Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) potwierdziła, że w organizmie trzykrotnego zwycięzcy Tour de France, Alberto Contadora znaleziono klenbuterol, zakazaną substancję, poprawiającą wydolność układu oddechowego!

“UCI potwierdza, że hiszpański kolarz, Alberto Contador na podstawie analizy próbek moczu z dnia 21 lipca tego roku, pobranej podczas drugiego dnia przerwy w Tour de France, w organizmie kolarza znaleziono klenbuterol. Wynik został podany przez WADA, akredytowane laboratorium w Kolonii.” – czytamy w oświadczeniu UCI.

“Stężenie stwierdzone przez laboratorium szacuje wynik na 50 piko gramów (0,000 000 000 05 gr), 400 razy mniej niż akredytowane laboratoria powinny wykrywać. W związku z małym stężeniem UCI zleciła zbadanie próbki B, która potwierdziła pierwszy wynik. Kolarz, który już zakończył sezon został tymczasowo zawieszony.”

“Ta sprawa wymaga dalszych badań naukowych, by można było sformułować wnioski. UCi będzie nadal prowadziło współpracę naukową, tak aby zbadać wszystkie elementy istotne dla sprawy. Może to zająć trochę więcej czasu”.

Rzecznik Contadora na dziś zapowiedział konferencję prasową, podczas której ma podać swoją wersję wydarzeń. W pierwszym oświadczeniu oczywiście zaprzeczył stosowaniu dopingu przez kolarza, twierdząc że zakazana substancja podana była z zanieczyszczoną żywnością.