finisz Kwiatkowskiego.

Michał Kwiatkowski (TKK Pacyfic MGKvis Norda Toruń) został Mistrzem Polski młodzieżowców w wyścigu ze staru wspólnego.

Michał Kwiatkowski z grupy Paciic MG Kvis Toruń wywalczył w sobotę w Dolsku tytuł mistrza Polski młodzieżowców w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego. Medalista mistrzostw świata juniorów wyprzedził na finiszu towarzysza ucieczki Radosława Syrojca z zespołu Legia Felt. Brązowy medal wywalczył kolejny z kolarzy Legii Piotr Krajewski. Mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas Jarosław Marycz (KK KROSS Ziemia Darłowska) zajął piąte miejsce.

Wyścig młodzieżowców był bardzo emocjonujący i przyniósł kibicom wiele wrażeń. Niemal zaraz po starcie od peletonu oderwała się 10-osobowa czołówka, w składzie której jechali Konrad Czajkowski (TC  Chrobry Felt Głogów), Radosław Syrojc (Legia Felt), Dawid Wylęgała i Matesz Czajkowski (Cartusia Kartuzy), Radosław Kwiatkowski i Piotr Kirpsza (TKK Pacific MG Kvis Toruń), Alan Wawrzyński i Piotr Typek (Pogoń Mostostal Puławy), Dawid Patyński (Weltour Ziemia Brzeska) i Kacper Szczepaniak (LKS POM strzelce Krajeńskie) za którą w pogoń ruszyła dziewiątka kolarzy w składzie z medalistami mistrzostw świata juniorów Michałem Kwiatkowskim i Piotrem Gawrońskim (TKK Pacific MG Kvis Toruń).  Gdy w połowie dystansu obie grupy połączyły się mając przewagę ponad dwóch minut nad peletonem, wydawało się, że znacznie zawężyło się grono kandydatów do medali.

Dobrą sytuację w ucieczce wykorzystać chcieli kolarze z Torunia, którzy za sprawą Radosława Kwiatkowskiego, Michała Kwiatkowskiego i Potra Gawrońskiego odjechali od czołówki a w liczącym sześciu kolarzy odjeździe znaleźli się także Radosław Syrojc i Mariusz Woźnicki (Legia Felt) oraz Konrad Czajkowski. Wkrótce jednak na czele pojawiła się trójka Radosław Kwiatkowski, Piotr Gawroński i Radosław Syrojc, z której samotnych odjazdów próbowali kolarze Pacifica Kwiatkowski i Gawroński.  Tymczasem wzrosło tempo w peletonie, który rozpoczął pościg za trójką wchłaniając po drodze kolarzy z utworzonej w pierwszej części zawodów czołówki.

Na dwie rundy przed końcem do jadącego od początku wyścigu w czołówce legionisty Radosława Syrojca dołączył Michał Kwiatkowski i obaj kontynuowali pościg. Dwie minuty za nimi jechała kilkunastoosobowa grupa, w której jechali między innymi Piotr Gawroński, Radosław Kwiatkowski, Konrad Czajkowski a także Marcin Urbanowski i Piotr Krajewski (Legia), Kamil Zieliński (CCC Polsat Polkowice), Piotr Sztobryn (Mostostal Puławy) oraz zwycięzca czasówki Jarosław Marycz.  Mimo malejącej przewagi grupa pościgowa nie doścignęła już dwójki kolarzy, którzy między sobą rozegrali finisz. Tytuł Mistrza Polski wywalczył Michał Kwiatkowski, który wyprzedził na finiszu Radosława Syrojca. Brązowy medal zdobył drugi z kolarzy Legii Piotr Krajewski.
– Od startu zawodnicy ścigali się bardzo mocno. Nie było przestoju na trasie i cały czas coś się działo. Kiedy wydawało się, że wyścig był rozegrany, nadal coś się zmieniało na trasie. Był to wyścig godny mistrzostw Polski – ocenił trener kadry młodzieżowców Zbigniew Piątek. – Nie było dzisiaj przypadku i wygrał najlepszy – dodał selekcjoner.

Wyniki, 177 km
1. Michał Kwiatkowski (Pacific MG Kvis Toruń) 4:16:45
2. Radosław Syrojc (Legia Felt)
3. Piotr Krajewski (Legia Felt) 4:16:56
4. Michał Podlaski (KS Pogoń Mostostal Puławy) 4:16:58
5. Jarosław Marycz (KK KROSS Ziemia Darlowska / Virgis Virgevano) 4:17:02
6. Marcin Urbanowski (Legia Felt) 4:17:22
7. Konrad Czajkowski (TC Chrobry Felt Głogów) 4:17:24
8. Piotr Sztobryn (KS Mostostal Puławy) 4:17:45
9. Kamil Zieliński (CCC Polsat Polkowice) 4:19: 27
10. Radosław Kwiatkowski (Pacific MG Kvis Toruń) 4:19.30


Foto: Andrzej Dyszyński