Kolumbijczyk José Serpa (Androni Giocattoli) pokazał, że potrafi ścigać się w zimowych warunkach, wygrywając Giro del Friuli w północnych Włoszech. Drugie miejsce zajął Pavel Brutt (Katusha Team), trzeci był Nicki Sörensen (Saxo Bank Sungard). Bardzo dobre 4. miejsce zajął Maciej Paterski (Liquigas-Cannodale)!

Cadel Evans (BMC) zainaugurował sezon, ale nie dokończył rywalizacji. Podobnie jak Ivan Basso i Peter Sagan (Liquigas-Cannondale), którzy zeszli po przejechanych 100 km. Prawdopodobnie spowodowały to trudne warunki atmosferyczne.

Zaraz po starcie w Pordenone, zaczął padać… śnieg, który szybko spowodował pierwszą selekcję na trasie. BMC-Racing starało się kontrolować wyścig, Evans który szybko zrozumiał, że tego dnia nie powalczy wyjechał na czoło grupy pracując na rzecz Mauro Santambrogio, po czym odbił do samochodu.

W wyścigu pozostało około 25 kolarzy, więc na kilkanaście kilometrów przed kreską z przodu znaleźli się: Serpa, Paterski, Spilak i Brutt, Vila, Klostergaard, Stangelj, Bole i Tosatto. Na niebezpiecznym zjeździe do mety w miejscowości Gorizia, zaatakowali Serpa oraz Brutt. Dwójka odjechała pozostałym kolarzom, osiągając na mecie 5 sekundową przewagę nad grupką pościgową. Na finiszu lepszy okazał się Kolumbijczyk, który pokonał Rosjanina. Z tyłu najszybciej finiszował Duńczyk Sörensen, który pokonał Paterskiego.

Ze stratą 3 minut i 6 sekund, na 19. pozycji zameldował się Przemysław Niemiec (Lampre-ISD).