Pim Ligthart (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) zwyciężył klasyk Hel van het Mergelland. Drugie miejsce dla Federico Canutiego (Colnago – CSF Inox), trzecie dla Samuela Dumoulin (Cofidis, Le Credit En Ligne). Najlepiej z Polaków wypadł Rafał Majka (SaxoBank), zajmując 18. pozycję.

Kolarze rywalizowali na 196 kilometrowej trasie w pobliżu miejscowości Eijsden, gdzie zlokalizowana była meta wyścigu.

W końcowej fazie klasyku, na czele była 35. osobowa grupka, która później rozpadła się na mniejszą.  W tej wspomnianej już 35. jechali m.in.: Rafał Majka, Bartosz Huzarski (NetApp), Giovanni Visconti  (Farense Vini), Simon Geschke (HTC-Columbia), Dumoulin, Ligthart oraz Canuti.

Szybkie tempo oraz ataki spowodowały, że o zwycięstwo poprzez finisz walczyło 26. zawodników. Tempa nie wytrzymał m.in. Huzarski.

Najlepiej finiszował Lighart, który pokonał Canutiego oraz Dumoulina. Młody Rafał Majka był 18, a Bartosz Huzarski ze stratą 28 sekund zameldował się na mecie na 31. lokacie.

Wyniki Hel van het Mergelland 2011:

1 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5:00:39
2 Federico Canuti (Ita) Colnago – CSF Inox
3 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
4 Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano
5 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
6 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
7 Edwig Cammaerts (Bel) Landbouwkrediet
8 Thierry Hupond (Fra) Skil – Shimano
9 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet
10 David Tanner (Aus) Saxo Bank Sungard
11 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO
12 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet
13 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
14 Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
15 Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp
16 Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
17 Yukihiro Doi (Jpn) Skil – Shimano
18 Rafal Majka (Pol) Team Saxo Bank
19 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
20 Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels
21 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels
22 Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
23 Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet
24 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
25 Thomas Degand (Bel) Veranda’s Willems – Accent
26 Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda’s Willems – Accent
27 Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp 0:00:07
28 Lasse Bøchman (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:00:08
29 Marco Frapporti (Ita) Colnago – CSF Inox 0:00:11
30 Filippo Savini (Ita) Colnago – CSF Inox 0:00:16
31 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp 0:00:28
32 Johannes Fröhlinger (Ger) Skil – Shimano 0:00:32
33 Yann Huguet (Fra) Skil – Shimano
34 Jan Barta (Cze) Team Netapp
35 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:00:40
36 Maxim Belkov (Rus) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:32
37 Remco Broers (Ned) Team Differdange – Magic-Sportfood.de
38 Kevin Hulsmans (Bel) Donckers Koffie – Jelly Belly 0:02:31
39 Evert Verbist (Bel) Veranda’s Willems – Accent 0:04:49
40 Dieter Capelle (Bel) Veranda’s Willems – Accent 0:04:53
41 Ronan McLaughlin (Irl) An Post – Sean Kelly
42 Sander Oostlander (Ned) Cyclingteam De Rijke 0:04:54
43 Pim De Beer (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:05:03
44 Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:05:11
45 Huub Duijn (Ned) Donckers Koffie – Jelly Belly
46 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
47 Reinier Honig (Ned) Landbouwkrediet 0:05:13
DNF Thomas Damuseau (Fra) Skil – Shimano
DNF Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano
DNF Volodimir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank
DNF Juan José Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard
DNF Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
DNF Wouter Mol (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Manuel Belletti (Ita) Colnago – CSF Inox
DNF Manuele Caddeo (Ita) Colnago – CSF Inox
DNF Omar Lombardi (Ita) Colnago – CSF Inox
DNF Angelo Pagani (Ita) Colnago – CSF Inox
DNF Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
DNF Gianluca Mirenda (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
DNF Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini – Neri Sottoli
DNF Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
DNF Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet
DNF Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet
DNF Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet
DNF Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp
DNF Robert Retschke (Ger) Team Netapp
DNF Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Andrew Pinfold (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Sjef De Wilde (Bel) Veranda’s Willems – Accent
DNF Thomas Vernaeckt (Bel) Veranda’s Willems – Accent
DNF Pieter Ghyllebert (Bel) An Post – Sean Kelly
DNF Dries Hollanders (Bel) An Post – Sean Kelly
DNF Mark Mc Nally (GBr) An Post Sean Kelly
DNF Rikke Dijkxhoorn (Ned) Cyclingteam De Rijke
DNF Rick Ottema (Ned) Cyclingteam De Rijke
DNF Rune Van Der Meijden (Ned) Cyclingteam De Rijke
DNF Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Brian Megens (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Kurt Hovelynck (Bel) Donckers Koffie – Jelly Belly
DNF Jasper Ockeloen (Ned) Donckers Koffie – Jelly Belly
DNF Tom Stubbe (Bel) Donckers Koffie – Jelly Belly
DNF Michaël Vanderaerden (Bel) Donckers Koffie – Jelly Belly
DNF Daniel Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
DNF Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand – LRO
DNF Nicky Nielsen Østergaard (Den) Glud & Marstrand – LRO
DNF Sergey Firsanov (Rus) Itera – Katusha
DNF Alexander Prishpetniy (Rus) Itera – Katusha
DNF Dmitry Ignatiev (Rus) Itera – Katuscha
DNF Sergej Fuchs (Ger) Nutrixxion Sparkasse
DNF Michael Schweizer (Ger) Nutrixxion Sparkasse
DNF Stefan Cohnen (Ned) Team Differdange – Magic-Sportfood.de
DNF Joel Zangerle (Lux) Team Differdange – Magic-Sportfood.de
DNF David Kopp (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland
DNF Alex Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland
DNF Markus Eichler (Ger) Team NSP
DNF Marcus Fothen (Ger) Team NSP
DNF Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP
DNF Bjorn Thurau (Ger) Team NSP
DNF Yannick Janssen (Ned) Nationaal Team Nederland
DNF Bram Nolten (Ned) Nationaal Team Nederland
DNF Cheng Ji (Chn) Skil – Shimano
DNF Jonathan Bellis (GBr) Saxo Bank Sungard
DNF Florent Barle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Kalle Kriit (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Paolo Locatelli (Ita) Colnago – CSF Inox
DNF Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
DNF Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
DNF Michaël Baer (Swi) Team Netapp
DNF Leopold Konig (Cze) Team Netapp
DNF Sven Jodt (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Adrian Hegevary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Jacob Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Scott Zwizanski (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Sven Van Den Houte (Bel) Veranda’s Willems – Accent
DNF Jaco Venter (RSA) Veranda’s Willems – Accent
DNF Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly
DNF Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly
DNF Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly
DNF Darijus Dzervus (Ltu) An Post – Sean Kelly
DNF Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke
DNF Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke
DNF Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke
DNF Jesper Schipper (Ned) Cyclingteam De Rijke
DNF Johim Ariesen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF James Spragg (GBr) Donckers Koffie – Jelly Belly
DNF Ricardo Van Der Velde (Ned) Donckers Koffie – Jelly Belly
DNF Christian Moberg Jörgensen (Den) Glud & Marstrand – LRO
DNF Kasper Linde Jørgensen (Den) Glud & Marstrand – LRO
DNF Thomas Vedel Kvist (Den) Glud & Marstrand – LRO
DNF Dmitry Kosyakov (Rus) Itera – Katusha
DNF Pavel Kochetkov (Rus) Itera – Katusha
DNF Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera – Katusha
DNF Nikita Novikov (Rus) Itera – Katusha
DNF Alexey Tsatevitch (Rus) Itera – Katusha
DNF Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
DNF Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
DNF Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse
DNF Björn Schröder (Ger) Nutrixxion Sparkasse
DNF Ben Sydlik (Ger) Team Nutrixxion-Sparkasse
DNF Cyrille Heymans (Lux) Team Differdange – Magic-Sportfood.de
DNF Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange – Magic-Sportfood.de
DNF Christian Poos (Lux) Team Differdange – Magic-Sportfood.de
DNF Nico Schneider (Ger) Team Differdange – Magic-Sportfood.de
DNF Joop De Gans (Ned) Team Eddy Merckx – Indeland
DNF Dirk Finders (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland
DNF Michael Kurth (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland
DNF Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx – Indeland
DNF Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx – Indeland
DNF Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx – Indeland
DNF Jacob Fiedler (Ger) Team NSP
DNF Thomas Fothen (Ger) Team NSP
DNF Léo Menville (Fra) Team NSP
DNF René Obst (Ger) Team NSP
DNF Luc Loozen (Ned) Nationaal Team Nederland
DNF Bob Martens (Ned) Nationaal Team Nederland
DNF Ritchie Motke (Ned) Nationaal Team Nederland
DNF Ward Schiffelers (Ned) Nationaal Team Nederland
DNF Pablo Schmeitz (Ned) Nationaal Team Nederland
DNF Raymond Werst (Ned) Nationaal Team Nederland