Czesław Lang, wicemistrz olimpijski, pierwszy polski kolarz zawodowy, a dziś organizator imprez sportowych z Tour de Pologne na czele, został wybrany jednogłośnie prezesem Krajowej Izby Sportu (KIS), która powstała w czwartek w Warszawie.

W zebraniu założycielskim, podczas którego podjęto uchwałę o powołaniu Izby, przyjęto statut oraz wybrano władze pierwszej kadencji, uczestniczyli delegaci 112 podmiotów gospodarczych.

Izba na zasadach dobrowolności zrzesza podmioty prowadzące działalność gospodarczą powiązaną ze sportem, w tym kluby sportowe będące spółkami oraz związki sportowe prowadzące taką działalność. Działać będzie na zasadach ogólnopolskiej izby gospodarczej.

Pierwszym wiceprezesem KIS (Krajowa Izba Sportu) wybrana została wielokrotna medalistka mistrzostw świata w pięcioboju, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Dorota Idzi. Funkcję przewodniczącego 25-osobowej Rady Izby delegaci powierzyli Sławomirowi Dudzińskiemu, prezesowi Totalizatora Sportowego.

Jednym z zadań jakie stawiają sobie pomysłodawcy i inicjatorzy KIS jest propagowanie zasad etyki w działalności gospodarczej związanej ze sportem poprzez opracowanie i wprowadzeni w życie Karty Dobrych Praktyk Polskiego Sportu. Zasady Karty zostały przedstawione członkom-założycielom i będą w najbliższych tygodniach przedmiotem konsultacji. Po zarejestrowaniu statutu, prawdopodobnie wiosną 2011 roku, planowane jest zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia Izby, na którym Karta zostanie ostatecznie zatwierdzona i przyjęta.

KIS chciałby także pośredniczyć w rozstrzyganiu ewentualnych sporów, na przykład na linii zawodnik – klub, na zasadzie arbitrażu. Praktyka wskazuje bowiem, że jest to znacznie szybszy i skuteczniejszy sposób niż ciągnące się latami spory sądowe.

Za niezwykle ważne zadanie inicjatorzy powstania KIS uznają wypracowanie programu kariery zawodniczej, zarówno w okresie uprawiania sportu jak i po zakończeniu. Jak podkreśliła Dorota Idzi wyczynowe uprawianie sportu jest zawodem specyficznym, w którym nieuchronnie nadchodzi moment zakończenia kariery i podjęcia decyzji co do dalszej drogi życiowej.

Wśród członków powstającej Izby znalazły się zarówno największe polskie firmy zaangażowane w działalność sponsorską, takie jak Polkomtel, KGHM, PKN Orlen, PGNiG, Telekomunikacja czy Totalizator Sportowy jak i kluby sportowe mające status spółek akcyjnych oraz związki sportowe – m.in. siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej czy Polski Związek Motorowy.

W sześcioosobowym zarządzie Izby, obok Czesława Langa i Doroty Idzi, znaleźli się Paweł Ziemba, Dariusz Matuszak, Mariusz Jakubowski i Marek Szostek.

Źródło: tourdepologne.pl

Foto: Robert Słupik

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments