Greg Henderson (Sky Procycling) wygrał 2. etap wyścigu Paryż-Nicea. Nowozelandczyk pokonał Australijczyka Matthew Harley`a Gossa (HTC-Highroad) oraz obchodzącego dziś swoje 23 urodziny, Denisa Galimzyanova (Katusha Team). Na pozycji lidera, dzięki punktom zdobytym na lotnej premii, umocnił się Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team). Maciej Paterski (Liquigas-Cannondale) był 15.

2. etap z Montfort l’Amaury do Amilly o długości 199 km był drugim i ostatnim płaskim odcinkiem dla sprinterów w tegorocznej odsłonie wyścigu „ku słońcu”.

Zaraz po starcie zaatakowała dwójka kolarzy: 23-letni były vice Mistrz Francji orlików w jeździe na czas Tony Galopin (Cofidis) oraz 24-letni Maxime Bouet (Ag2r La Mondiale). Dwójka dzielnych Francuzów zgodnie pracowała, jednak po wczorajszym sukcesie ucieczki peleton nie mógł pozwolić sobie na ten sam błąd. Już na około 50 kilometrów przed kreską, duet miał niecałą minutę przewagi nad zasadniczą grupą, w której tempo dyktowały ekipy Movistar oraz Vacansoleil. Jednak peleton nie zdecydował się jeszcze kasować ucieczki, by nie powstały kolejne kontrataki, tak jak miało to miejsce wczoraj.

Na 38 kilometrów przed metą, ucieczka napotkała opuszczone szlabany przejazdu kolejowego. Czujni byli sędziowie którzy zatrzymali peleton i zmierzyli aktualną przewagę dzielącą odjazd od grupy. Gdy dwójka mogła jechać już dalej, peleton został wstrzymany na około 50 sekund. Jednak kilkanaście kilometrów dalej, dzielni Francuzi zostali „skasowani” przez Movistar.

Na finiszu najlepszy okazał się Greg Henderson, którego dobrze rozprowadził Geraint Thomas (Sky Procycling). Drugie miejsce przypadło dla Gossa, trzeci był solenizant Galimzyanov. Peter Sagan (Liquigas-Cannondale) był 5. a jego klubowy kolega Maciej Paterski przyjechał na 15. pozycji.

W generalce prowadzenie utrzymał De Gendt, który na jednej z lotnych premii zajął trzecie miejsce i bonifikatę sekundową. Drugi jest dzisiejszy zwycięzca, który traci do Belga 4 sekundy. Trzeci jest Jérémy Roy (FDJ), który do lidera ma 7 sekund. Popularny „Patera” w klasyfikacji generalnej z 14 sekundową stratą okupuje 26. miejsce.

3. etap z Cosne-Cours-sur-Loire do Nuits-Saint-Georges to już odcinek, który z pewnością zmieni czołówkę klasyfikacji generalnej. W finałowej fazie na kolarzy czeka premia górską 2. kategorii Côte de Bécoup (5.1 km,5.3 %), skąd do mety zostaje już tylko 10 kilometrów. W sumie tego dnia, kolarze do pokonania mają dystans 202 km.

Pełne wyniki 2 etapu > tutaj

Prezentacja wyścigu > tutaj

Program transmisji TV > tutaj

Zobacz ostatnie kilometry: