Decyzja w sprawie afery dopingowej Alberto Contadora, może zostać wydana przez hiszpańską federację kolarską “lada dzień”, informuje nas adwokat kolarza, Andy Ramos. Prawnik powiedział również, że jego obrona opiera się na tym, że kilku innych sportowców, którzy uniknęli kary, również stosowali środki dopingujące bez swojej wiedzy.

Ramos powiedział dla agencji informacyjnej AP, że decyzja może zostać wydana już wkrótce. Pojawiły się spekulacje, że Real Federación Española de Ciclismo może zebrać się przed Bożym Narodzeniem. Z kolei inne źródła mówią, że komisja dyscyplinarna będzie musiała przez kilka miesięcy gromadzić dowody.

“Nie jeden z naukowców z którymi pracowaliśmy powiedział, że tak mała ilość substancji może pochodzić tylko od jej nie świadomego zjedzenia”, powiedział dla AP w wywiadzie telefonicznym. “Stężenia Celntuberolu u Alberto są śmieszne”.

Prawnicy powołali się kilka innych przypadków, w których sportowcy nie zostali poddani banicji, lub też kary były bardzo małe. Oczywiście przykłady dotyczą spraw, kiedy sportowiec przypadkowo zażył dany środek.

Jednym z nich jest francuski tenisista Richard Gasquet, który miał pozytywny wynik na kokainę w marcu 2009. Twierdził, że kokaina dostała się do jego organizmu… gdy całował kobietę, która była po spożyciu narkotyków. Francuz odbył dwu i pół miesięczną banicję w tym sezonie.

Być może bardziej istotnym przykładem dla sprawy Contadora jest to, że naturalizowany niemiecki tenisista stołowy Dimitrij Ovtcharov, który również miał pozytywny wynik na Clenbuterol tej jesieni. Wkrótce został oczyszczony z zarzutów przez niemiecką federację, która stwierdziła, że pozytywny test jest  wynikiem zanieczyszczonego mięsa które zjadł na turnieju w Chinach.

Foto: www.corvospro.com