Tom Boonen to światowej klasy specjalista od wyścigów jednodniowych. Jest on byłym mistrzem świata. Słynie z niesamowitych umiejętności sprinterskich. W Belgii jest idolem sportowym, którego uwielbiają rzesze fanów. Niestety zawodnik ten nie uniknął także wpadek, został dwukrotnie przyłapany na zażywaniu kokainy.

Tom Boonen urodził się 15 października 1980 w Mol, w prowincji Antwerpia. Od 2002 r. ściga się profesjonalnie. Pierwszy kontrakt podpisał z drużyną US Postal. Już w tym samym roku wyróżnił się – zajął trzecie miejsce w Paryż – Roubaix. Okrzyknięty został wtedy dziecinnym bohaterem. Johan Museeuw (ówczesny zwycięzca wyścigu) nieszczędził pochwał dla młodszego kolegi.

Niemniej, jednak Belg nie był zadowolony ze współpracy z US Postal, zbyt mało miał okazji by jeździć na własne konto. To niezadowolenie zaowocowało rozwiązaniem kontraktu z amerykańską grupą i podpisanie nowego kontraktu z ekipą Quick Step – Davitamon w 2003 r. Niestety w tym sezonie Boonen jeździł słabo, w głównie za sprawą kontuzji kolana.

Sezon 2004 rozpoczął się dobrze dla zawodnika. Wygrał E3 Prijs Vlaanderen, Gent – Wevelgem oraz Grote Scheldeprijs. Ponadto wygrał dwa etapy podczas Tour de France. Jednak dopiero rok później Belg błysnął świetną formą. Wygrał Ronde van Vlaanderen, Paris – Roubaix, E3 Prijs Vlaanderen oraz Wyścig Dookoła Belgii, był również drugi w Omloop „Het Volk”. Nie było na niego mocnych również w Mistrzostwach Świata w wyścigu ze startu wspólnego. Boonen był pierwszym zawodnikiem, który w jednym sezonie zwyciężył w Ronde van Vlaanderen, Paris–Roubaix oraz w Mistrzostwach Świata. Erik Dekker, jeden z zawodników biorących udział w Paryż – Roubaix, widząc Belga w akcji powiedział: „Jestem szczęśliwy, bo pod koniec mojej kariery mogłem go poznać, poza tym, gdy już będę oglądać wyścigi kolarskie jedynie w telewizji, wiem, że nie będę się nudził”. W roku 2005 r. Belg otrzymał także kilka nagród uznaniowych Crystal Bicycle, Vélo d’Or – Golden Bicycle, Trofee voor Sportverdienste, został również wybrany Sportową Osobistością Roku 2005 r. w Belgii.

Następny sezon 2006, Boonen znów zaczął od mocnego uderzenia – wygrał Ronde van Vlaanderen. Niestety zawiódł w Wyścigu Dookoła Belgii – nie wygrał. Przed Tour de France był uznawany za najsilniejszego i najmądrzejszego sprintera w stawce. Na Tourze po raz pierwszy zdobył żółtą koszulkę, ale wkrótce stracił ją, po indywidualnej jeździe na czas. Ostatecznie wycofał się z wyścigu. Następnie wystartował w Eneco Tour of Benelux, gdzie wygrał trzy etapy. W Mistrzostwach Świata nie zdołał obronić tytułu, tracąc go na rzecz kolegi klubowego, Paolo Bettiniego.

Sezon 2007 Boonen rozpoczął od zwycięstwa w pięciu etapach w Tour of Qatar, zajmując ostatecznie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Najlepszy był na trasach Kuurne Brussels–Kuurne i E3 Prijs Vlaanderen, Trzecie miejsce zajął w Milan – San Remo. W Tour de France wygrał dwa etapy i tryumfował w klasyfikacji sprinterskiej.

W 2008 r. rozpoczął od zwycięstwa w czterech etapach i w klasyfikacji generalnej w Tour of Qatar. Zwyciężył także na trasie Paryż – Roubaix. Niestety 26 maja został przyłapany na zażywaniu kokainy. Ponieważ nie uczestniczył w żadnym wyścigu oraz ten narkotyk nie jest uważany za substancję pozytywnie wpływającą na wyniki sportowe, dlatego też ani UCI ani WADA nie podjęły żadnych kroków w celu ukarania zawodnika. Ale nie obyło się bez sankcji organizatorów wyścigów względem Belga. Wykluczono go z Tour de Switzerland oraz nie udzielono mu pozwolenia na start w Tour de France. W tym sezonie Boonen odniósł mimo wszystko klika sukcesów. Wygrał dwa etapy w Vuelta a Espada. Wygrywał także etapy w Enemo Tour, Wyścigu Dookoła Belgii, Ster Elektrotoer, Österreich Rundfahrt.

W lutym 2009 sąd belgijski uznał Boonena za winnego zażywanie kokainy, ale postanowił nie wydawać sankcji karnych względem podsądnego, pisząc w oświadczeniu, że zawodnik „został ukarany wystarczająco, ponieważ nie mógł wystartować w zawodach, które były dla niego niezwykle ważne”.

Sezon 2009 Belg rozpoczął tradycyjnie od zwycięstwa w generalce i w klasyfikacji punktowej w Tour of Qatar. Wygrał Kuurne–Brussels–Kurne. Najlepszy był także w Paryż – Roubaix. W kwietniu został przyłapany po raz kolejny na zażywaniu kokainy. Za co został zawieszony przez zespół Quick Step. Do ścigania powrócił dopiero w maju. Niedługo potem w czerwcu wygrał Mistrzostwa Belgii. Po długiej walce prawnej pozwolono mu wziąć udział w Tour de France. Niestety, powołując się na chorobę, wycofał się z Touru 18 lipca.

W obecym sezonie Boonen, jak dotychczas odniósł cztery zwycięstwa – etap 5. w Tour of Oman, etap 2. w  Tirreno–Adriatico oraz dwa etapy w Tour of Qatar. W Tour of Qatar zajął ostatecznie trzecie miejsce. Drugie miejsca wywalczył w wyścigach: Milan – San Remo, E3 Prijs Vlaanderen i w Ronde van Vlaanderen. Piąty był w Paris–Roubaix. Obecnie leczy kontuzję kolana, przez co nie wziął udziału w Vuelcie oraz pod znakiem zapytania stoi jego występ w tegorocznych Mistrzostwach Świata.