Hesjedal RyderKanadyjczyk Ryder Hesjedal (Garmin) wygrywając 12 etap Vuelta w Espana odniósł swój życiowy sukces. Sylwester Szmyd w klasyfikacji generalnej awansował z 23 na 16 miejsce.

Pierwszy z trzech najtrudniejszych, górskich etapów tegorocznej Vuelty liczył 179 kilometrów i wiódł z Almerii do Alto de Velefique.

Po pokonaniu 29 kilometrów na czele uformowała się 11-osobowa grupa w składzie: Ryder Hesjedal (Garmin), Javier Ramirez (Andalucia), Oscar Freire (Rabobank), David Garcia (Xacobeo), Alexander Vinokourov (Astana), Bingen Fernandez (Cofidis), Borut Bozic (Vacansoliel), Julien El Fares (Cofidis), Julian Sanchez (Contentpolis), Pierrick Fedrigo (Bbox Bouygues Telecom) i Stuart O’Grady (Saxo Bank).

Przez 15 kilometrów za czołową grupą jechał Arkaitz Duran (Fuji-Servetto), który usiłował dołączyć do ucieczki. Na 45 kilometrze udało mu się to.

Na pierwszej premii górskiej Alto de Velefique (kategoria 1; 56,3 km; długość 13,3 km; śr. nachylenie 7,5%, max. 13%; 1810 m n.p.m.), prowadząca grupa miała 7:10 przewagi nad peletonem. Po minięciu drugiej premii Alto de Calar Alto (kategoria 1; 122 km; długość 28 km; śr. nachylenie 4,4 %; 1980 m n.p.m.), peleton tracił 6:17. Podczas wspinaczki na Alto de Calar Alto odpadł Vinokurov.

Czołówka jechała razem do finałowego podjazdu Alto de Velefique, który zawodnicy musieli pokonać po raz drugi tego dnia. U podnóża szczytu zaatakował David Garcia, peleton mozolnie odrabiał straty.

Z 11-osobowej grupy podczas wspinaczki pozostało tylko dwóch kolarzy: Garcia i Hesjedal. Peleton mocno się przerzedził, pozostało w nim 14 kolarzy w tym mocno pracujący i nadający tempo Sylwester Szmyd (Liquigas).

Garcia i Hesjedal jadący na czele 5 kilometrów przed metą mieli 2:13 przewagi nad grupą liderów. Z grupy zasadniczej zaatakował Ezequiel Mosquera (Xacobeo Galicia), następnie dołączył do niego Robert Gesink (Rabobank).

Na finałowych metrach prowadząca dwójka prawie została złapana przez Mosquerę i Gesinka, ale ostatecznie pierwszy linię mety przekroczył Ryder Hesjedal.

Grupa liderów z Valverde, Basso, Evansem dojechała z 16 sekundową stratą. Bardzo dobrze spisał się Sylwester Szmyd, który na etapie zajął 13 miejsce.

W klasyfikacji generalnej nadal prowadzi Alejandro Valverde, przed Cadelem Evansem i Robertem Gesinkiem.

Pełne wyniki 12 etapu > tutaj

Zobacz końcowe kilometry:Foto: www.corvospro.com

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments