Sobota, 31 lipiec to historyczny dzień Wyścigu Dookoła Mazowsza. Od 1951 roku, po raz pierwszy klasyfikację generalną zwyciężył kolarz spoza granic naszego kraju – Sebatian Forke (Team Nutrixxion).

Forke jest pierwszym kolarzem z zagranicy na liście triumfatorów wyścigu, organizowanego z przerwami od 1951 roku.

Dominacja młodego Niemca nie podlegała dyskusji. Jedynie w prologu w Białej Podlaskiej, który nie miał charakteru obligatoryjnego i nie był liczony do klasyfikacji generalnej (Forke w nim nie startował), najlepszy okazał się Czech Martin Hebik. W Kozienicach, gdzie kończył się pierwszy etap, Forke najszybciej finiszował i odebrał Hebikowi żółty trykot, a potem powiększał stopniowo przewagę nad rywalami, wygrywając kolejno w Szydłowcu, Warszawie-Wesołej i w Płocku.

Na ostatnim etapie nie brakowało ucieczek, ale wszystkie likwidowała ekipa Nutruxxion, dążąca do jeszcze jednego sprinterskiego rozstrzygnięcia. Nie powiodła się m.in. akcja najstarszego uczestnika zawodów, 43-letniego Radosława Romanika. Finisz był popisem Forkego, który zwyciężył po raz czwarty.

Niektórzy obserwatorzy wyścigu wieszczą Niemcowi karierę podobną do tej, którą już zrobił Peter Sagan. Przed rokiem Słowak, jadąc w wyścigu Dookoła Mazowsza w barwach Dukli Trenczyn, wygrał etapy w Kozienicach i Płocku. Dziś jest gwiazdą włoskiej ekipy Liquigas i ma na koncie m.in. dwa zwycięstwa etapowe w wysoko cenionym wyścigu Paryż-Nicea.

Polacy stanowili tło dla kolarzy niemieckich. W imprezie startowało m.in. sześciu reprezentantów kraju na rozpoczynający się w niedzielę w Sochaczewie Tour de Pologne, ale wszyscy wycofali się w czwartek w Szydłowcu.

Pełne wyniki 4 etapu oraz końcowe klasyfikacje > tutaj

Źródło: PAP

Foto: Andrzej Dyszyński – dziękujemy!guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments