W najbliższą niedzielę, wyścig Amstel Gold Race rozpocznie „trylogię” ardeńskich klasyków, składającą się jeszcze z wyścigu Fleche Wallonne oraz Liege-Bastogne-Liege.

Możemy już zapomnieć o brukowanych klasykach, które przyciągają nieco inny „zestaw” zawodników na start. Ardeński tydzień rozpocznie rozgrywany w Holandii, Amstel Gold Race, w którym w zeszłym sezonie triumfował Philippe Gilbert (Omega Pharma – Lotto). W niedzielę także zobaczymy go na starcie.

Najważniejszy holenderski klasyk jest bardzo wyjątkowy oraz nieprzewidywalny. Potwierdza to fakt, iż w ostatnich 30 latach, wyścig wygrywało 29. kolarzy.

Jak na ardeński klasyk przystało, trasa pofałdowana, interwałowa, długa i ciężka. W tym sezonie organizatorzy oznaczyli aż 32. podjazdy, choć tak naprawdę jest ich trochę więcej.

Zawodnicy do „piwnego wyścigu”, tradycyjnie wystartują z Maastricht gdzie w 1992 roku Rada Europejska podpisała traktat, na mocy którego powstała Unia Europejska. W sumie zawodnicy pokonają 260 kilometrów, a finiszować będą w Valkenburgu. Meta tradycyjnie zlokalizowana jest na wzniesieniu Cauberg, który liczy 1,3 kilometra przy maksymalnym nachyleniu 12% oraz średnim 5.8%. Wydaje się nie wiele, jednak po przejechaniu grubo ponad 200 kilometrów, można spodziewać się wszystkiego.

Philippe Gilbert zdominował zeszłoroczny wyścig, gubiąc rywali na Caubergu, pokonując o dwie sekundy Rydera Hesjedala (który pojedzie również w tym sezonie) oraz Enrico Gasparotto, reszta rywali straciła do nich 20 sekund. Belg z pewnością ma chrapkę na „piwny wyścig” i w tym sezonie. Tydzień temu nie startował w Paris – Roubaix, jednak wcześniej we Flandrii sygnalizował dobrą formę, a w tym tygodniu triumfował w Brabantse Pijl.

W wyścigu zobaczymy świeżo upieczonego lidera World Tour, Fabiana Cancellarę (Leopard-Trek), który w Holandii z pewnością pojedzie pod dużą presją po tym, jak nie udało mu się zwyciężyć ani w Tour des Flanders, ani w „piekle północy”. Jednak w jego ekipie pojadą jeszcze tacy kolarze jak: Andy Schleck, Maxime Monfort, Jakob Fuglsang oraz Fabian Wegmann.W wysokiej formie znajduje się również Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskadi), który ostatnio wygrał 2. etapy na wyścigu Dookoła Kraju Basków.

Jednak bardzo silny skład na tę imprezę wystawiają gospodarze, czyli ekipa Rabobank. W pomarańczowych barwach zobaczymy tak znakomitych kolarzy jak: Robert Gesink, Oscar Freire, Luis Leon Sanchez, Bram Tankink oraz Maarten Tjallingii, który w niedzielę dzięki wspaniałej jeździe był 3. w Paryż-Roubaix.

Mocne trio poprowadzi Katushę. Rosyjska drużyna może liczyć na takich specjalistów od klasyków jak: Alexandr Kolobnev, Joaquin Rodriguez oraz triumfator tej imprezy z 2009 roku, Siergiej Ivanow.

Groźni będą ponadto: zwycięzca z 2008.r Damiano Cunego (Lampre-ISD), triumfator w 2003.r, Alexander Vikokurov (Astana), Christian Vande Velde (Garmin-Cervelo), Giovanni Visconti (Farnese Vini-Neri Sottoli), duet Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team czyli Bjorn Leukemans oraz Johnny Hoogerland,  Sylvain Chavanel (Quick-Step), Greg Van Avermaet (BMC-Racing).

W wyścigu zobaczymy dwóch Polaków: Maciej Paterski pojedzie w Liquigas, zaś w Saxo Banku Rafał Majka. Życzymy powodzenia!

Eurosport przeprowadzi prawie dwugodzinną relację z Amstel Gold Race. Zapraszamy przed telewizory od 15:15.

Mapa Amstel Gold Race 2011:

Lista startowa Amstel Gold Race 2011:

OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO)
(BEL) 

1 GILBERT Philippe BEL
2 AERTS Mario BEL
3 BAKELANTS Jan BEL
4 DE GREEF Francis BEL
5 DOCKX Gert BEL
6 VAN DE WALLE Jurgen BEL
7 VAN DEN BROECK Jurgen BEL
8 VANENDERT Jelle BEL

AG2R LA MONDIALE (ALM)
(FRA) 

11 BONNAFOND Guillaume FRA
12 BOUET Maxime FRA
13 CHEREL Mikael FRA
14 ELMIGER Martin SUI
15 KADRI Blel FRA
16 NOCENTINI Rinaldo ITA
17 RIBLON Christophe FRA
18 ROCHE Nicolas IRL

BMC RACING (BMC)
(USA) 

21 BURGHARDT Marcus GER
22 EIJSSEN Yannick BEL
23 EVANS Cadel AUS
25 LOUDER Jeffry USA
26 QUINZIATO Manuel ITA
27 SANTAMBROGIO Mauro ITA
28 VAN AVERMAET Greg BEL

EUSKALTEL-EUSKADI (EUS)
(ESP) 

31 CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan ESP
32 MARTINEZ DE ESTEBAN Egoi ESP
33 PEREZ LEZAUN Alan ESP
34 SANCHEZ GONZALEZ Samuel ESP
35 URTASUN PEREZ Pablo ESP
36 VELASCO MURILLO Ivan ESP
37 VERDUGO MARCOTEGUI Gorka ESP

HTC-HIGHROAD (THR)
(USA) 

41 ALBASINI Michael SUI
42 BRAMMEIER Matthew IRL
43 DEGENKOLB John GER
44 FAIRLY Caleb USA
45 LEWIS Craig USA
46 PATE Danny USA
47 SMUKULIS Gatis LAT
48 VELITS Peter SVK

KATUSHA (KAT)
(RUS) 

51 DI LUCA Danilo ITA
52 IVANOV Serguei RUS
53 KOLOBNEV Alexandr RUS
54 LOSADA ALGUACIL Alberto ESP
55 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP
56 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin ESP
57 TROFIMOV Yury RUS
58 VANTOMME Maxime BEL

LAMPRE – ISD (LAM)
(ITA) 

61 BERTAGNOLLI Leonardo ITA
62 BOLE Grega SLO
63 CUNEGO Damiano ITA
64 GAVAZZI Francesco ITA
65 LOOSLI David SUI
66 MORI Manuele ITA
67 PIETROPOLLI Daniele ITA
68 RIGHI Daniele ITA

LEOPARD-TREK (LEO)
(LUX) 

71 CANCELLARA Fabian SUI
72 DENIFL Stefan AUT
73 FUGLSANG Jakob DEN
74 LUND Anders DEN
75 MONFORT Maxime BEL
76 SCHLECK Andy LUX
77 SCHLECK Frank LUX
78 WEGMANN Fabian GER

LIQUIGAS-CANNONDALE (LIQ)
(ITA) 

81 CARUSO Damiano ITA
82 DUGGAN Timothy USA
83 FINETTO Mauro ITA
84 KOREN Kristijan SLO
85 NERZ Dominik GER
86 PATERSKI Maciej POL
87 PONZI Simone ITA
88 SAGAN Peter SVK

MOVISTAR (MOV)
(ESP) 

91 ERVITI OLLO Imanol ESP
92 GARCIA ACOSTA José Vicente ESP
93 INTXAUSTI ELORRIAGA Benat ESP
94 KIRYIENKA Vasili BLR
95 LOPEZ GARCIA David ESP
96 MADRAZO RUIZ Angel ESP
97 PARDILLA BELLON Sergio ESP
98 SANZ Enrique ESP

ASTANA (AST)
(KAZ) 

101 BAZAYEV Assan KAZ
102 DAVIS Allan AUS
103 DI GREGORIO Rémy FRA
104 FOFONOV Dmitriy KAZ
105 GASPAROTTO Enrico ITA
106 GRIVKO Andriy UKR
107 IGLINSKIY Maxim KAZ
108 VINOKOUROV Alexandre KAZ

QUICKSTEP (QST)
(BEL) 

111 CATALDO Dario ITA
112 CHAVANEL Sylvain FRA
113 DE MAAR Marc AHO
114 DEVENYNS Dries BEL
115 ENGELS Addy NED
116 MALACARNE Davide ITA
117 PINEAU Jérôme FRA

RABOBANK (RAB)
(NED) 

