Czas na kolejny płaski odcinek Tour de France, na którym z pewnością nie zabraknie sprinterskich emocji.

Kolarze na 5. odcinku mają do pokonania 187,5 km z Épernay do Montargis. Będzie to kolejny etap rozegrany wedle przyjętego powszechnie schematu kolarskiego czyli: ucieczka + gonitwa = sprint z dużej grupy.

Na trasie próżno szukać niespodzianek, za to można znaleźć trzy lotne premie (27,5 km; 126,5 km; 169,5 km) oraz dwie górskie Côte d’Orbais-l’Abbaye (kat 4; 18,5 km; 1,6 km; 4,8%) i Côte de Mécringes (kat 4; 36,5 km; 1,3 km; 5,4%).

Miasto startowe Epernay to niewielka miejscowość w regionie Szampania-Ardeny, w departamencie Marne. Gmina liczy 26 682 osoby, a gęstość zaludnienia wynosi 1,176 osób/km².

Miasto w którym zakończy się etap, również nie jest wielką metropolią. W Montargis zamieszkuje około 15 tys osób, jednak miasteczko ma już doświadczenie w organizacji mety etapu TdF. W 2005 roku najlepszy okazał się startujący w tegorocznej edycji wyścigu – Robbie McEwen.

Faworytem numer jeden do wygrania 5. odcinka będzie z pewnością Alessandro Petacchi (Lampre). Włoch potwierdził, że potrafi wygrywać nie tylko pod nieobecność Marka Cavendisha (HTC-Columbia) oraz Oscara Freire (Rabobank), tak jak miało to miejsce na 1. etapie, ale na 4. etapie pokazał że to nie była kwestia przypadku. Oprócz wyżej wymienionych, groźny będzie triumfator etapu „rzeźni” Thor Hushovd (Cervelo Test Team) oraz Robbie McEwen (Katusha).

Początek transmisji w stacji Eurosport: 14:15.

Mapa 5 etapu Tour de France > tutaj

Profil 5 etapu Tour de France > tutaj

Plan transmisji TV > tutaj

Prezentacja Tour de France > tutaj