Wyścig Fleche-Wallonne może być uznany za rozgrzewkę przed niedzielnym Liege-Bastogne-Liege, jednak meta na szczycie stromego wzniesienia Mur de Huy, zawsze tworzy spektakularne zakończenie imprezy.

Tegoroczna trasa wyścigu wynosi 201 km. Start mieści się tuż przy stadionie piłki nożnej w Charleroi. Z kolei na 130 km przed metą, kolarze po raz pierwszy przejadą przez Mur, który mieści się w belgijskim miasteczku Huy.

W międzyczasie zawodnicy pokonują pętlę po Ardenach. W sumie na trasie oznaczono 10. podjazdów:

Km 70.0 – Mur de Huy – 1.3 km; 9.3 %
Km 109.5 – Côte de Peu d’Eau – 2.7 km; 3.9 %
Km 115.0 – Côte de Haut-Bois – 1.6 km; 4.8 %
Km 140.5 – Côte de Groynne – 2.0 km; 3.5 %
Km 146.5 – Côte de Bohisseau – 1.3 km; 7.6 %
Km 149.5 – Côte de Bousalle – 1.7 km; 4.9 %
Km 160.5 – Côte d’Ahin – 2.3 km; 6.5 %
Km 171.5 – Mur de Huy (2 przejazd) – 1.3 km; 9.3 %
Km 190.0 – Côte d’Ereffe – 2.1 km; 5.9 %
Km 201.0 – HUY (Mur de Huy) – 1.3 km; 9.3 %

Mapa Fleche-Wallonne 2011:

Profil Fleche-Wallonne 2011:

W wyścigu o zwycięstwo, powalczą na pewno: Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto), Joaquin Rodriguez (Katusha), Robert Gesink (Rabobank), Ivan Basso (Liquigas-Cannondale), Dan Martin, Christian Vande Velde, Christophe Le Mevel, Ryder Hesjedal (wszyscy Garmin-Cervelo), Damiano Cunego (Lampre-ISD), Samuel Sanchez (Euskaltel- Euskadi), Rigoberto Uran (Team Sky), bracia Andy oraz Franck Schleck, Jakob Fuglsang (wszyscy Leopard-Trek), Jerome Coppel (Saur-Sojasun) czy Alexander Vinokurov (Astana).

Na starcie pojawi się trzech naszych rodaków: Rafał Majka (Saxo Bank), Michał Gołaś (Vacansoleil) i Maciej Patersi (Liquigas). Życzymy powodzenia!

Transmisję z wyścigu przeprowadzi Eurosport. Zmagania kolarzy będzie można obejrzeć na żywo od 14:05.

Lista startowa Fleche-Wallonne 2011

  • BMC Racing Team

    • 1  Greg Van Avermaet (Bel)
    • 2  Mathias Frank (Swi)
    • 3  Martin Kohler (Swi)
    • 4  Jeffry Louder (USA)
    • 5  Amaël Moinard (Fra)
    • 6  Mauro Santambrogio (Ita)
    • 7  Ivan Santaromita (Ita)
    • 8  Johann Tschopp (Swi)
  • Katusha Team

    • 11  Joaquím Rodríguez Olivier (Spa)
    • 12  Danilo Di Luca (Ita)
    • 13  Serguei Ivanov (Rus)
    • 14  Alexandr Kolobnev (Rus)
    • 15  Daniel Moreno Fernandez (Spa)
    • 16  Yury Trofimov (Rus)
    • 17  Maxime Vantomme (Bel)
    • 18  Eduard Vorganov (Rus)
  • Saxo Bank Sungard

    • 21  Alberto Contador Velasco (Spa)
    • 22  Mads Christensen (Den)
    • 23  Jesus Hernandez Blazquez (Spa)
    • 24  Rafal Majka (Pol)
    • 25  Nick Nuyens (Bel)
    • 26  Chris Anker Sørensen (Den)
    • 27  Nicki Sörensen (Den)
    • 28  Brian Vandborg (Den)
  • Team RadioShack

    • 31  Janez Brajkovic (Slo)
    • 32  Matthew Busche (USA)
    • 33  Philip Deignan (Irl)
    • 34  Ben Hermans (Bel)
    • 35  Markel Irizar Aranburu (Spa)
    • 36  Nelson Oliveira (Por)
    • 37  Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por)
    • 38  Haimar Zubeldia Aguirre (Spa)
  • HTC-Highroad

    • 41  Tony Martin (Ger)
    • 42  Michael Albasini (Swi)
    • 43  Caleb Fairly (USA)
    • 44  Patrick Gretsch (Ger)
    • 45  Craig Lewis (USA)
    • 46  Marco Pinotti (Ita)
    • 47  Kanstantsin Siutsou (Blr)
    • 48  Tejay Van Garderen (USA)
  • Rabobank Cycling Team

    • 51  Robert Gesink (Ned)
    • 52  Carlos Barredo Llamazales (Spa)
    • 53  Paul Martens (Ger)
    • 54  Bauke Mollema (Ned)
    • 55  Tom Slagter (Ned)
    • 56  Bram Tankink (Ned)
    • 57  Laurens ten Dam (Ned)
    • 58  Pieter Weening (Ned)
  • Team Garmin-Cervelo

    • 61  Ryder Hesjedal (Can)
    • 62  Michel Kreder (Ned)
    • 63  Christophe Le Mevel (Fra)
    • 64  Daniel Lloyd (GBr)
    • 65  Daniel Martin (Irl)
    • 66  David Millar (GBr)
    • 67  Peter Stetina (USA)
    • 68  Christian Vande Velde (USA)
  • Leopard Trek

    • 71  Andy Schleck (Lux)
    • 72  Stefan Denifl (Aut)
    • 73  Jakob Fuglsang (Den)
    • 74  Anders Lund Den (Den)
    • 75  Maxime Monfort (Bel)
    • 76  Fränk Schleck (Lux)
    • 77  Jens Voigt (Ger)
    • 78  Fabian Wegmann (Ger)
  • Lampre – ISD

    • 81  Damiano Cunego (Ita)
    • 82  Leonardo Bertagnolli (Ita)
    • 83  Francesco Gavazzi (Ita)
    • 84  David Loosli (Swi)
    • 85  Manuele Mori (Ita)
    • 86  Daniele Pietropolli (Ita)
    • 87  Alessandro Spezialetti (Ita)
    • 88  Diego Ulissi (Ukn)
  • Movistar Team

    • 91  David Lopez Garcia (Spa)
    • 92  Rui Costa (Por)
    • 93  José Vicente Garcia Acosta (Spa)
    • 94  Beñat Intxausti Elorriaga (Spa)
    • 95  Vasili Kiryienka (Blr)
    • 96  Ignatas Konovalovas (Ltu)
    • 97  Jose Joaquin Rojas Gil (Spa)
    • 98  Xavier Tondo Volpini (Spa)
  • Quickstep Cycling Team

    • 101  Dario Cataldo (Ita)
    • 102  Marc de Maar (Ned)
    • 103  Dries Devenyns (Bel)
    • 104  Addy Engels (Ned)
    • 105  Jérôme Pineau (Fra)
    • 106  Francesco Reda (Ita)
    • 107  Kristof Vandewalle (Bel)
    • 108  Julien Vermote (Bel)
  • Sky Procycling

    • 111  Simon Gerrans (Aus)
    • 112  Davide Appollonio (Ukn)
    • 113  Steven Cummings (GBr)
    • 114  Christian Knees (Ger)
    • 115  Thomas Lövkvist (Swe)
    • 116  Lars Petter Nordhaug (Nor)
    • 117  Rigoberto Uran (Col)
    • 118  Xabier Zandio Echaide (Spa)
  • Omega Pharma-Lotto

    • 121  Philippe Gilbert (Bel)
    • 122  Jan Bakelants (Bel)
    • 123  Francis De Greef (Bel)
    • 124  Gert Dockx (Bel)
    • 125  Jurgen Van De Walle (Bel)
    • 126  Jurgen Van Den Broeck (Bel)
    • 127  Jelle Vanendert (Bel)
    • 128  Jussi Veikkanen (Fin)
  • Liquigas-Cannondale

    • 131  Ivan Basso (Ita)
    • 132  Francesco Bellotti (Ita)
    • 133  Damiano Caruso (Ita)
    • 134  Timothy Duggan (USA)
    • 135  Paolo Longo Borghini (Ita)
    • 136  Dominique Nerz (Ger)
    • 137  Maciej Paterski (Pol)
    • 138  Simone Ponzi (Ita)
  • Euskaltel-Euskadi

    • 141  Samuel Sánchez Gonzalez (Spa)
    • 142  Igor Anton Hernandez (Spa)
    • 143  Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa)
    • 144  Egoi Martinez De Esteban (Spa)
    • 145  Alan Perez Lezaun (Spa)
    • 146  Pablo Urtasun Perez (Spa)
    • 147  Ivan Murillo Velasco (Spa)
    • 148  Gorka Verdugo Marcotegui (Spa)
  • AG2R La Mondiale

    • 151  Jean-Christophe Peraud (Fra)
    • 152  John Gadret (Fra)
    • 153  Biel Kadri (Fra)
    • 154  David Lelay (Fra)
    • 155  Sébastien Minard (Fra)
    • 156  Rinaldo Nocentini (Ita)
    • 157  Christophe Riblon (Fra)
    • 158  Nicolas Roche (Irl)
  • Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

    • 161  Lieuwe Westra (Ned)
    • 162  Thomas De Gendt (Bel)
    • 163  Michal Golas (Pol)
    • 164  Johnny Hoogerland (Ned)
    • 165  Pim Ligthart (Ned)
    • 166  Marco Marcato (Ita)
    • 167  Wout Poels (Ned)
    • 168  Rob Ruijgh (Ned)
  • Pro Team Astana

    • 171  Alexander Vinokourov (Kaz)
    • 172  Assan Bazayev (Kaz)
    • 173  Rémy Di Grégorio (Fra)
    • 174  Dmitriy Fofonov (Kaz)
    • 175  Enrico Gasparotto (Ita)
    • 176  Andriy Grivko (Ukr)
    • 177  Maxim Iglinskiy (Kaz)
    • 178  Fredrik Kessiakoff (Swe)
  • Cofidis, Le Credit en Ligne

    • 181  Rein Taaramae (Est)
    • 182  Mickaël Buffaz (Fra)
    • 183  Rémi Cusin (Fra)
    • 184  Julien El Farès (Fra)
    • 185  Luis Angel Mate Mardones (Spa)
    • 186  David Moncoutie (Fra)
    • 187  Aleksejs Saramotins (Lat)
    • 188  Nico Sijmens (Bel)
  • Skil – Shimano

    • 191  Thomas Damuseau (Fra)
    • 192  Thomas Bonnin (Fra)
    • 193  Roy Curvers (Ned)
    • 194  Yukihiro Doi (Jpn)
    • 195  Johannes Fröhlinger (Ger)
    • 196  Alexandre Geniez (Fra)
    • 197  Simon Geschke (Ger)
    • 198  Thierry Huppond (Fra)
  • FDJ

    • 201  Pierrick Fédrigo (Fra)
    • 202  Arnaud Gerard (Fra)
    • 203  Mickael Delage (Fra)
    • 204  Anthony Geslin (Fra)
    • 205  Arnold Jeannesson (Fra)
    • 206  Gianni Meersman (Bel)
    • 207  Cédric Pineau (Fra)
    • 208  Wesley Sulzberger (Aus)
  • Landbouwkrediet

    • 211  Bert De Waele (Bel)
    • 212  Dirk Bellemakers (Ned)
    • 213  Edwig Cammaerts (Bel)
    • 214  Sébastien Delfosse (Bel)
    • 215  Benjamin Gourgue (Bel)
    • 216  Matti Helminen (Fin)
    • 217  Bert Scheirlinckx (Bel)
    • 218  Geert Verheyen (Bel)
  • Saur – Sojasun

    • 221  Jérôme Coppel (Fra)
    • 222  Jonathan Hivert (Fra)
    • 223  Fabrice Jeandesboz (Fra)
    • 224  Sébastien Joly (Fra)
    • 225  Guillaume Levarlet (Fra)
    • 226  Laurent Mangel (Fra)
    • 227  Jean-Marc Marino (Fra)
    • 228  Yannick Talabardon (Fra)
  • Veranda’s Willems – Accent

    • 231  Staf Scheirlinckx (Bel)
    • 232  Thomas Degand (Bel)
    • 233  Gregory Habeaux (Bel)
    • 234  Bram Schmitz (Ned)
    • 235  Sven Van Den Houtte (Bel)
    • 236  Jurgen Van Goolen (Bel)
    • 237  Arnoud van Groen (Ned)
    • 238  Kevin Van Melsen (Bel)
  • Topsport Vlaanderen – Mercator

