Francisco Ventoso (Movistar) wygrał trzeci etap wyścigu Ruta del Sol, po finiszu z dużej grupy w miejscowości Jaén. Hiszpan pokonał Juana José Lobato (Andalucia-Caja Granada) i Davide Appollonio (Sky). Markel Irizar (RadioShack) pozostał liderem. Bartosz Huzarski (NetApp) potwierdza, że w Hiszpani czuje się dobrze, przyjeżdżając dziś na 13. miejscu.

Na początku etapu, na wzniesieniu Blancares Los zaatakował: Gert Dockx (Omega Pharma-Lotto), Pablo Urtasun (Euskaltel-Euskadi), David de la Fuente (Geox-TMC) i Victor Cabedo (Orbea). Mimo tego Hiszpanie oraz Belg zostali doścignięty na kilkadziesiąt kilometrów przed kreską.

Andy Schleck (Leopard Trek) był jednym z „prowokatorów”. Luksemburczyk atakował na 26 km przed metą wraz z Xabieriem Zabala (Orbea), Marco Marcato (Vacansoleil) i Hectorem Gonzalezem (KTM-Murcia), ale wkrótce kwartet został doścignięty przez peleton.

Na finiszu bardzo dobrze rozprowadzony był Ventoso. Hiszpan pokonał swojego rodaka Jose Lobato i Włocha Appollonio. Bartosz Huzarski (NetApp) był 13.

W generalce Markel Irizar Aranburu,  ma sekundę przewagi nad Jurgenem Van Den Broeck (Omega Pharma-Lotto) oraz 2 sekundy nad Levim Leipheimerem (Team RadioShack). Huzarski jest 31 ze stratą 33 sekund do lidera.

Zobacz skrót 3 etapu > tutaj