Heinrich Haussler (Garmin-Cervelo) objął prowadzenie w wyścigu Tour of Qatar, po tym jak drugi raz z rzędu wygrał etap. Australijczyk pokonał Marka Renshawa (HTC-Columbia) oraz Daniele Bennatiego (Leopard-Trek).

Od początku we znaki dawał się silny wiatr. Jednak po przejechaniu 36 kilometrów na czele pojawiła się grupka w składzie: Andrew Fenn (Post-Sean Kelly), Alexander Kristoff (BMC) Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano), Tanel Kangert (Astana), Stijn Neirynck (Topsport Vlaanderen) oraz Russell Downing (Team Sky). Sześcioosobowa grupka wypracowała sobie nawet 12 minut i 15 sekund przewagi.

Za peletonem niespodziewanie został Fabian Cancellara (Leopard Trek), który na metę przyjechał 32 minuty i 50 sekund za Heinrichem Hausslerem!

Ucieczka została schwytana na 50 kilometrów przed metą, i wtedy rozpoczęły się próby rantowania. „Sojusz” zawarły ekipy Garmin-Cervelo, Leopard-Trek oraz HTC-Colubmia, które chciały zgubić dotychczasowego lidera Toma Boonena i jego ekipę Quick-Step. Plan się powiódł i na metę wpadła kilkunastoosobowa grupka, z której najszybciej finiszował Haussler i pod nieobecność Belga, to on został nowym liderem wyścigu. Drugie miejsce przypadło dla Renshawa, trzeci był Bennati.

W klasyfikacji generalnej Haussler ma 4 sekundy przewagi nad Renshawem. Bennati jest trzeci ze stratą 15 sekund do kolarza Garminu.

Wyniki 3 etapu Tour of Qatar:

1 Heinrich Haussler (Aus) Team Garmin-Cervelo 3:28:04
2 Mark Renshaw (Aus) HTC-Highroad
3 Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek
4 Dominique Rollin (Can) FDJ
5 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team
6 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
7 Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo
8 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling
9 Gert Steegmans (Bel) Quickstep Cycling Team
10 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team
11 Mirco Lorenzetto (Ita) Pro Team Astana
12 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling
13 Yoann Offredo (Fra) FDJ
14 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team
15 Roger Kluge (Ger) Skil – Shimano 0:00:05
16 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
17 Bernhard Eisel (Aut) HTC-Highroad 0:00:07
18 Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo 0:00:08
19 Davide Vigano (Ita) Leopard Trek 0:00:19
20 Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana
21 Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo 0:00:22
22 Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek
23 Nikolas Maes (Bel) Quickstep Cycling Team 0:00:28
24 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:44
25 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad 0:01:33
26 Luca Paolini (Ita) Katusha Team
27 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:02:07
28 Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly 0:03:02
29 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team
30 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
31 Maxim Gourov (Kaz) Pro Team Astana
32 Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek
33 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana
34 Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano
35 Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil – Shimano
36 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team
37 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
38 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
39 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
40 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team
41 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep Cycling Team
42 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
43 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team
44 Stuart O’Grady (Aus) Leopard Trek
45 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
46 Tom Boonen (Bel) Quickstep Cycling Team
47 Leif Hoste (Bel) Katusha Team
48 Frederique Robert (Bel) Quickstep Cycling Team
49 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling
50 William Bonnet (Fra) FDJ
51 Russell Downing (GBr) Sky Procycling
52 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team 0:04:34
53 Andrew Fenn (GBr) An Post – Sean Kelly 0:14:41
54 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:32:50
55 Kevin Claeys (Bel) An Post – Sean Kelly
56 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling
57 Maxim De Busschere (Bel) An Post – Sean Kelly
58 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling
59 Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad
60 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
61 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano
62 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD
63 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team
64 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
65 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD
66 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
67 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
68 Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana
69 Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly
70 Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad
71 Anthony Geslin (Fra) FDJ
72 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD
73 Sandy Casar (Fra) FDJ
74 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD
75 Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad
76 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
77 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly
78 Marko Kump (Slo) Geox-TMC
79 Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad
80 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC
81 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
82 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ
83 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad
84 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC
85 Xavier Florencio Cabre (Spa) Geox-TMC
86 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
87 Marco Corti (Ita) Geox-TMC
88 Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano
89 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
90 Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC
91 Patrik Sinkewitz (Ger) Farnese Vini – Neri Sottoli
92 Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD
93 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD
94 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC
95 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
96 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
97 John Murphy (USA) BMC Racing Team
98 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
99 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team
100 Tomas Vaitkus (Ltu) Pro Team Astana
101 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team
102 Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek
103 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek
104 Sam Bennett (Irl) An Post – Sean Kelly
105 Dmitry Kozontchuk (Rus) Geox-TMC
106 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
107 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
108 Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana
109 Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano
110 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
111 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
112 Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo
113 Andreas Stauff (Ger) Quickstep Cycling Team
114 Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek
115 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly
116 Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo
117 Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo
118 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep Cycling Team
DNS Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
DNF Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Jack Bobridge (Aus) Team Garmin-Cervelo
DNF Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano
DNF Marco Bandiera (Ita) Quickstep Cycling Team

Klasyfikacja generalna po 3 etapie:

1 Heinrich Haussler (Aus) Team Garmin-Cervelo 9:34:30
2 Mark Renshaw (Aus) HTC-Highroad 0:00:04
3 Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek 0:00:15
4 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:00:18
5 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 0:00:28
6 Dominique Rollin (Can) FDJ
7 Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo 0:00:30
8 Gabriel Rasch (Nor) Team Garmin-Cervelo 0:00:37
9 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:00:42
10 Gert Steegmans (Bel) Quickstep Cycling Team 0:00:46
11 Bernhard Eisel (Aut) HTC-Highroad 0:00:54
12 Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo 0:01:29
13 Nikolas Maes (Bel) Quickstep Cycling Team 0:01:30
14 Tom Boonen (Bel) Quickstep Cycling Team 0:03:11
15 Stuart O’Grady (Aus) Leopard Trek 0:03:31
16 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 0:04:17
17 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team 0:05:22
18 Roger Kluge (Ger) Skil – Shimano 0:05:28
19 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD 0:05:29
20 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team 0:05:32
21 Mirco Lorenzetto (Ita) Pro Team Astana
22 Yoann Offredo (Fra) FDJ 0:05:34
23 Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana 0:05:50
24 Davide Vigano (Ita) Leopard Trek 0:05:51
25 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team 0:06:10
26 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 0:06:51
27 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 0:07:11
28 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:07:36
29 Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek 0:08:26
30 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 0:08:29
31 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team 0:08:31
32 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:08:33
33 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team 0:08:36
34 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team 0:09:38
35 Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek 0:13:22
36 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad 0:15:29
37 Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano 0:15:50
38 Russell Downing (GBr) Sky Procycling 0:15:54
39 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 0:15:58
40 William Bonnet (Fra) FDJ 0:15:59
41 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:16:00
42 Leif Hoste (Bel) Katusha Team 0:16:01
43 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
44 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team 0:16:03
45 Maxim Gourov (Kaz) Pro Team Astana 0:16:06
46 Frederique Robert (Bel) Quickstep Cycling Team 0:16:07
47 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep Cycling Team 0:16:08
48 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team 0:17:42
49 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana 0:18:15
50 Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post – Sean Kelly 0:18:16
51 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team 0:19:16
52 Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil – Shimano 0:22:51
53 Andrew Fenn (GBr) An Post – Sean Kelly 0:27:40
54 Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek 0:33:07
55 Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo 0:33:15
56 Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad 0:38:18
57 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team 0:38:21
58 Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad 0:38:26
59 Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano
60 Andreas Stauff (Ger) Quickstep Cycling Team 0:38:59
61 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling 0:45:39
62 Tomas Vaitkus (Ltu) Pro Team Astana 0:45:41
63 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD 0:45:45
64 John Murphy (USA) BMC Racing Team 0:45:46
65 Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo
66 Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano 0:45:47
67 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:45:48
68 Patrik Sinkewitz (Ger) Farnese Vini – Neri Sottoli
69 Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad 0:45:49
70 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling
71 Maxim De Busschere (Bel) An Post – Sean Kelly
72 Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD 0:45:50
73 Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo
74 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
75 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:45:51
76 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:45:52
77 Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana
78 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano 0:45:54
79 Mark McNally (GBr) An Post – Sean Kelly
80 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
81 Marko Kump (Slo) Geox-TMC
82 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:45:55
83 Xavier Florencio Cabre (Spa) Geox-TMC
84 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:45:56
85 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ
86 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 0:45:57
87 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD 0:45:58
88 Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC 0:46:00
89 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:46:23
90 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad 0:46:46
91 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:46:52
92 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
93 Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek 0:47:02
94 Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana 0:48:21
95 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:48:32
96 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD 0:49:22
97 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 0:49:38
98 Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:49:40
99 Niko Eeckhout (Bel) An Post – Sean Kelly 0:49:42
100 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:50:50
101 Anthony Geslin (Fra) FDJ 0:50:52
102 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:50:53
103 Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad 0:50:54
104 Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC
105 Sam Bennett (Irl) An Post – Sean Kelly 0:50:55
106 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep Cycling Team
107 Kevin Claeys (Bel) An Post – Sean Kelly 0:50:56
108 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 0:51:00
109 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:51:02
110 Dmitry Kozontchuk (Rus) Geox-TMC 0:51:09
111 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC 0:51:13
112 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD 0:51:21
113 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek 0:51:30
114 Marco Corti (Ita) Geox-TMC 0:51:38
115 Sandy Casar (Fra) FDJ 0:52:01
116 Mark Cassidy (Irl) An Post – Sean Kelly 0:52:03
117 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:52:07
118 Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 0:52:41