Marco Frapporti (Colnago-CSF) wygrał piąty etap wyścigu Tour of Britain z metą w Glastonbury. Włoch pokonał swoich towarzyszy z ośmioosobowej ucieczki, Bradley`a Wigginsa (Sky) oraz Lucasa Sebastiana Haedo (SaxoBank). Znakomicie pojechał Michał Gołaś (Vacansoleil), który zajął 5. miejsce oraz zdobył koszulkę najaktywniejszego kolarza! Liderem wyścigu pozostał Michael Albasini (HTC-Columbia).

W odjeździe znalazło się ośmiu kolarzy: Iker Camano (Endura Racing), Michał Gołaś, Pieter Ghyllebert (An Post – Sean Kelly), Dan Martin (Garmin – Transitions), Ronan Van Zandbeek (Van Vliet EBH Elshof), Marco Frapporti, Bradley Wiggins oraz Lucas Sebastian Haedo. Ponieważ kolarze w czołówce zajmowali odległe pozycje w klasyfikacji generalnej, ucieczka została odpuszczona. Gołaś wygrał wszystkie trzy lotne premie, za które zainkasował 15 punktów. Przed tym etapem, były mistrz polski orlików miał na swoim koncie już 8. oczek, co spowodowało że po dzisiejszym etapie Torunianin założył koszulkę najaktywniejszego zawodnika Tour of Britain.

W końcówce w ucieczce doszło do wielu ataków. Linię mety samotnie przekroczył Marco Frapporti, który z przewagą 13 sekund pokonał Wigginsa. Trzecie miejsce dla Haedo, który przyprowadził grupkę Gołasia. Polak ostatecznie był 5.

W klasyfikacji generalnej nadal prowadzi Albasini. Na drugiej pozycji, 1 minutę i 28 sekund do Szwajcara traci Richie Porte (SaxoBank). Trzeci jest Borut Bozic (Vacansoleil), który z kolei ma 4 sekundy straty do Australijczyka. Jarosław Marycz (SaxoBank) jest 27. Gołaś po dzisiejszej ucieczce awansował na 34. lokatę.