Trzynaście wyścigów wejdzie w skład kolarskiej BGŻ ProLigi 2011. Cykl najważniejszych wyścigów szosowych w Polsce rozpocznie się w najbliższą niedzielę wyścigiem Ślężański Mnich w Sobótce, otwierającym sezon kolarski w Polsce. Rywalizacja w BGŻ ProLidze zakończy się wyścigiem Szlakiem Walk Majora Hubala zaplanowanym na dni 1-4 września.

W tegorocznym cyklu BGŻ ProLiga organizatorzy wprowadzili kilka zmian. Rywalizacja, która toczyć się będzie wyłącznie w klasyfikacji indywidualnej elity obejmie 12 wyścigów jednodniowych i etapowych uwzględnionych w kalendarzu UCI w tym mistrzostwa Polski elity w jeździe indywidualnej na czas i ze startu wspólnego. Ze względu na istotną rolę w polskim kolarstwie decyzją organizatorów do rywalizacji włączony został trzynasty wyścig „Ślężański Mnich” w Sobótce, który już w najbliższą niedzielę wyłoni pierwszego lidera cyklu. Trzem wyścigom z kalendarza BGŻ ProLigi przyznano kategorię SUPER. Podczas wyścigów Szlakiem Grodów Piastowskich, Solidarności i Olimpijczyków oraz Mistrzostw Polski elity ze startu wspólnego, kolarze będą mogli zdobyć więcej punktów.

W sezonie 2011 w rywalizacji BGŻ ProLigi udział wezmą wszyscy polscy zawodnicy, nie tylko kolarze grup zawodowych, z których najlepsi zdobędą punkty do klasyfikacji BGŻ ProLigi. Po każdym z wyścigów na podstawie zdobytych punktów obliczana będzie bieżąca klasyfikacja i wyłoniony zostanie lider BGŻ ProLigi, który podczas dekoracji otrzyma specjalną koszulkę.

We wtorki po zakończeniu każdego z wyścigów zaplanowano półgodzinne relacje w stacji TVP Sport, ponadto pojawią się newsy w programach informacyjnych i sportowych TVP.  Program relacji z poszczególnych wyścigów opublikowany zostanie na stronie internetowej www.proliga.pl. Ponadto po każdym wyścigu na portalu youtube będą prezentowane filmiki pokazujące kolarstwo trochę z boku, z humorem. Patronem i ekspertem BGŻ ProLigi będzie mistrz świata z Barcelony, wielokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju Ryszard Szurkowski
koszulki liderów wyprodukuje firma Danielo Daniela Chądzyńskiego.

Pomysłodawcą i organizatorem Proligi jest Stowarzyszenie Sympatyków Zawodowych Grup Kolarskich, reprezentowane przez prezesa Tomasza Jarońskiego. Celem BGŻ-Proligi jest podniesienie rangi kolarstwa zawodowego w Polsce oraz popularyzacja kolarstwa w mediach. Więcej informacji na temat BGŻ Pro-Ligii 2011 znajduje się na stronie internetowej cyklu www.proliga.pl oraz na naszej stronie w specjalnej zakładce poświęconej ProLidze (>tutaj).

Wyścigi kolarskiej Pro Ligi elita w 2011 r.

1. Ślężański Mnich                                                     Sobótka           3.04

2. Memoriał Andrzeja Trochanowskiego                  Warszawa        1.05

3. Szlakiem Grodów Piastowskich                          Dolny Śląsk     6-8.05 SUPER

4. Małopolski Wyścig Górski                                     Kraków           16-18.06

5. Mistrzostwa Polski – jazda na czas                       Złotoryja         23.06

6. Mistrzostwa Polski – start wspólny                   Złotoryja        26.06    SUPER

7. Wyścig Olimpijczyków i Solidarności                 Łódź                29.06 – 03.07 SUPER

8. Wyścig Dookoła Mazowsza           Warszawa                   26 -30.07

9. Memoriał Henryka Łasaka            Sucha Beskidzka         13.08

10. Puchar Uzdrowisk Karpackich      Iwonicz Zdrój              14.08

11. Cud nad Wisła                              Warszawa                   15.08

12. Puchar MON                                Warszawa                   20.08

13. Szlakiem Majora Hubala                          Kielce                         01-04.09

Informacja prasowa

Foto: Robert Słupik