    • 241  Sander Armee (Bel)
    • 242  Jérôme Baugnies (Bel)
    • 243  Johan Coenen (Bel)
    • 244  Laurens De Vreese (Bel)
    • 245  Pieter Jacobs (Bel)
    • 246  Pieter Serry (Bel)
    • 247  Geert Steurs (Bel)
    • 248  Preben Van Hecke (Bel)

Poprzedni zwycięzcy:

2010 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 195.5km in 4.39.24 (41.98 km/h)
2009 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 204km in 4.41.15 (41.56 km/h)
2008 Kim Kirchen (Lux) Team High Road 199.5 km in 4.35.29 (43.45 km/h)
2007 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 202.5 km in 4.48.06 (42.173 km/h)
2006 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne 202.0 km in 4.42.45 (42.865 km/h)
2005 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas-Bianchi 201.5 km in 4.44.55 (42.43 km/h)
2004 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 199.5 km in 4.31.33 (44.08 km/h)
2003 Igor Astarloa (Spa) Team Saeco 198 km in 4.39.17 (42.86 km/h)
2002 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco 198 km in 4.42.04 (42.117 km/h)
2001 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto Adecco 198 km in 4.50.03 (40.958 km/h)
2000 Francesco Casagrande (Ita) Vini Caldirola 198 km in 4.53.08 (40.53 km/h)
1999 Michele Bartoli (Ita) Mapei 210 km in 4.52.46 (41.19 km/h)
1998 Bo Hamburger (Den) Casino 201 km in 5.06.54 (39.30 km/h)
1997 Laurent Jalabert (Fra)
1996 Lance Armstrong (USA)
1995 Laurent Jalabert (Fra)
1994 Moreno Argentin (Ita)
1993 Maurizio Fondriest (Ita)
1992 Giorgio Furlan (Ita)
1991 Moreno Argentin (Ita)
1990 Moreno Argentin (Ita)
1989 Claude Criquielion (Bel)
1988 Rolf Gölz (Ger)
1987 Jean-Claude Leclercq (Fra)
1986 Laurent Fignon (Fra)
1985 Claude Criquielion (Bel)
1984 Kim Andersen (Den)
1983 Bernard Hinault (Fra)
1982 Mario Beccia (Ita)
1981 Daniel Willems (Bel)
1980 Guiseppe Saronni (Ita)
1979 Bernard Hinault (Fra)
1978 Michel Laurent (Fra)
1977 Francesco Moser (Ita)
1976 Joop Zoetemelk (Ned)
1975 André Dierickx (Bel)
1974 Frans Verbeeck (Bel)
1973 André Dierickx (Bel)
1972 Eddy Merckx (Bel)
1971 Roger De Vlaeminck (Bel)
1970 Eddy Merckx (Bel)
1969 Jos Huysmans (Bel)
1968 Rik Van Looy (Bel)
1967 Eddy Merckx (Bel)
1966 Michele Dancelli (Ita)
1965 Roberto Poggiali (Ita)
1964 Gilbert Desmet (Bel)
1963 Raymond Poulidor (Fra)
1962 Henri De Wolf (Bel)
1961 Willy Vannitsen (Bel)
1960 Pino Cerami (Bel)
1959 Joseph Hoevenaars (Bel)
1958 Rik Van Steenbergen (Bel)
1957 Raymond Impanis (Bel)
1956 Richard Van Genechten (Bel)
1955 Stan Ockers (Bel)
1954 Germain Derijcke (Bel)
1953 Stan Ockers (Bel)
1952 Ferdi Kübler (Swi)
1951 Ferdi Kübler (Swi)
1950 Fausto Coppi (Ita)
1949 Rik Van Steenbergen (Bel)
1948 Fermo Camellini (Ita)
1947 Ernest Sterckx (Bel)
1946 Desire Keteleer (Bel)
1945 Marcel Kint (Bel)
1944 Marcel Kint (Bel)
1943 Marcel Kint (Bel)
1942 Karel Thijs (Bel)
1941 Sylvain Grysolle (Bel)
1939 Edmund Delathouwer (Bel)
1938 Emile Masson (Bel)
1937 Adolph Braeckeveldt (Bel)
1936 Philippe Demeersman (Bel)