Trasa wyścigu Giro di Lombardia 2010 została zaprezentowana w Mediolanie przez organizatorów wyścigu, firmę RCS Sport. W porównaniu z poprzednią edycją, zawiera wiele ciekawych zmian. Start wyścigu został przeniesiony z Varese do Mediolanu, a wzniesienie Civiglio zostało zamienione na Colma di Sormano. Start 16 października.

Decyzja o rozpoczęciu wyścigu w Mediolanie została podjęta na prośbę regionu Lombardia, który chcę pochwalić się światu nowym wieżowcem, Palazzo Lombardia który ma 161 metrów wysokości. Start odbędzie się w centrum miasta, następnie kolarze udadzą się na północ.

“Władze samorządowe chcą, aby Palazzo Lombardia stał się punktem rozpoczęcia imprez sportowych, w tym Giro di Lombardia więc na razie jesteśmy liderem”, wyjaśnia dyrektor wyścigu Angelo Zomegnan dla Gazzetta dello Sport.

Po wyjeździe z Milanu, wyścig kieruje się w stronę Como, w między czasie pokonując rundę wokół jeziora o tej nazwie. Pierwszym poważnym wzniesieniem jest Intelvi, na 64 km, następnym będzie Portone na 142 km i 20 kilometrów później zawodnicy wjadą na Colle Balisto. Wtedy zawodnicy pojadą w kierunku Crescendo.

Miasto Lecco zapowiada się najbardziej kluczowym odcinkiem wyścigu. Najpierw zawodnicy zmierzą się z legendarnym podjazdem pod kościół Madonny del Ghisallo by następnie podjechać pod nowy podjazd na trasie, Colma di Sormano. Blisko kilometr podjazdu po ponad 200 kilometrach w nogach z pewnością da się we znaki kolarzom.