W samo południe, w Krakowie oficjalnie poznaliśmy trasę 68 Tour de Pologne UCI World Tour 2011. Wielkie ściganie rozpocznie się 31 lipca w Pruszkowie, zaś ostatecznego zwycięzcę naszego narodowego touru poznamy 6 sierpnia w Krakowie.

Dziś w samo południe w krakowskim Urzędzie Miasta odbyła się prezentacja 68. Tour de Pologne UCI World Tour. Zanim jednak rozpoczęła się całą uroczystość nie mogło zabraknąć charakterystycznego elementu związanego z Krakowem – hejnału. Gospodarz spotkania prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przywitał wszystkich zebranych gości. Podkreślił, że wszystko zaczyna się i kończy w Krakowie. Po nim głos zabrał Czesław Lang – dyrektor Tour de Pologne. Gośćmi prezentacji Tour de Pologne byli przedstawiciele wszystkich miast w których startować lub kończyć będą się poszczególne etapy. Obecni byli także przedstawiciele sponsorów, partnerów czy mediów.

Zanim jednak ujawniono przebieg tegorocznego Touru, podsumowano ubiegłoroczne zmagania kolarzy. Liczby są imponujące – transmisja do 60 krajów świata, komentarze live w ponad 20 językach, miliony widzów przed telewizorami czy na trasie wyścigu. To wszystko sprawia, że to bez wątpienia światowa liga mistrzów, w której zmagają się najlepsi kolarze globu.

I w końcu nadeszła oczekiwana chwila, zaprezentowana została trasa 68. edycji naszego narodowego Touru. Zaprezentowano najciekawsze zakątki, które odwiedzą kolarze. Przedstawiono najciekawsze momenty tegorocznego Touru, te które okażą się decydujące dla losów rywalizacji. Podjazd pod Gliczarów czy Ząb zdaniem wielu fachowców da się we znaki kolarzom – w tym roku mają do pokonania aż czterokrotnie wymienione podjazdy. Zdaniem Czesława Langa decydującym momentem będą etapy 5 oraz 6. Dwa długie i trudne etapy na pewno sprawią, że tylko najsilniejsi będą w stanie walczyć o najwyższe lokaty. Tylko najtwardsi zdołają urwać rywali na dwudziestopięcio procentowym podjeździe pod Gliczarów.

“Nie będzie takich długich przejazdów, od razu od startu na etapach płaskich będzie się coś działo, nie powinno być odjazdów i ucieczek. Jak będą, to będą miały wielkie szansę aby dojechać do mety” – powiedział Czesław Lang.

Jeśli walka o najwyższe lokaty, to nie może zabraknąć charakterystycznych koszulek liderów. I tak:
–  klasyfikacja „generalna” (żółta koszulka) – sponsorem Skandia
–  klasyfikacja „najlepszy góral” (różowa) – sponsorem Tauron Polska Energia
–  klasyfikacja „punktowa” (niebieska) – sponsorem Plus
–  klasyfikacja „najaktywniejszy zawodnik” (czerwona) – sponsorem FIAT
–  zwycięzca etapu uhonorowany zostanie koszulką z logotypem Banku BGŻ

Jak co roku, tak i przy okazji tegorocznej edycji rodzą się nadzieje, że któryś z Polaków stanie na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej. Na prezentacji przedstawiono część ekipy CCC Polsat Polkowice, która ma zagwarantowane prawo startu spośród ekip z poza ProTeams. Mariusz Witecki, Jacek Morajko, Łukasz Bodnar, Tomasz Marczyński oraz Marek Rutkiewicz opowiadali o swoich planach na TdP. Ten ostatni ma być czarnym koniem ekipy. To z Markiem wiązane są największe oczekiwania.

“Chciałbym powalczyć o podium, trasa mi się podoba, dwa górskie etapy są naprawdę ciężkie, mam nadzieję, że jeśli nie ja, to ktoś z ekipy powalczy o zwycięstwo” – powiedział “Rutek”.

Poza ekipą CCC Polsat Polkowice podziwiać będziemy mogli kolarzy reprezentacji Polski oraz Polaków jadących w zagranicznych ekipach. Będzie to wyjątkowa edycja Tour de Pologne, z uwagi na największą liczbę polskich kolarzy w wielonarodowym peletonie. Tym co nie wiedzą, na starcie 68. TdP staną 23 ekipy. 18 z nich ma status ProTeams, resztę spośród uprawnionych (biorących udział w programie paszportów biologicznych) zaprasza organizator. Jakie ekipy zapełnią 3 wolne miejsca okaże się w późniejszym terminie.

Poza głównym wyścigiem po raz kolejny najmłodsi będą mogli walczyć w Nutella mini Tour de Pologne, zaś amatorzy w Tour de Pologne amatorów (więcej > tutaj)

.

Poszczególne etapu 68 Tour de Pologne 2011:

I etap 31.07.2011,  Pruszków – Warszawa, 175,1 km MAPA / PROFIL

II etap 01.08.2011, Częstochowa – Dąbrowa Górnicza, 159,6 km MAPA / PROFIL

III etap 02.08.2011, Będzin – Katowice, 135,7 km MAPA / PROFIL

IV etap 03.08.2011, Oświęcim – Cieszyn, 176,9 km MAPA / PROFIL

V etap 04.08.2011, Zakopane – Zakopane, 201,5 km MAPA / PROFIL

VI etap 05.08.2011, Terma Bukovina – Bukowina Tatrzańska, 207,7 km MAPA / PROFIL

VII etap 06.08.2011, Kraków – Kraków, 128 km MAPA / PROFIL

Video prezentacja 68 Tour de Pologne 2011:


Galeria zdjęć z prezentacji > tutaj

Ekipy 68 Tour de Pologne 2011:

AG2R FRA
Garmin -Cervélo USA
Katusha RUS
Lampre -ISD ITA
Omega Pharma -Lotto BEL
Quick Step Cycling Team BEL
Rabobank Cycling Team NED
Saxo Bank Sun Gard DEN
Sky Pro Cycling GBR
Team Radio Shack USA
BMC Racing Team USA
Euskaltel -Euskadi ESP
HTC-Highroad USA
Liquigas -Cannondale ITA
Leopard Trek LUX
Movistar Team ESP
Pro Team Astana KAZ
Vacansoleil -DCM Pro Cycling Team NED
REPREZENTACJA POLSKI POL
CCC POLSAT POLKOWICE POL

+ trzy dodatkowo zaproszone.

Robert Słupik