Tytułu z przed roku bronić będzie Alessandro Ballan. W tym roku już z inną ekipą, ponieważ Włoch zamienił Lampre-NGC na BMC-Racing. Jednak skład ekipy byłego mistrza Świata nie zachwyca, Włoch może jednak liczyć na pomoc Norwega, Alexandra Kristoffa oraz swojego rodaka, Mauro Santambrogio.

Lampre wyraźnie skupia się na etapowych triumfach. Do Polski zabiera w zasadzie samych sprinterów oraz specjalistę od ucieczek – Marcina Sapę. Na finiszach bardzo groźni będą: Angelo Furlan lub Mirco Lorenzetto. Rozprowadzać ich będzie Słoweniec, Grega Bole.

„Polska” ekipa Liquigas, która w swoim składzie ma aż 3 Polaków jest w części podporządkowana pod jednego z nich – Sylwestra Szmyda. Najlepszy obecnie polski kolarz ma udowodnić swoją niezwykłą wartość na 5. etapie z metą na Równicy. Nazywany popularnie przez Włochów „Kot Sylwester”, może liczyć na pomoc Fabio Sabatiniego oraz Macieja Paterskiego. Na finiszach walczyć będzie Daniele Benatti oraz rewelacja sezonu Peter Sagan. Kasować ucieczki będzie Maciej Bodnar.

Rosyjski Team Katusha, do Polski przyjedzie w uniwersalnym składzie. Na płaskim walczyć będzie Włoch, Danilo Napolitano. O generalkę powalczą Rosjanie, Vladimir Gusev oraz Nikolay Trusov.

Team HTC – Columbia to przede wszystkim rewelacyjny Andre Greipel, faworyt na wszystkich płaskich etapach. Blisko swojego domu, pokazać będą się chcieli dwaj młodzi słowaccy bracia: Martin i Peter Velits.

Rabobank przyjeżdża ze stałym bywalcem na Tour de Pologne, sprinterem Greamem Brownem. W górach powalczyć powinien młody Holender, Bauke Molema.

Quick-Step stawia na finisze Woutera Weylandta. Belg może liczyć na znakomite rozprowadzenia Marco Velo. W górach uwaga na rewelację Giro d`Italia, Białorusina Branislau`a Samolau.

Garmin-Transitions wyraźnie skupia się na klasyfikacji generalnej. Liderem ekipy jest Tom Danielson, który może liczyć na pomoc znajdującego się w dobrej dyspozycji Daniela Martina oraz dwóch kolarzy o blisko brzmiącym nazwisku: Christiana Meiera oraz Cameron Meyer. Amerykanie na Tour de Pologne przywożą również byłego zwycięzcę etapowego naszego wyścigu, sprintera Murillo Fishera.

Omega Pharma – Lotto przyjeżdża w bardzo ubogim składzie. W zasadzie tylko w górach powalczy vice Mistrz Olimpijski z Pekinu w MTB, Jean-Christophe Peraud.

Team SaxoBank, stawia na walkę o etapowe triumfy. W Polsce zobaczymy dwóch klasowych sprinterów. Badena Cooka oraz Juana Hose Haedo. W ekipie Bjarne Riisa pojedzie Polak, Jarosław Marycz.

AG2R La Mondiale pojedzie pod batutą Rosjanina, Alexandra Efimkina. Pomagać będzie mu Biel Kadri. Warto zwrócić uwagę na byłego najlepszego Juniora na Świecie, Gatisa Smukulisa.

Niemiecka ekipa Team Milram od wielu wielu lat na Tour de Pologne szykuje skład pod swojego sprintera, Roberta Forstera. W górach powalczyć mogą Markus Fothen oraz Paul Voss.

Brytyjska drużyna Team Sky, po raz kolejny w tym sezonie myli się w rejestracji składu na wyścigi, sezon torowy przecież w zimę… Podczas Tour de Pologne w tej drużynie zobaczymy aż 4. kolarzy ścigających się z powodzeniem na torze ! A są to: Gregory Henderson, Peter Kennaugh, Ian Stanard, Ben Swift. Ale nie ma co się śmiać. Dzięki swoim torowym doświadczeniom, właśnie ci kolarze będą groźni na finiszach a w szczególności uwagę zwrócić trzeba na Iana Stanarda.

Tradycyjnie na Tour de Pologne ekipa Euskaltel – Euskadi wystawia turystyczny skład. W końcu dla Hiszpanów to jeden z najbardziej egzotycznych wyścigów w sezonie… Jednak liczymy na to, że kolarze z Półwyspu Iberyjskiego powalczą. Uwaga na szybkiego Benata Intxausta.

Francaise De Jeux przywozi swoich dwóch najlepszych sprinterów: Sebastiena Chavanel oraz Yauhenija Hutarovicha. W ucieczkach zobaczymy Frederica Guesdona a w generalce powalczy Jussi Veikkanen.

Team Radioshack. I tutaj marzeniem każdego Polskiego kibica było by pojawienie się nazwiska Lance`a Armstronga… Nie w tym życiu drodzy rodacy… Za to na Tour de Pologne w amerykańskiej ekipie zobaczymy szybkiego Japończyka, Fumiyuki Beppu. W górach walczyć będzie Tiago Machado.

Astana co roku stawia na Allana Davisa. Rozprowadzać będzie go Assan Bazayev. Na trudnych etapach silny będzie były zwycięzca Tour de France, Oscar Pereiro Sio.

Vacansoleil Pro Cycling Team poważnie traktuje Tour de Pologne i wystawia najsilniejszy skład. Na finiszach walczyć będzie ubiegłoroczny zwycięzca 1. etapu – Borut Bozic. Rozprowadzać będą go Johnny Hoogerland oraz Alberto Ongarato. W górach walczyć będzie Matteo Carrara, a my liczymy na to że Michał Gołaś dostanie wolną rękę na najtrudniejszych etapach.

Cervelo Test Team w przeciwieństwie do Vacansoleil na Tour de Pologne przywozi raczej drugi garnitur swoich kolarzy. Liderem ekipy będzie doświadczony Xavier Tondo.

Skil Shimano. O dobry wynik dla holenderskiej drużyny może pokusić się Dominique Cornu. W ucieczkach pełno będzie Alberta Timmera.

No i wreszcie Reprezentacja Polski – BGŻ. Liderem będzie Marek Rutkiewicz, który ma bardzo realne szanse na podium, a nawet o zwycięstwo w całym Tourze. Wspomagać go będzie mistrz Polski – Jacek Morajko, który błyszczy formą w drugiej części sezonu. Po dobrej wiośnie i słabszemu środkowi sezonu, może przebudzi się Tomasz Marczyński. W naszej kadrze niestety brak rasowego sprintera. O honor na płaskich etapach walczyć będą Bartłomiej Matysiak oraz Błażej Janiaczyk.