Stolica Toskanii, Florencja pracuje nad organizacją wielkiego otwarcia Tour de France w 2014 roku, w setną rocznicę narodzin Gino Bartaliego. Oprócz upamiętnienia jednego z największych włoskich kolarzy, organizatorzy chcą przypomnieć też innych wielkich zawodników, w tym Toskańczyka Gastone Nenciniego, który wygrał Tour de France w 1960 roku i Franco Balleriniego, który zmarł w lutym ubiegłego roku.

Bartali wygrał Tour de France dwukrotnie, w 1938 r. i ponownie po drugiej wojnie światowej w 1948 roku. To drugie zwycięstwo stało się legendarnym, ponieważ niektórym włoskim regionom nie spodobał się zwycięzca Wielkiej Pętli, i mało brakowało a wybuchła by wojna domowa. Bartali urodził się w Ponte Ema, niedaleko Florencji. Cały czas działał dla  sportu, aż do śmierci w 2000 roku.

“Pewnego dnia zadzwonił do mnie asystent burmistrza z pomysłem, który mieliśmy już od pięciu lat i teraz wreszcie udało się go wprowadzić do życia“, powiedział Andrea Bartali, syn Gino dla Tuttobiciweb.

“Mogę ujawnić, że pierwsze kroki zostały już poczynione. Zaczęliśmy pisać wniosek do dyrektora Touru, Christiana Prudhomme, aby rozpocząć Tour de France w 2014 roku we Florencji. To był by doskonały sposób, żeby pamiętać o Nencinim, Ballerinim i moim ojcu, ponieważ w 2014.r obchodził by swoje 100. urodziny”.

Tour de France 2011 rozpocznie się w regionie Wandea w zachodniej Francji. Tour 2012 rozpocznie się w regionie Walonii w Belgii, podczas gdy Korsyka może być gospodarzem Grand Depart w 2013.r.