Philippe Gilbert (Omega Pharma Lotto) po ataku na finałowym wzniesieniu, został triumfatorem Amstel Gold Race 2011, broniąc tytułu z przed roku. Joaquin Rodriguez (Team Katusha) na drugim, a Simon Gerrans (Team Sky) na trzecim stopniu podium.
Kolarze podczas tegorocznej edycji „piwnego wyścigu”, mieli do pokonania 260 kilometrów, ze startem w znanej nam dobrze miejscowości Maastricht gdzie w 1992 roku Rada Europejska podpisała traktat, na mocy którego powstała Unia Europejska. Meta wyścigu usytuowana była na podjeździe Cauberg, który liczył 1,3 kilometra przy maksymalnym nachyleniu 12%. Zawodnicy musieli pokonać 31., krótkich, stromych podjazdów. Po drodze do Valkenburgu, gdzie mieściła się meta wyścigu, zawodnicy zmierzyli się z wieloma przeszkodami, typowymi dla krajów Beneluksu czyli progi zwalniające, wysepki itp. Dlatego nie obyło się bez kraks.
Zaraz po starcie, w ucieczkę dnia zdołało zabrać się sześciu kolarzy: Thomas Degand (Veranda’s Willems), Albert Timmer (Skil-Shimano), Paolo De Negri (Farnese Vini), Simoni Ponzi (Liquigas-Cannondale), a kilkanaście kilometrów dalej dojechali do nich Carlos Barredo (Rabobank) i Jan Ghyselinck (HTC-Highroad). Odjazd był cały czas kontrolowany i nie osiągnął więcej niż 3 minuty.
Na podjeździe pod Loorberg, peleton schwytał uciekinierów, a mocniejsze tempo narzuciła Katusha. Tymczasem na płaskim odcinku, rozpoczął się dramat ekipy Leopard-Trek. Na około 20 kilometrów przed metą w kraksie leżał Fabian Cancellara, który mimo prób nie zdołał już dogonić czołówki. Za to Franck Schleck kilka minut po incydencie Szwajcara miał defekt i musiał zmienić rower.
Decydującym dla wyścigu momentem było wzniesienie Eyserbosweg. Mocne tempo pod Gilberta narzucił Jurgen Van Den Broeck, przez co w pierwszej grupce pozostało około 20 kolarzy. Znalazła się tam większość faworytów do zwycięstwa czyli: Damiano Cunego (Lampre-ISD), Gilbert, Rodriguez, Alexander Vinokourov (Astana), Andy Schleck (Leopard-Trek), Robert Gesink (Rabobank), Alexandr Kolobnev (Katusha), Jakob Fuglsang (Leopard-Trek) oraz Sylvain Chavanel (Quick-Step).
Na 12 kilometrów przed kreską, na podjeździe pod Keutenberg zaatakował Andy Schleck, który wypracował sobie całkiem sporą przewagę i samotnie podążał w kierunku linii mety. Z tyłu mocno pracowali pomocnicy Gilberta oraz Rodrigueza.
Luksemburczyk został złapany dopiero na finałowym podjeździe pod Cauberg, około 600 m. przed kreską. W błyskawicznym tempie minął go „Purito” Rodriguez, na którego kole siedział Gilbert. Kilka setmetrów dalej Belg w pięknym stylu „poprawił” Hiszpanowi i ze stoickim spokojem i 20. metrową przewagą pokonał zawodnika Katushy. Trzeci finiszował Gerrans, czwarty był młody Jakob Fuglsang.
Maciej Paterski (Liquigas) przyjechał na 93 pozycji, zaś Rafał Majka (Saxo Bank) na 121.
