Jutro, już po raz trzeci w nowym stuleciu polscy kolarze będą rywalizować w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od Kielc, Łopusznie o tytuł mistrza i mistrzyni Polski na szosie w jeździe indywidualnej na czas.

Najpierw zostaną rozdane medale w konkurencji jazdy indywidualnej na czas. 24 czerwca, jako pierwsi pojadą młodzieżowcy, którzy do pokonania będą mieli 30 kilometrów, po dosyć łagodnej trasie, na której znajduje się kilka niewielkich wzniesień.

Wśród faworytów wyścigu na czas kategorii U-23, numerem jeden wydaje się być Michał Kwiatkowski (Caja Rural). Obecnie znajduje się w dobrej formie, którą potwierdził na wyścigach Szlakiem Grodów Piastowskich czy Tour de Gironde. Na czasówce powalczyć powinien również Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice), Łukasz Wiśniowski (TKK Pacific Norda MGKvis Toruń), ubiegłoroczny mistrz Polski juniorów – Konrad Tomasiak (TC Chrobry Felt Głogów), czy wreszcie ubiegłoroczny v-ce mistrz Polski U-23 w czasówce Adrian Kurek (Albi Velo Sport/Stal Grudziądz), który w tym sezonie niestety jest nękany przez kontuzje.

Kobiety rywalizować będą na krótszej, 22 kilometrowej trasie. Tytułu z przed roku bronić będzie Bogumiła Matusiak (Tramwajarz Łódź). Doświadczonej zawodniczce po piętach będą deptać ubiegłoroczne medalistki z czasówki czyli Paulina Brzeźna – Bentkowska (Red Sun) oraz Katarzyna Pawłowska (UKS Jedynka Limaro Kórnik). Oprócz nich, powalczyć powinny spisująca się w tym sezonie znakomicie na pucharach Polski Eugenia Bujak (Zagłębie Sosnowiec), oraz młoda Paulina Guz (Ogniwo Boxmet Dzierżoniów). Nie zapominać możemy o zawodniczkach specjalizujących się w MTB, czyli Mai Włoszczowskiej, oraz Oli Dawidowicz (CCC Polkowice).

Największe emocje tego dnia wzbudzi rywalizacja elity na 45 kilometrowej trasie w Łopusznie. Tytułu z przed roku bronić będzie Maciej Bodnar (Liquigas-Doimo), który wydaje się być znakomicie przygotowany po przejechaniu wyścigu Giro d`Italia. Kolejnym faworytem jest drugi z wychowanków Moto Jelcz Laskowice, Łukasz Bodnar (CCC Polsat Polkowice). Namieszać może dwójka kolarzy z zagranicy: Jarosław Marycz (SaxoBank), który będzie startował podbudowany ostatnimi dobrymi rezultatami podczas wyścigu dookoła Słowenii oraz „Polski Król Wiosny” Bartosz Huzarski (ISD-Neri), który od samego początku sezonu pokazuje, że we włoskiej ekipie, w ciągu niespełna dwóch sezonów poczynił olbrzymie postępy. Z krajowego podwórka do walki o medale włączą się Mateusz Taciak (Mróz – Active Jet), oraz jak dotąd jedna z rewelacji tego sezonu – Wojciech Ziółkowski (DHL-Author).

Program czwartkowych wyścigów:

  • 24 czerwca:  ( czwartek )

Jazda indywidualna na czas w kategorii Młodzieżowiec, Elita kobiet, Elita Mężczyzn
14:00start pierwszego młodzieżowca,  dystans 30 km
15:15start pierwszej zawodniczki Elity Kobiet,  dystans 22 km
15:55start pierwszego zawodnika Elita Mężczyzn,  dystans 45 km
17:30 dekoracja zwycięzców wszystkich kategorii.

Trasa: Łopuszno – Radoszyce – Łopuszno
Elita Mężczyzn trasę pokonuje dwukrotnie ( 2 rundy).

Start i meta znajdować się będzie na malowniczym Rynku w Łopusznie.

Zapowiedź Mistrzostw Polski w Internetowej Telewizji Kielce > tutaj

Wyniki zeszłorocznej rywalizacji na czas – elity > tutaj

.

Mapa trasy jazdy indywidualnej na czas:

Profil czasówki:

Foto: Andrzej Dyszyński

Mapy: www.mp-2010.piateksport.pl