672 kolarzy amatorów wystartowało z Nowego Targu w wyścigu Tour de Pologne Amatorów. Na trasie wystartowali między innymi mistrzowie świata sprzed lat – Francesco Moser i prezes PZKol Ryszard Szurkowski.

Prawie 700 kolarzy amatorów wystartowało z Nowego Targu na dwóch dystansach – 20-kilometrowej, łatwiejszej Fitness oraz 45-kilometrowej Sport, z podjazdami pod Sierockie i Gliczarów, a więc góry, które kilka godzin później pokonali kolarze profesjonaliści jadący w 67. Tour de Pologne UCI ProTour.

Na trasie Sport najlepszy okazał się Artur Kozak z BSK Miód Kozacki, który wyprzedził Piotra Kozaka (Mełgiew) i Mateusza Tylka (Głogoczów). Wśród kobiet triumfowała Dorota Warczyk (Ludowy Klub Kolarski Start Tomaszów Maz.), przed Izabelą Dominiak (Wrocław) i Małgorzatą Kolbusz (PGNiG Bike Team).

W kategorii wiekowej M-6 zwyciężył Francesco Moser, były mistrz świata . W kategorii M-5 trzecie miejsce zajął Ryszard Szurkowski, również były mistrz świata w rywalizacji amatorów. Prezes PZKol powiedział, że impreza była ze wszech miar udana.

Na trasie Fitness najlepsi byli Justyna Kwiecińska (Wałbrzych) i Mikołaj Gutek (Puchaczów). Do mety na ostatnim miejscu dojechała Ewa Błaszczyk, założycielka fundacji „Akogo?”, dla której przekazany zostanie cały dochód z tej imprezy.

– Takie wyścigi odbywają się także podczas Tour de France. Gdy oni zaczynali na starcie stanęło około tysiąca osób
– mówił dyrektor Tour de Pologne, Czesław Lang.

Polacy zaczęli więc fantastycznie. Tour de Pologne to, obok Nutella Mini Tour de Pologne, wspaniała promocja kolarstwa w naszym kraju.