W niedzielne popołudnie w Sion , Alejandro Valverde (Caisse d’Epargne) zwyciężył ostatni etap Tour de Romandie, dzięki czemu triumfował w klasyfikacji generalnej. Drugi był Simon Spilak (Lampre), a trzeci Denis Menchov (Rabobank).

Ostatni etap o długości 122 kilometrów, w końcowej swej części wiódł pod górę. Na podjeździe pod Ovronnaz o długości 20 kilometrów zaatakował Igor Anton Hernandez (Euskaltel), za nim odskoczyło trzech zawodników: Alejandro Valverde, Denis Menchov i Simon Spilak.

Na szczycie Anton zameldował się 20 sekund przed goniącą go trójką, a peleton z dotychczasowym liderem Michaelem Rogersem tracił do niego 47 sekund.

Na zjeździe Valverde, Menchov i Spilak dogonili Antona i ta czwórka rozegrała między sobą walkę o etapowe zwycięstwo. Gdy do mety pozostało 500 metrów, zaatakował Anton, jednak Valverde wyczekał do ostatniej chwili, by na ostatnich metrach wyprzedzić swojego rodaka.

Peleton z Rogersem przyjechał z  23 sekundową stratą, dzięki czemu Valverde triumfował w końcowej klasyfikacji generalnej. Na drugim miejscu, ze stratą 11 sekund uplasował się wczorajszy zwycięzca etapowy Simon Spilak, a trzecie miejsce zajął triumfator Giro d’Italia 2009 – Denis Menchov, który uzyskał czas gorszy od Valverde o 21 sekund.

W wyścigu jechało trzech Polaków, jednak Jarosław Marycz (Saxo Bank) i Maciej Bodnar (Liquigas) wycofali się na niedzielnym etapie. Sylwester Szmyd ostatecznie zajął 35 pozycję, ze stratą 12:38 do Valverde.