody kolarz z Krakowa, traci do Rosjanina 2 minuty i 34 sekundy.

Pełne wyniki 2 etapu > tutaj
foto: www.tourderomandie.ch

Andrzej