Wyniki Amstel Gold Race 2011:
1 | Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto | 6:30:44 | |
2 | Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team | 0:00:02 | |
3 | Simon Gerrans (Aus) Sky Procycling | 0:00:04 | |
4 | Jakob Fuglsang (Den) Leopard Trek | 0:00:05 | |
5 | Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha Team | ||
6 | Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team | ||
7 | Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:00:07 | |
8 | Ben Hermans (Bel) Team RadioShack | 0:00:18 | |
9 | Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team | 0:00:19 | |
10 | Paul Martens (Ger) Rabobank Cycling Team | 0:00:26 | |
11 | Andy Schleck (Lux) Leopard Trek | 0:00:28 | |
12 | Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:00:36 | |
13 | Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto | 0:00:48 | |
14 | Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team | 0:01:38 | |
15 | Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD | 0:01:39 | |
16 | Sylvain Chavanel (Fra) Quickstep Cycling Team | 0:01:44 | |
17 | Alexandre Vinokourov (Kaz) Pro Team Astana | 0:02:09 | |
18 | Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
19 | Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team | 0:02:10 | |
20 | Fabian Wegmann (Ger) Leopard Trek | 0:02:13 | |
21 | Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard | 0:02:14 | |
22 | Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek | ||
23 | Staf Scheirlinckx (Bel) Veranda’s Willems – Accent | ||
24 | Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team | 0:02:15 | |
25 | Francesco Gavazzi (Ita) Lampre – ISD | ||
26 | Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:02:18 | |
27 | Nick Nuyens (Bel) Saxo Bank Sungard | ||
28 | Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo | 0:02:20 | |
29 | Kristof Vandewalle (Bel) Quickstep Cycling Team | 0:02:21 | |
30 | Tony Gallopin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
31 | Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling | ||
32 | Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale | ||
33 | Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | 0:02:23 | |
34 | Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
35 | Enrico Gasparotto (Ita) Pro Team Astana | 0:02:24 | |
36 | Craig Lewis (USA) HTC-Highroad | ||
37 | Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale | ||
38 | Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale | 0:02:26 | |
39 | Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano | ||
40 | Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team | 0:02:27 | |
41 | Addy Engels (Ned) Quickstep Cycling Team | ||
42 | Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team | 0:02:28 | |
43 | Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet | ||
44 | Philip Deignan (Irl) Team RadioShack | ||
45 | Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD | ||
46 | Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
47 | Francesco Reda (Ita) Quickstep Cycling Team | 0:02:29 | |
48 | Danilo Di Luca (Ita) Katusha Team | ||
49 | Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team | ||
50 | Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
51 | Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo | ||
52 | Dries Devenyns (Bel) Quickstep Cycling Team | 0:02:34 | |
53 | Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team | 0:02:36 | |
54 | Christian Knees (Ger) Sky Procycling | 0:02:40 | |
55 | Geoffroy Lequatre (Fra) Team RadioShack | 0:02:46 | |
56 | Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
57 | Stephen Cummings (GBr) Sky Procycling | ||
58 | Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet | 0:02:47 | |
59 | Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale | ||
60 | Iván Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:02:48 | |
61 | Jérôme Pineau (Fra) Quickstep Cycling Team | ||
62 | Michael Albasini (Swi) HTC-Highroad | 0:02:54 | |
63 | Maxime Monfort (Bel) Leopard Trek | 0:02:57 | |
64 | Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek | ||
65 | Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team | 0:02:58 | |
66 | Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team | ||
67 | Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale | 0:03:21 | |
68 | Rémy Di Gregorio (Fra) Pro Team Astana | 0:03:25 | |
69 | Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:03:57 | |
70 | Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | 0:04:19 | |
71 | Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team | ||
72 | Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli | 0:04:39 | |
73 | Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli | ||
74 | Dmitriy Fofonov (Kaz) Pro Team Astana | ||
75 | Kjell Carlström (Fin) Sky Procycling | 0:04:48 | |
76 | Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | 0:05:54 | |
77 | Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet | 0:05:55 | |
78 | James Vanlandschoot (Bel) Veranda’s Willems – Accent | ||
79 | Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet | ||
80 | Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
81 | Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | 0:05:59 | |
82 | Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
83 | Johannes Fröhlinger (Ger) Skil – Shimano | 0:06:00 | |
84 | Marc De Maar (AHo) Quickstep Cycling Team | ||
85 | Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:06:01 | |
86 | Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
87 | Maxim Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana | 0:06:02 | |
88 | Matthew Busche (USA) Team RadioShack | ||
89 | Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team | ||
90 | Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo | 0:06:03 | |
91 | Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo | ||
92 | Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale | 0:06:04 | |
93 | Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale | ||
94 | Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack | 0:06:05 | |
95 | Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
96 | Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling | 0:06:27 | |
97 | Carlos Barredo Llamazales (Spa) Rabobank Cycling Team | ||
98 | Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale | 0:06:31 | |
99 | Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:07:18 | |
100 | Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda’s Willems – Accent | 0:08:03 | |
101 | Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team | 0:08:13 | |
102 | Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team | 0:08:14 | |
103 | Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
104 | Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne | 0:08:15 | |
105 | David Loosli (Swi) Lampre – ISD | ||
106 | Fredrik Kessiakoff (Swe) Pro Team Astana | 0:08:25 | |
107 | Thomas Degand (Bel) Veranda’s Willems – Accent | ||
108 | Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team | 0:09:11 | |
109 | Roy Curvers (Ned) Skil – Shimano | 0:09:12 | |
110 | Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana | ||
111 | Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team | ||
112 | Brian Vandborg (Den) Saxo Bank Sungard | 0:09:13 | |
113 | David Millar (GBr) Team Garmin-Cervelo | ||
114 | Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli | ||
115 | Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli | ||
116 | Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team | 0:09:14 | |
117 | Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne | 0:09:16 | |
118 | Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo | 0:09:17 | |
119 | Marco Pinotti (Ita) HTC-Highroad | 0:12:24 | |
120 | Matthieu Sprick (Fra) Skil – Shimano | ||
121 | Rafal Majka (Pol) Saxo Bank Sungard | 0:12:25 | |
122 | Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre – ISD | 0:12:26 | |
123 | Simon Zahner (Swi) BMC Racing Team | ||
124 | Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale | ||
125 | Bram Schmitz (Ned) Veranda’s Willems – Accent | 0:12:27 | |
126 | Klaas Lodewyck (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
127 | Dario Cataldo (Ita) Quickstep Cycling Team | 0:13:18 | |
128 | Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli | ||
129 | Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:13:19 | |
130 | Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale | ||
131 | Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet | 0:13:21 | |
132 | Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team | ||
133 | Danny Pate (USA) HTC-Highroad | 0:13:24 | |
134 | Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne | 0:13:28 | |
135 | Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana | 0:13:31 | |
136 | Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team | 0:13:33 | |
137 | John Degenkolb (Ger) HTC-Highroad | 0:13:34 | |
138 | Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad | 0:13:44 | |
139 | Reinier Honig (Ned) Landbouwkrediet | 0:13:48 | |
140 | Grégory Habeaux (Bel) Veranda’s Willems – Accent | 0:13:59 | |
141 | Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Cervelo | 0:14:14 | |
142 | Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling | 0:15:03 | |
DNF | Gert Dockx (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
DNF | Jurgen Van De Walle (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
DNF | Jussi Veikkanen (Fin) Omega Pharma-Lotto | ||
DNF | Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale | ||
DNF | Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale | ||
DNF | Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale | ||
DNF | Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team | ||
DNF | Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
DNF | Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
DNF | Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad | ||
DNF | Caleb Fairly (USA) HTC-Highroad | ||
DNF | Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team | ||
DNF | Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD | ||
DNF | Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre – ISD | ||
DNF | Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD | ||
DNF | Jens Voigt (Ger) Leopard Trek | ||
DNF | Anders Lund (Den) Leopard Trek | ||
DNF | Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale | ||
DNF | Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale | ||
DNF | Simone Ponzi (Ita) Liquigas-Cannondale | ||
DNF | Rui Costa (Por) Movistar Team | ||
DNF | José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team | ||
DNF | Enrique Sanz (Spa) Movistar Team | ||
DNF | Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
DNF | Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard | ||
DNF | Mads Christensen (Den) Saxo Bank Sungard | ||
DNF | Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard | ||
DNF | Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard | ||
DNF | Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling | ||
DNF | Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo | ||
DNF | Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team RadioShack | ||
DNF | Grégory Rast (Swi) Team RadioShack | ||
DNF | Sam Bewley (NZl) Team RadioShack | ||
DNF | Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
DNF | Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne | ||
DNF | Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli | ||
DNF | Gianluca Mirenda (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli | ||
DNF | Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli | ||
DNF | Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet | ||
DNF | Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet | ||
DNF | Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano | ||
DNF | Mitchell Docker (Aus) Skil – Shimano | ||
DNF | Yann Huguet (Fra) Skil – Shimano | ||
DNF | Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano | ||
DNF | Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
DNF | Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
DNF | Arnoud Van Groen (Ned) Veranda’s Willems – Accent | ||
DNF | Stefan Van Dijk (Ned) Veranda’s Willems – Accent |