Dekker ThomasDrużyna Silence-Lotto wyrzuciła ze składu na Tour de Fracne Thomasa Dekkera, któremu udowodniono stosowanie EPO w 2007 roku.

Holenderski kolarz Thomas Dekker (Silence) miał pozytywny wynik testu antydopingowego na EPO. Obecność zabronionego specyfiku wykazało powtórne badanie próbki z grudnia 2007 roku – poinformowała w środę ekipa Silence, dodając, że zawodnik nie wystąpi w rozpoczynającym się w sobotę Tour de France.

24-letni Holender “został poinformowany we wtorek, że ponowna analiza, przeprowadzona w maju z inicjatywy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) na próbce moczu z 24 grudnia 2007, pobranej podczas niezapowiadanej kontroli, wykazała obecność EPO” – napisano w komunikacie na stronie internetowej zespołu.

Pierwsze wyniki były negatywne, ale próbka została zakonserwowana dla przeprowadzenia testów przy pomocy nowych środków wykrywających różnych odmian EPO (erytropoetyny – PAP) – precyzuje komunikat ekipy Silence, podkreślając jednocześnie, że w okresie, kiedy pobrana została próbka Thomas Dekker była zawodnikiem zespołu Rabobank.

Thomas Dekker, który miał we wtorek przyjechać do Monako, skąd startuje w sobotę w Tour de France, zostanie zastąpiony w składzie Silence przez Brytyjczyka Charlesa Wegeliusa – poinformował dyrektor sportowy ekipy Marc Sergeant. Jest mi przykro. To stało się, co prawda, gdy Dekker jeździł w Rabobanku a nie Silence, ale informacja nie jest przez to mniej smutna. Natychmiast zawiesiłem go w prawach zawodnika – powiedział Sergeant.

Dekker był mistrzam Holandii w 2004 i 2005, w 2006 wygrał Tirreno – Adriatico a w 2007 triumfował w Giro di Lombardia. W tym samym roku był 11. w mistrzostwach świata w Stuttgarcie.

W sierpniu 2008 holenderska prasa spekulowała, że nieobecność Dekkera w ekipie na Tour de France spowodowana była podejrzanymi rezultatami badań krwi i w tej sytuacji ekipa Rabobanku nie ryzykowała wystawienia go do Wielkiej Pętli.

Foto: www.corvospro.com