Dzięki spektakularnej jeździe i zwycięstwie na dzisiejszym 4. etapie wyścigu Vuelta a Asturias, Fabio Duarte (Cafe De Colombia – Colombia Es Pasion) objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej hiszpańskiego wyścigu.

Kolumbijczyk pokonał swojego rodaka, towarzysza z ucieczki i kolegę z ekipy, Alexa Norberto Cano oraz dotychczasowego lidera, Beñata Intxaustiego (Euskaltel – Euskadi).

Bohaterami dzisiejszego etapu byli Jorge Azanza (Euskaltel-Euskadi), Enrique Mata i Giampaolo Cheula (both Footon-Servetto), Antonio Piedra (Andalucia – Cajasur), Marcos Garcia (Xacobeo-Galicia), Javier Etxarri (Spanish National Team), Andoni Blázquez (Orbea), Diego Gallego (Burgos 2016 – Castilla Y Leon), Fader Ardila (Cafe De Colombia – Colombia Es Pasion), David De La Cruz (Caja Rural), Celestino Pinho (Loule – Louletano), Nelson Victorino (Palmeiras Resort – Tavira) i Fortunato Baliani (Miche). Trzynastoosobowa czołówka oderwała się na 35 kilometrze, a została schwytana tuż przed finałowym podjazdem przez ekipę Euskaltel-Euskadi.

Duarte zaatakował ze swoim kolegą z ekipy, Alexem Cano, ale zgubił go na 2 kilometry przed metą. Kolumbijczyk samotnie przekroczył linię mety i z nadzieją patrzył w stoper i kreskę, ponieważ miał duże szanse na objęcie prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Na jego szczęście minutę i 10 sekund później zameldował się lider Benat Intxausti, który nie zdołał utrzymać prowadzenia w wyścigu.

Przemysław Niemiec (Miche), który na  etapie zajął 18. miejsce spadł w generalce na 17 lokatę oraz stracił prowadzenie w klasyfikacji na najlepszego górala. Krzysztof Szczawiński (Miche) w klasyfikacji generalnej zajmuje 60 pozycję.