121 BARREDO LLAMAZALES Carlos ESP
122 FREIRE GOMEZ Oscar ESP
123 GESINK Robert NED
124 MARTENS Paul GER
125 SANCHEZ GIL Luis Leon ESP
126 TANKINK Bram NED
127 TJALLINGII Maarten NED
128 NIERMANN Grischa GER

SAXO BANK SUNGARD (SBS)
(DEN) 

131 CHRISTENSEN Mads DEN
132 DIDIER Laurent LUX
133 LARSSON Gustav SWE
134 MAJKA Rafal POL
135 NUYENS Nick BEL
136 SÖRENSEN Nicki DEN
137 STEENSEN André DEN
138 VANDBORG Brian DEN

SKY (SKY)
(GBR) 

141 APPOLLONIO Davide ITA
142 ARVESEN Kurt-Asle NOR
143 CUMMINGS Stephen GBR
144 CARLSTRÖM Kjell FIN
145 KNEES Christian GER
146 GERRANS Simon AUS
147 HAYMAN Mathew AUS
148 NORDHAUG Lars Petter NOR

GARMIN-CERVELO (GRM)
(USA) 

151 FISCHER Murilo Antonio BRA
152 HESJEDAL Ryder CAN
153 KREDER Michel NED
154 LLOYD Daniel GBR
155 MILLAR David GBR
156 RASCH Gabriel NOR
157 VANDEVELDE Christian USA
158 WILSON Matthew AUS

RADIOSHACK (RSH)
(USA) 

161 DEIGNAN Philip IRL
162 HERMANS Ben BEL
163 HORNER Christopher USA
164 IRIZAR ARANBURU Markel ESP
165 LEQUATRE Geoffroy FRA
166 PAULINHO Sergio Miguel Moreira POR
167 RAST Grégory SUI
168 ZUBELDIA AGIRRE Haimar ESP

VACANSOLEIL-DCM (VCD)
(NED) 

171 DEVOLDER Stijn BEL
172 HOOGERLAND Johnny NED
173 LAGUTIN Sergey UZB
174 LEUKEMANS Björn BEL
175 MARCATO Marco ITA
176 POELS Wouter NED
177 RUIJGH Rob NED
178 SELVAGGI Mirko ITA

COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF)
(FRA) 

181 DUMOULIN Samuel FRA
182 DUQUE Leonardo Fabio COL
183 EL FARES Julien FRA
184 GALLOPIN Tony FRA
185 ISTA Kevin BEL
186 MATE MARDONES Luis Angel ESP
187 SIJMENS Nico BEL
188 TAARAMAE Rein EST

FARNESE VINI – NERI SOTTOLI (FAR)
(GBR) 

191 CACCIA Diego ITA
192 FAILLI Francesco ITA
193 FAVILLI Elia ITA
194 GIORDANI Leonardo ITA
195 MAZZANTI Luca ITA
196 RICCI BITTI Davide ITA
197 MIRENDA G. Luca ITA
198 VISCONTI Giovanni ITA

LANDBOUWKREDIET (LAN)
(BEL) 

201 AMORISON Frédéric BEL
202 BELLEMAKERS Dirk NED
203 COMMEYNE Davy BEL
204 DELFOSSE Sébastien BEL
205 GOURGUE Benjamin BEL
206 HONIG Reinier NED
207 TRAKSEL Bobbie NED
208 VERHEYEN Geert BEL

SKIL – SHIMANO (SKS)
(NED) 

211 CURVERS Roy NED
212 DE KORT Koen NED
213 DOCKER Mitchell AUS
214 FRÖHLINGER Johannes GER
215 GESCHKE Simon GER
216 HUGUET Yann FRA
217 SPRICK Matthieu FRA
218 TIMMER Albert NED

TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR (TSV)
(BEL) 

221 BAUGNIES Jérôme BEL
222 COENEN Johan BEL
223 CORNU Dominique BEL
224 DE VREESE Laurens BEL
225 JACOBS Pieter BEL
226 SERRY Pieter BEL
227 VAN VOOREN Steven BEL
228 VANSPEYBROUCK Pieter BEL

VERANDA’S WILLEMS – ACCENT (VWA)
(BEL) 

231 DEGAND Thomas BEL
232 VAN GROEN Arnoud NED
233 HABEAUX Gregory BEL
234 SCHEIRLINCKX Staf BEL
235 SCHMITZ Bram NED
237 VAN MELSEN Kevin BEL
238 VENTER Jacobus RSA