Tony Martin (HTC-Highroad) wygrywając ostatni etap Volta ao Algavre, 17,2 kilometrową jazdę na czas zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej portugalskiego wyścigu. Niemiec pokonał Lieuwe`a Westra (Vacansoleil) oraz Tiago Machado(RadioShack).

Na długim prowadzeniu utrzymywał się Sebastian Rosseler (Team Radioshack), który startował jako 24. w kolejności i wkręcił dobry czas 21’24 „.  Pobić miał go Bert Grabsch (HTC Highroad), jednak były mistrz świata w jeździe na czas stracił do Belga 11 sekund. Byłego kolarza Quick-Stepu pokonał jego obecny klubowy kolega Jesse Sergent , wykręcając czas 21 minut i 20 sekund.

Następny dobry czas, który zmienił lidera wykręcił Lieuwe Westra (Vacansoleil).  Holenderski zawodnik uporał się z trasą w 20 minut i 58 sekund. Tiago Machado po przyjeździe na metę z rezultatem 21’19 ” wskoczył na drugie miejsce. Pobił ich już tylko Tony Martin, który uzyskał rewelacyjny wynik – 20`53”. Dotychczasowy lider Stephen Cummings (Sky) wykręcił dużo gorszy czas 21`56”, co kosztowało go przegraną w wyścigu.

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Martin, pokonując o 32 sekundy swojego klubowego kolegę Tejay`a VanGarderena. 39 sekund do zwycięzcy stracił Lieuwe Westra. Alberto Contador uplasował się na czwartym miejscu, a do podium zabrakło mu dwóch sekund.